Μπάγερν – Παναθηναϊκός 76-71

EUROLEAGUE 2020-2021 ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ – ΠΑΟ (Πηγή EUROKINISSI)

Ο εφιάλτης για τις ελληνικές ομάδες στην Euroleague συνεχίζεται. Αυτή την φορά ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού ο οποίος ηττήθηκε από την Μπάγερν με 76-71.

Οι πράσινοι είχαν καλή παρουσία στα 2 πρώτα δεκάλεπτα και στο 17 λεπτό έφτασαν να προηγούνται με 11 πόντους. Κάπου εκεί όμως η απουσία λύσεων από τον πάγκο (απουσίαζαν οι τραυματίες Παπαπέτρου, Νέντοβιτς), τα πολλά λάθη, οι κακές επιλογές άλλαξαν την εικόνα του ματς. Τα συνεχόμενα καλάθια που πέτυχε ο Μπάλντουιν επέτρεψαν αρχικά στην Μπάγερν να ροκανίσει την διαφορά και να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο προηγούμενη.

Οι χαμένες βολές του Παναθηναϊκού έκαναν πιο εύκολο το έργο των παικτών της Μπάγερν και το τέλος του αγώνα βρήκε τους Γερμανούς να πανηγυρίζουν την νίκη και την διατήρησή τους στην 1η τετράδα, ενώ με την ήττα τους οι πράσινοι παρέμειναν στην τελευταία.

Τα στατιστικά του αγώνα

Διαιτητές: Πέρεθ – Ντιφάλα – Ράτσις.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 37-36, 57-55, 76-71.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ Μπαμπ 2 (1/6 σουτ), Μπάλντουιν 27 (7/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος, 7 κερδισμένα φάουλ), Κράμερ, Σίλεϊ (0/3 σουτ), Ρέινολντς 10, Λούτσιτς 14 (3), Τσίπσερ 7 (1), Γκιστ 5 (5 ριμπάουντ), Τζόνσον 4, Σίσκο 3, Ραντόσεβιτς 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 5 (1/4 σουτ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 10 (5/6 δίποντα), Μποχωρίδης 10 (2), Όγκαστ 8 (4/5 δίποντα), Χεζόνια 14 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη, 2 μπλοκ), Κασελάκης 3 (1), Καλαϊτζάκης, Γουάιτ 5 (1/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 6, Μπεντίλ 8 (8 ριμπάουντ, 4 λάιη), Σαντ Ρος 2 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη).

Ομαδικά στατιστικά – Μπάγερν: 20/40 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 15/18 βολές, 30 ριμπάουντ (24+6), 13 ασίστ, 12 κλεψίματα, 11 λάθη, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 21/36 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 17/28 βολές, 38 ριμπάουντ (27+11), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη, 4 μπλοκ.