«Κλειδώνει» τη 2η θέση η ΑΕΚ

Ποδόσφαιρο-Κύπελο Ελλάδας- Άρης- ΑΕΚ
Πηγή: Eurokinissi

Ένα βήμα πιο κοντά στην οριστική κατάληψη της 2ης θέσης των PlayOff τηςSuperLeague 1, η οποία οδηγεί στα προκριματικά του Champions League της επόμενης περιόδου, βρίσκεται από την Τετάρτη (8/7) η ΑΕΚ.

Η «Ένωση», πραγματοποιώντας μεστή εμφάνιση, επικράτησε 2-0 του ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του μίνι πρωταθλήματος και σε συνδυασμό με τη νέα απώλεια βαθμών του ΠΑΟΚ (0-0 με τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα) βρέθηκε στο +4 από τους Θεσσαλονικείς, τρεις «στροφές» πριν την ολοκλήρωση των Play Off (υπενθυμίζεται ότι με τα έως τώρα ματς υπερτερεί των «ασπρόμαυρων» και σε περίπτωση μεταξύ τους ισοβαθμίας).

Αρχικά, στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης οι πιτσιρικάδες των «πρασίνων» (μεταξύ άλλων αγωνίστηκαν και τα πήγαν εξαιρετικά οι Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος, Βαγγέλης Θεοχάρης και Βασίλης Ζαγαρίτης) πήραν «άριστα» σε τακτικό επίπεδο και ώθησαν και το υπόλοιπο σύνολο σε ένα αρκετά καλό πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβηκαν μέτρα στο γήπεδο και άρχισαν να απειλούν. Ωστόσο, το έκαναν κυρίως με μακρινά σουτ, με αποτέλεσμα το 0-0 να μείνει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του Νταμίρ Σκόμινα.

Σε ό, τι αφορά το παιχνίδι του Ολυμπιακού Σταδίου, η ΑΕΚ μπήκε συγκεντρωμένη, με το γνωστό -επί εποχής Μάσιμο Καρέρα- πολύ καλό πρέσινγκ της και ευτύχησε να αξιοποιήσει σε απόλυτο βαθμό τις προσπάθειες που δημιούργησε στο πρώτο 45λεπτο. Δύο τελικές εντός στόχου για τους «κιτρινόμαυρους», αμφότερες μετουσιώθηκαν σε γκολ (Νέλσον Ολιβέιρα στο 19’ από εξαιρετική ασίστ του Παουλίνιο Μότα και Στράτος Σβάρνας στο 45’ με προβολή, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μάρκο Λιβάια).

Στο δεύτερο ημίχρονο, αν και τόσο η ΑΕΚ, όσο και ο ΟΦΗ (είχε δοκάρι στο 65’ με τον Βαγιεμπά Σακόρ) παρήγαγαν περισσότερες φάσεις, δεν σημειώθηκε κάποιο άλλο τέρμα. Με την «Ένωση» να καταφέρνει να διαχειριστεί μέχρι τέλους το υπέρ της αποτέλεσμα.

Τέλος, στην αναμέτρηση που άνοιξε το πρόγραμμα της ημέρας ο Ολυμπιακός συνέχισε την ακάθεκτη πορεία του προς την κατάκτηση του πρώτου αήττητου πρωταθλήματος (το έχει εξασφαλίσει ήδη μαθηματικά) στην ιστορία του, κερδίζοντας 4-2 στο «Κλεάνθης Βικελίδης» τον… λειψό Άρη, ο οποίοςκατέβηκε σε έναν ακόμα αγώνα με 14 παίκτες στην αποστολή του, λόγω των πολλών αποχωρήσεων στο ρόστερ του.

Οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν τα αρκετά αμυντικά λάθη των γηπεδούχων και με δύο γκολ από τους Γιώργο Μασούρα (34’ και 49’) και Αχμέντ Χασάν (45’+1’ και 66’ με πέναλτι) κατάφεραν να φτάσουν σε ακόμα ένα «τρίποντο». Από την άλλη, τα τέρματα για τον Άρη πέτυχαν ο Γιάννης Φετφατζίδης (56’) και ο νεαρός Πέτρος Μπαγκαλιάνης (87’). Σε ένα παιχνίδι, το οποίο πέρα από τις υπόλοιπες φάσεις είχε και τρία δοκάρια (δύο για τον Ολυμπιακό με τους Βασίλη Τοροσίδη και Χασάν και ένα για τον Άρη με τον Φετφατζίδη).