Europa League: Ολυμπιακός-Αντβέρπ 2-1

Europa League: Ολυμπιακός-Αντβέρπ 2-1 / Πηγή: Eurokinissi

Για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Europa League ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε δύσκολα της Βελγικής Αντβέρπ με 2-1. Οι ερυθρόλευκοι δεν έκαναν για ακόμη ένα παιχνίδι καλή εμφάνιση και προβλημάτισαν με την απόδοσή τους. Απέναντι σε έναν σαφώς πιο έτοιμο αντίπαλο δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες αφού για ακόμη μία φορά δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί από τα άκρα.

Το 1ο ημίχρονο δεν είχε πολλές σημαντικές στιγμές. Υποψία τελικής στο 12΄ όταν από σέντρα του Αγκιμπού Καμαρά ο Ονιεκούρου πλάσαρε από δύσκολη θέση άουτ. Στο 15΄ο Μπουχαλάκης βρήκε τον Ελ Αραμπί μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του τελευταίου από καλή θέση βρήκε στα σώματα των αμυντικών και κατέληξε κόρνερ. Στο 29΄ η σημαντικότερη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 1ο ημίχρονο. Ο Μπουχαλάκης εκτέλεσε φάουλ και έστειλε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι όπου ο Σισέ αφύλαχτος έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από την εστία.

Στο 37΄ ο Μαντύ Καμαρά σέντραρε ο Ελ Αραμπί με ωραία προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Αντβέρπ αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ με χρήση του var. Ο σκόρερ βρισκόταν την στιγμή της σέντρας ελάχιστα εκατοστά μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό.

Από την πλευρά της η Βελγική ομάδα στο 1ο ημίχρονο προσπάθησε να απειλήσει με μακρινά σουτ τα περισσότερα από τα οποία δεν ανησύχησαν τον Βατσλίκ. Οι καλύτερες ευκαιρίες της έγιναν στο τέλος του ημιχρόνου. Στο 42΄ από λάθος των κεντρικών αμυντικών του Ολυμπιακού ο Φίσερ μέσα από την περιοχή έπιασε το σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Στο 43΄ η σημαντικότερη φάση για τους φιλοξενούμενους με τον Σαμάτα να πιάνει αφύλακτος την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση και την μπάλα να περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Στο 2ο ημίχρονο ο Ολυμπιακός άνοιξε νωρίς το σκορ με τους ίδιους πρωταγωνιστές όπως και στο ακυρωθέν γκολ. Στο 52΄ ο Μαντύ Καμαρά σέντραρε και ο Ελ Αραμπί με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Αντβέρπ κάνοντας το 1-0. Αυτό ήταν το 58ο γκολ του Μαροκινού στις 107 εμφανίσεις του με την φανέλα του Ολυμπιακού. Η Αντβέρπ μετά το γκολ ανέβασε την απόδοσή της και πίεσε τον Ολυμπιακό επιχειρώντας μακρινά σουτ τα οποία όμως δεν απειλούσαν τον Βατσλίκ. Στο 57΄ ο Μπατάιγ έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 59΄ ο Σισέ έχασε ακόμη μία καλή ευκαιρία όταν με κεφαλιά από καλή θέση έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Στο δεκάλεπτο 65-75 η Αντβέρπ πίεσε για την ισοφάριση. Στο 72΄ ο Γκέρκενς σούταρε από καλή θέση αλλά το σουτ σταμάτησε στα σώματα των παικτών του Ολυμπιακού. Στο 74΄ μετά από φάση διαρκείας ο Μπένσον σέντραρε και ο Σαμάτα μόνος αμαρκάριστος με κεφαλιά πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης. Μετά το γκολ των Βέλγων ο Μαρτίνς ενίσχυσε την επίθεσή του και έψαξε το γκολ της νίκης. Στο 84΄ ο Σαμάτα έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 86΄ η σειρά του Μπένσον να σουτάρει και η μπάλα να φεύγει και πάλι άουτ.

Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε για την νίκη αλλά οι παίκτες της Αντβέρπ ήταν απειλητικοί στις αντεπιθέσεις. Τελικά στο 87΄ ήρθε η λύτρωση για τους ερυθρόλευκους. Ο Βρουσάϊ κυνήγησε την φάση, δεν την άφησε να βγει κόρνερ και πάσαρε στον επερχόμενο Ρέαμπτσιουκ, ο οποίος με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-1. Αυτό ήταν το 1ο γκολ του Μολδαβού με την φανέλα του Ολυμπιακού. Στο 90+2΄ ο Τικίνιο δεν πρόλαβε την μπάλα ενώ βρισκόταν σε πλεονεκτική θέση.

Κλείνοντας να σημειωθεί ότι με το γκολ που πέτυχε ο Ελ Αραμπί έπιασε τον Αναστόπουλο στην 3η θέση των σκόρερ του Ολυμπιακού στην Ευρώπη με 14 γκολ. Μπροστά του είναι μόνο οι Μήτρογλου και Τζόρτζεβιτς.

ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ολυμπιακός-Αντβέρπ 2-1

Σκόραραν για τον Ολυμπιακό ο Ελ Αραμπί με κεφαλιά στο 52΄ και ο Ρέαμπτσιουκ στο 87΄ με σουτ, ενώ για την Αντβέρπ είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Σαμάτα στο 74΄ με κεφαλιά.

Γήπεδο: Γεώργιος Καραϊσκάκης με διαιτητή τον Ούγγρο Μπογκνάρ

Συνθέσεις των ομάδων

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Καρμπόβνικ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Μαντί Καμαρά (81′ Κούντε), Εμβιλά (76′ Βαλμπουενά), Αγκιμπού Καμαρά (81′ Βρουσάι), Ονιεκούρου (81′ Τικίνιο), Ελ Αραμπί (88′ Μπα)

Αντβέρπ (Μπράιαν Πρίσκε): Μπουτέζ, Μπατάιγ, Ντε Λαέτ, Αλμέιδα, Μπούτα, Ναϊνγκολάν (67′ Γκέρκενς), Βεστράετε, Σαμάτα, Μιγιόσι (67′ Μπένσον), Φίσερ, Φρέι (79′ Έγκενσταιν)

Κίτρινες κάρτες πήραν για τον Ολυμπιακό ο Σισέ στο 49΄ και ο Αγκιμπού Καμαρά στο 67΄και για την Αντβέρπ ο Βεστράετε στο 4΄, ο Μπατάιγ στο 52΄ και στο 90+1΄ και ο Γκέρκενς στο 90+1΄.

Αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα στο 90+1΄ ο Μπατάιγ καθώς αντίκρισε 2 κίτρινες κάρτες.