Χάντμπολ: ΑΕΚ – Ίσταντς 30-26

Χάντμπολ - ΑΕΚ
Φώτο Αρχείου / Χάντμπολ – ΑΕΚ Πρωταθλήτρια 2020 / Πηγή: Eurokinissi

Η ΑΕΚ νίκησε με 30-26 την Σουηδική Ίσταντς στον 1ο τελικό του EHF Cup που έγινε στην Χαλκίδα και απέκτησε σημαντικό πλεονέκτημα για την κατάκτηση του κυπέλλου. Ο 2ος αγώνας θα γίνει στο ίδιο γήπεδο την Κυριακή.

Η ΑΕΚ μετά το αρχικό 4-5 της Ίσταντς πήρε προβάδισμα στο σκορ το οποίο και κράτησαν σε ολόκληρο τον αγώνα. Παίζοντας πολύ καλά η ΑΕΚ έκλεισε το 1ο ημίχρονο προηγούμενη με 16-12.

Στο 2ο ημίχρονο παρά το γεγονός ότι η άμυνα της σουηδικής ομάδας έγινε πιο πιεστική η ΑΕΚ κατάφερε να κρατήσει την διαφορά των 4 τερμάτων. Να σημειώσουμε εδώ ότι αν η ΑΕΚ κατακτήσει το κύπελλο θα είναι η 2η Ελληνική ομάδα μετά τον Διομήδη Άργους που θα έχει πετύχει κάτι τέτοιο.

Κορυφαίοι για την ΑΕΚ ο Τζήρας ο οποίος σημείωσε 7 γκολ, ο Μυλωνάς με 6 και ο Λέμος με 5. Σημαντική συμβολή στην επιτυχία είχε και ο τερματοφύλακας Μπάουερ ο οποίος πραγματοποίησε εντυπωσιακές επεμβάσεις.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 8-4, 12-8, 14-9, 16-12 (ημίχρονο), 19-13, 22-17, 25-21, 28-24, 29-25, 30-26