Europa League: Οι αγώνες των προημιτελικών

Πηγή: Eurokinissi

Άγιαξ – Ρόμα 1-2

Ο Άγιαξ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προσπάθησε χωρίς επιτυχία να αιφνιδιάσει την Ρόμα. Στο 39’ άνοιξε το σκορ ο Άγιαξ. Η άμυνα της Ρόμα και συγκεκριμένα ο Μαντσίνι ολιγώρησε και ο Κλάασεν από κοντά άνοιξε το σκορ μετά από πάσα του Τάντιτς. Με αυτό το σκορ οι 2 ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στον ίδιο ρυθμό και το 2ο ημίχρονο. Στο 52΄νέο λάθος της άμυνας της Ρόμα, ο Τάντιτς μπήκε στην περιοχή , ανατράπηκε από τον Ιμπάνες και κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο ίδιος στο 53΄αλλά ο Λόπεζ απέκρουσε. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους Ολλανδούς ήρθε η ισοφάριση.

Στο 57΄ο Πελεγκρίνι εκτέλεσε ένα φάουλ έξω από την περιοχή με δύναμη και ο νεαρός τερματοφύλακας του Άγιαξ έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του για να γίνει έτσι το 1-1.

Ο Άγιαξ πίεσε για να πετύχει ακόμη ένα γκολ αλλά στο 87΄μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ιμπάνεζ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-2 για την Ρόμα που ήταν και το τελικό σκορ.

Οι ενδεκάδες των ομάδων

Άγιαξ: Σερπέν, Ρεντς (79′ Κλάιμπερ), Τίμπερ, Μαρτίνεζ, Ταλιαφίκο, Αλβάρες, Κλάασεν, Γκράβενμπερτς, Άντονι (88′ Ιντρισί), Τάντιτς, Νέρρες (64′ Μπρόμπει).

Ρόμα: Λόπεζ, Ιμπάνες, Μαντσίνι, Κριστάντε, Σπινατσόλα (31′ Καλαφιόρι) , Μπ. Πέρες, Ντιαβαρά, Βερετούτ (77′ Βιγιάρ), Πέδρο (89′ Πέρεζ), Πελεγκρίνι, Τζέκο (77′ Μαγιοράλ).

Άρσεναλ – Σλάβια Πράγας 1-1

Στο 1ο ημίχρονο το παιχνίδι δεν ήταν καλό με τις δύο ομάδες να είναι περισσότερο συγκεντρωμένες στα αμυντικά τους καθήκοντα. Η Άρσεναλ είχε την υπεροχή αλλά κατάφερε να δημιουργήσει ελάχιστες επικίνδυνες φάσεις με την πιο σημαντική στο 39΄για την Άρσεναλ όταν από κεφαλιά του Χόλντινγκ ο Κόλαρ έκανε μια πολύ καλή απόκρουση.

Στο 2ο ημίχρονο η Άρσεναλ μπήκε δυνατά και με πρωταγωνιστή τον Λακαζέτ έχασε πολλές καλές ευκαιρίες. Στο 49΄ το φάουλ του Γουίλιαν σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας της Σλάβια. Ίδια τύχη και το πλασέ του Λακαζέτ στο 62΄όταν ο Γάλλος επιθετικός έκλεψε την μπάλα από τον Ντόρλει στο κέντρο του γηπέδου και βγήκε μόνος του απέναντι από τον Κόλαρ.

Καλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ είχε η Άρσεναλ και στο 66΄, στο 75’ , στο 78΄και στο 82΄. Στο 78΄ο Αρτέτα βλέποντας την ομάδα του να δυσκολεύεται να πετύχει κάποιο τέρμα έβαλε και τον Ομπαμεγιάνγκ και τον Πέπε. Ο τελευταίος ήταν αυτός που τελικά πέτυχε το γκολ για την Άρσεναλ στο 86’.

Όμως η Σλάβια δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Αφού προειδοποίησε στο 93΄αναγκάζοντας τον Λένο να διώξει σε κόρνερ το σουτ που επιχείρησε ο Προβόντ , στην εκτέλεση του κόρνερ ο Χόλες πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Άρσεναλ κάνοντας το τελικό 1-1.

Άρσεναλ: Λένο, Σέντρι, Χόλντινγκ, Γκάμπριελ, Μπεγιερίν, Γουίλιαν (73′ Μαρτινέλι), Σμιθ Ρόου (88′ Σεμπάλος_), Τζάκα, Παρτέι (77′ Ελνενί), Σακά (78′ Πέπε), Λακαζέτ (78′ Ομπαμεγιάνγκ).

Σλάβια: Κόλαρ, Μπα, Ζίμα, Χόλες, Μπορίλ, Ντόρλει (69′ Λινγκρ), Στάνκιου (84′ Μάζοκουστ), Προβόντ, Χρομάντα (46′ Σέβτσικ), Ολαγίνκα (85′ Τραορέ), Σίμα (69′ Κούχτα).

Γρανάδα – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν καλύτερη από την Γρανάδα και η νίκη της ήρθε φυσιολογικά. Μέχρι το σημείο που η Μάντσεστερ άνοιξε το σκορ το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις. Στο 31΄ο Λίντελοφ από την περιοχή του έβγαλε μία μακρινή μπαλιά στο ύψος της αντίπαλης περιοχής. Ο Ράσφορντ κατέβασε την μπάλα με άψογο κοντρόλ και την έστειλε στα δίχτυα του Σίλβα κάνοντας το 0-1. Μετά το γκολ η Γρανάδα προσπάθησε να απαντήσει αλλά το σουτ του Ερέρα στο 40΄από το ύψος του πέναλτι πήγε στο δοκάρι.

Στο 2ο ημίχρονο η Γιουνάιτεντ διατήρησε την κατοχή σε ένα παιχνίδι που συνέχισε να μην έχει ευκαιρίες. Η καλύτερη στιγμή ήταν στο 83΄όταν από λάθος των παιχτών της Γρανάδα ο Φερνάντες βρέθηκε απέναντι στον Σίλβα αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει. Το τελικό 0-2 έγινε στο 90΄με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Φερνάντες.

Γρανάδα: Σίλβα, Ντίας, Βαγιέχο, Ντουάρτε (54′ Σάντσεζ), Νέβα (74′ Φουλκέρ), Ερέρα, Γκοναλόνς (86′ Ελέκι), Κένεντι (73′ Μασίς), Μοντόρο, Πουέρτας, Σολδάδο (86′ Σουάρες).

Μάντσεστερ Γ.: Ντε Χέα, Σο (48′ Τέλες), Μαγκουάϊρ, Λίντελοφ, Χουάν – Μπισάκα, ΜακΤόμινει, Πογκμπά (73′ Μάτιτς), Ράσφορντ (75′ Καβάνι), Τζέιμς, Μπρούνο Φερνάντες, Γκρίνγουντ (85′ Βαν Ντε Μπέεκ).

Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Βιγιαρεάλ 0-1

Στο παιχνίδι η Βιγιαρεάλ είχε την κατοχή της μπάλας αλλά οι ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν ήταν ελάχιστες. Στο 26΄ο Όρσιτς πέτυχε γκολ για την Ντιναμό αλλά με χρήση της τεχνολογίας var ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 42΄σε μια προσπάθεια του Μορένο από τα αριστερά η μπάλα βρήκε στο χέρι του Τέοφιλ. Ο διαιτητής ζήτησε και πάλι την βοήθεια του var και τελικά υπόδειξε το σημείο του πέναλτι. Έτσι στο 44΄ο Μορένο εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και η Βιγιαρεάλ έκανε το 0-1. Στο 2ο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι. Η Βιγιαρεάλ κρατούσε την μπάλα , οι φάσεις που δημιουργήθηκαν ήταν ελάχιστες και έτσι αυτό ήταν και το τελικό σκορ.

Ντιναμό Ζ.: Λιβάκοβιτς, Ριστόβσκι, Γκβαρντιόλ (72′ Λέοβατς), Τέοφιλ – Κάθριν, Λόριτσεν, Αντέμι, Γιάκιτς (61′ Καστράτι), Όρσιτς (82′ Τόλιτς), Ιβανούσετς, Μέιγιερ (82′ Φρανσίς), Άτιμεν (61′ Πέτκοβιτς).

Βιγιαρεάλ: Ρούλι, Φόιθ, Αλμπιόλ, Τόρρες, Αλφόνσο Πεντράζα, Τριγκιέρος (86′ Πένα), Παρέχο, Κάπουε, Μορένο, Μπάκα (46′ Αλκαθέρ), Τζουκουέζε (69′ Γκόμεζ).