Γεωργία – Ελλάδα 0-2

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ / ΓΕΩΡΓΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ

Η Εθνική Ελλάδας κατάφερε με 2 γκολ στο τέλος της αναμέτρησης να επικρατήσει εκτός έδρας της Γεωργίας και να διατηρήσει τις αμυδρές ελπίδες που έχει για πρόκριση στο μουντιάλ του Κατάρ. Όλα τώρα θα κριθούν σε μεγάλο βαθμό στον επόμενο αγώνα της Εθνικής με την Σουηδία εκτός έδρας.

Τα γκολ της Εθνικής σημείωσαν ο Μπακασέτας στο 90΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και ο Πέλκας στο 90+6΄ με πλασέ. Το πέναλτι για την Εθνική μας ομάδα δόθηκε με την χρήση της τεχνολογίας var.

Η Εθνική μας ομάδα δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι αλλά σιγά σιγά άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή της και να ψάχνει το γκολ. Απείλησε με τον Μασούρα στο 11΄,  στο 13΄σημείωσε γκολ με τον Παυλίδη το οποίο ακυρώθηκε γιατί η μπάλα είχε περάσει την γραμμή του άουτ πριν την σέντρα του Ανδρούτσου. Στο 24΄ ο Τζαβέλας πήρε την κεφαλιά ο Λόρια απέκρουσε με τους παίκτες της Ελλάδας να διαμαρτύρονται ότι η μπάλα είχε περάσει την γραμμή. Το var που εξέτασε την φάση αποφάνθηκε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 34΄ η Εθνική έχασε ακόμη μία ευκαιρία με του Παυλίδη και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 0-0.

Στο 2ο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν αργό χωρίς πολλές ευκαιρίες. Σημαντικότερη αυτή του Τζόλη στο 87΄ με το δυνατό σουτ να περνάει άουτ. Ενώ όλα έδειχναν ότι πάμε σε ένα οδυνηρό για την Εθνική 0-0 το var ενημέρωσε ότι στη σέντρα που προηγήθηκε της φάσης του Τζόλη υπήρξε χέρι. Ο έλεγχος από τον διαιτητή έφερε το πέναλτι υπέρ της Εθνικής που μετέτρεψε σε γκολ  ο Μπακασέτας στο 90΄. Στο 90+6’ ο Πέλκας έκλεψε την μπάλα και με πλασέ κλείδωσε τη νίκη της Ελλάδας.

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τζαβέλλας, Τσιμίκας, Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Σιώπης (85′ Μάνταλος), Μπακασέτας, Παυλίδης, Μασούρας (78′ Τζόλης).

Γεωργία: Λόρια, Κακαμπάτζε, Κοτσολάβα, Ντβάλι, Γκλορμπελίτζε, Κανκάβα, Αμπουρτζάνια (90+2′ Νταβιτασβίλι), Λομπανίτζε (90+2′ Κβιλιτάια), Τσακβεντάτζε (60′ Γκβίλια), Κβαρατσκέλια, Μικετάντζε (60′ Οκριασβίλι)