Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών από Παρασκευή ως Δευτέρα

Το σύμβολο των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, οι πέντε επιβλητικοί Ολυμπιακοί κύκλοι δίπλα στη γέφυρα του ουράνιου τόξου
Φώτο Αρχείου / Το σύμβολο των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, οι πέντε επιβλητικοί Ολυμπιακοί κύκλοι δίπλα στη γέφυρα του ουράνιου τόξου / Πηγή: TWITTER

Από την Παρασκευή 23 Ιουλίου οι Έλληνες αθλητές θα ριχτούν στη μάχη των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο. Να θυμίσουμε ότι η Ελληνική αποστολή αποτελείται από 83 αθλητές.

Παρακάτω παρουσιάζουμε το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών από την Παρασκευή 23 μέχρι και την Δευτέρα 26 Ιουλίου.

Παρασκευή 23 Ιουλίου

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Διάρκεια αγώνων: 03:00 – 05:00

Ατομικό γυναικών: Αγώνες κατάταξης – Ευαγγελία Ψάρρα

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Διάρκεια αγώνων: 02:30 – 04:10

Μονό σκιφ ανδρών: Προκριματικές σειρές – Στέφανος Ντούσκος

Μονό σκιφ γυναικών: Προκριματικές σειρές – Αννέτα Κυρίδου


Σάββατο 24 Ιουλίου

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Διάρκεια αγώνων: 13:00 – 15:30

400μ μικτή ατομική ανδρών: Προκριματικές σειρές – Απόστολος Παπαστάμος

100μ πεταλούδα γυναικών: Προκριματικές σειρές – Άννα Ντουντουνάκη

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Διάρκεια αγώνων: 08:30 – 10:00

Προκριματικός ανδρών – Λευτέρης Πετρούνιας

ΤΕΝΙΣ

Διάρκεια αγώνων: 5:00 – 14:00

Πρώτος γύρος μονό ανδρών – Στέφανος Τσιτσιπάς

Πρώτος γύρος μονό γυναικών – Μαρία Σάκκαρη

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Διάρκεια αγώνων: 02:30 – 04:30

Μονό σκιφ γυναικών: Ρεπεσάζ – Αννέτα Κυρίδου (ανάλογα τι θα έχει συμβεί την Παρασκευή)

Μονό σκιφ ανδρών: Ρεπεσάζ – Στέφανος Ντούσκος (ανάλογα τι θα έχει συμβεί την Παρασκευή)

Δίκωπος γυναικών: Προκριματικές σειρές – Χριστίνα Μπούρμπου – Μαρία Κυρίδου

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ

Διάρκεια αγώνα: 05:00 – 12:15

Αγώνας ανδρών – Πολυχρόνης Τζωρτζάκης

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Διάρκεια αγώνων: 03:00 – 06:45

Μονό ανδρών: Προκριματικός γύρος – Παναγιώτης Γκιώνης

Διάρκεια αγώνων: 08:15 – 16:30

Μονό ανδρών: Πρώτος γύρος – Παναγιώτης Γκιώνης


Κυριακή 25 Ιουλίου

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

400μ. μικτή ατομική ανδρών: Τελικός – Απόστολος Παπαστάμος (ανάλογα τι θα έχει συμβεί το Σάββατο)

100μ. πεταλούδα γυναικών: Ημιτελικοί – Άννα Ντουντουνάκη (ανάλογα τι θα έχει συμβεί το Σάββατο)

100μ. ύπτιο ανδρών: Προκριματικές σειρές – Απόστολος Χρήστου

4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών: Προκριματικές σειρές – Συμμετοχή εθνικής ομάδας

Τένις

Διάρκεια αγώνων: 5:00 – 14:00

Πρώτος γύρος μονό ανδρών – Στέφανος Τσιτσιπάς

Πρώτος γύρος μονό γυναικών – Μαρία Σάκκαρη

ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ

Διάρκεια αγώνων: 4:00 – 6:50

Αγώνας ομίλου: Ουγγαρία – Ελλάδα

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Διάρκεια αγώνων: 3:00 – 10:00

Σκιτ ανδρών: Προκριματικός – Πρώτη ημέρα – Νίκος Μαυρομάτης

Διάρκεια αγώνων: 3:00 – 10:30

Αεροβόλο πιστόλι γυναικών 10m: Προκριματικός – Άννα Κορακάκη

Αεροβόλο πιστόλι γυναικών 10m: Τελικός – Άννα Κορακάκη (αν προκριθεί)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Διάρκεια αγώνων: 06:00 – 12:00

RS:X Ανδρών: Ιστιοδρομίες 1-3 – Βύρωνας Κοκκαλάνης

RS:X Γυναικών: Ιστιοδρομίες 1-3 – Κατερίνα Δίβαρη

Laser Radial Γυναικών: Ιστιοδρομίες 1-2 – Βασιλεία Καραχάλιου

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Διάρκεια αγώνων: 03:00 – 05:40

Μονό σκιφ ανδρών: Ημιτελικοί – Στέφανος Ντούσκος (ανάλογα με την πορεία του)

Δίκωπος γυναικών: Ρεπεσάζ – Χριστίνα ΜπούρμπουΜαρία Κυρίδου (ανάλογα με την πορεία τους)

ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Διάρκεια αγώνων: 04:00 – 11:00

Γυναίκες κατηγορία -57 kg: Γύρος των 16 (8 αγώνες) – Φένια Τζέλη

Γυναίκες κατηγορία -57 kg: Προημιτελικά (4 αγώνες) – Φένια Τζέλη (αν προκριθεί)

Γυναίκες κατηγορία -57 kg: Ημιτελικά (2 αγώνες) – Φένια Τζέλη (αν προκριθεί)

Διάρκεια αγώνων: 13:00 – 16:30

Γυναίκες κατηγορία -57 kg: Ρεπεσάζ (2 αγώνες)

Γυναίκες κατηγορία -57 kg: Αγώνες χάλκινου μεταλλίου) – Φένια Τζέλη (αν προκριθεί)

Γυναίκες κατηγορία -57 kg: Αγώνας χρυσού μεταλλίου – Φένια Τζέλη (αν προκριθεί)

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Διάρκεια αγώνων: 8:00 – 11:45

Μονό ανδρών: Δεύτερος γύρος – Παναγιώτης Γκιώνης (αν προκριθεί)


Δευτέρα 26 Ιουλίου

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Διάρκεια αγώνων: 04: 30 – 06:40

100μ. πεταλούδα γυναικών: Τελικός – Άννα Ντουντουνάκη (αν έχει προκριθεί)

100μ. ύπτιο ανδρών: Ημιτελικοί – Απόστολος Χρήστου (αν έχει προκριθεί)

4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών: Τελικός – Συμμετοχή εθνικής ομάδας (αν έχει προκριθεί)

ΤΕΝΙΣ

Διάρκεια αγώνων: 5:00 – 14:00

Δεύτερος γύρος μονό ανδρών – Στέφανος Τσιτσιπάς (αν έχει προκριθεί)

Δεύτερος γύρος μονό γυναικών – Μαρία Σάκκαρη (αν έχει προκριθεί)

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Διάρκεια αγώνων: 3:00 – 11:15

Σκιτ ανδρών: Προκριματικός – Δεύτερη ημέρα – Νίκος Μαυρομάτης

Σκιτ ανδρών: Τελικός – Νίκος Μαυρομάτης (αν προκριθεί)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Διάρκεια αγώνων: 06:00 – 12:00

RS:X Ανδρών: Ιστιοδρομίες 4-6 – Βύρωνας Κοκκαλάνης

RS:X Γυναικών: Ιστιοδρομίες 4-6 – Κατερίνα Δίβαρη

Laser Radial Γυναικών: Ιστιοδρομίες 3-4 – Βασιλεία Καραχάλιου

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Διάρκεια αγώνων: 03:00 – 05:20

Μονό σκιφ γυναικών: Προημιτελικοί – Αννέτα Κυρίδου (ανάλογα με την πορεία της)

Μονό σκιφ ανδρών: Προημιτελικοί – Στέφανος Ντούσκος (ανάλογα με την πορεία του)

ΟΡΕΙΝΗ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Διάρκεια αγώνα: 09:00 – 11:00

Αγώνας ανδρών – Περικλής Ηλίας

ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Διάρκεια αγώνων: 03:00 – 10:20

Σπάθη: Ατομικό γυναικών γύρος των “64” – Δώρα Γκουντούρα

Σπάθη: Ατομικό γυναικών γύρος των “32” – Δώρα Γκουντούρα (αν προκριθεί)

Σπάθη: Ατομικό γυναικών γύρος των “16” – Δώρα Γκουντούρα (αν προκριθεί)

Σπάθη: Ατομικό γυναικών προημιτελικοί – Δώρα Γκουντούρα (αν προκριθεί)

Διάρκεια αγώνων: 12:00 – 16:10

Σπάθη: Ατομικό γυναικών γύρος των ημιτελικοί – Δώρα Γκουντούρα (αν προκριθεί)

Σπάθη: Ατομικό γυναικών αγώνας χάλκινου μεταλλίου – Δώρα Γκουντούρα (αν προκριθεί)

Σπάθη: Ατομικό γυναικών αγώνας χρυσού μεταλλίου – Δώρα Γκουντούρα (αν προκριθεί)

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Διάρκεια αγώνων: 04:00 – 07:00

Μονό ανδρών: Δεύτερος γυρος – Παναγιώτης Γκιώνης (αν έχει προκριθεί από Κυριακή)

Διάρκεια αγώνων: 8:30 – 11:30

Μονό ανδρών: Τρίτος γύρος – Παναγιώτης Γκιώνης (αν προκριθεί)

Πηγή: sport24

Δείτε ακόμα...