Ολυμπιακοί Αγώνες – Τόκυο 2020: Αποτελέσματα των ελληνικών συμμετοχών

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΚΙΟ 2020.ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ.ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ.ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΝΙΚΟΣ ΖΑΓΚΑΣ/EUROKINISSI

Ο Λευτέρης Πετρούνιας με καταπληκτική εμφάνιση πήρε την πρόκριση για τον τελικό των Κρίκων που θα διεξαχθεί την Δευτέρα 2 Αυγούστου. Ο Πετρούνιας είδε το πρόγραμμα που παρουσίασε να συγκεντρώνει 15.333 βαθμούς και με τον τρόπο αυτό έστειλε ηχηρό μήνυμα σε όλους για το τι θα πρέπει να περιμένουμε στον τελικό.

Ποδηλασία δρόμου

Στο αγώνισμα της Ποδηλασίας δρόμου νικητής αναδείχθηκε ο αθλητής από τον Ισημερινό Ρίχαρντ Καραπάζ. Ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης βρέθηκε για ένα μεγάλο διάστημα της διαδρομής των 234 χλμ της ποδηλασίας δρόμου μέσα στην πρώτη πεντάδα, αλλά τελικά δεν άντεξε την πίεση και ολοκλήρωσε τον αγώνα του στην 63η θέση με 6:21:46 ανάμεσα στους 82 που τερμάτισαν τελικά.

Από τους 128 ποδηλάτες που ξεκίνησαν εγκατέλειψαν την προσπάθεια 46 από αυτούς. Ανάμεσά τους και ο κάτοχος του χρυσού μεταλλίου το 2016 στο Ρίο, Βέλγος Γκρεγκ Βαν Αβερμάετ ο οποίος δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα του και εγκατέλειψε λίγα χιλιόμετρα πριν τον τερματισμό.

Κολύμβηση 400 μ. μικτής ατομικής ανδρών

Στην αυλαία των ελληνικών συμμετοχών στην κολύμβηση ο Απόστολος Παπαστάμος δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό των 400μ. μικτής ατομικής ανδρών, καθώς τερμάτισε έβδομος στη σειρά του με 4:12.50 και 14ος στο σύνολο.

Ο 20χρονος Χανιώτης πρωταθλητής πήρε μέρος στην 3η προκριματική σειρά των 400μ. μικτή ατομική και πλησίασε το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ, που είναι 4:11.93.

Στους προκριματικούς του αγωνίσματος σημειώθηκε και μια μεγάλη έκπληξη , ειδικά για τους Ιάπωνες οικοδεσπότες,  καθώς ο συμπατριώτης τους και μεγάλο φαβορί για το χρυσό μετάλλιο Νταϊγια Σέτο (εν ενεργεία παγκόσμιος πρωταθλητής και χάλκινος Ολυμπιονίκης στο Ρίο) έμεινε τελικά εκτός τελικού καταλαμβάνοντας την 9η θέση με 4:10.52.

Κολύμβηση 100 μ. πεταλούδας γυναικών

Η Άννα Ντουντουνάκη προκρίθηκε στους ημιτελικούς στα 100μ. πεταλούδας γυναικών, καθώς τερμάτισε 4η  στην πέμπτη προκριματική σειρά του αγωνίσματος με 57.75 και κατετάγη 13η στο σύνολο, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για τους ημιτελικούς.

Την κορυφαία επίδοση των προκριματικών σημείωσαν η Κινέζα Γιουφέι Ζανγκ και η Αυστραλή Εμα ΜακΚίον με 55.82, ενώ η Σουηδή Ολυμπιονίκης Σάρα Σιέστρεμ, που μέχρι τελευταία στιγμή ήταν αμφίβολη η συμμετοχή της λόγω του τραυματισμού της στον αγκώνα, πέρασε τρίτη με 56.18, ακολουθούμενη από τη 18χρονη Αμερικανίδα Τόρι Χασκ (56.29).

Στον ημιτελικό που διεξήχθη τα ξημερώματα της Κυριακής η Χανιώτισσα πρωταθλήτρια Ευρώπης κατετάγη 9η στους ημιτελικούς του αγωνίσματος με 57.25, βελτιώνοντας το 57.37 που είχε πετύχει στο Ευρωπαϊκό της Βουδαπέστης. Η Άννα Ντουντουνάκη έφτασε μια ανάσα από την πρόκριση σε τελικό Ολυμπιακών Αγώνων αλλά, παρά το πανελλήνιο ρεκόρ που πέτυχε, έμεινε εκτός οκτάδας για μόλις έξι εκατοστά του δευτερολέπτου.

Κωπηλασία – Δίκωπος άνευ πηδαλιούχου

Η Χριστίνα Μπούρμπου και η Μαρία Κυρίδου  κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στον ημιτελικό καθώς κατέλαβεν την 1η θέση στο ρεπεσάζ της δικώπου άνευ πηδαλιούχου.

Το ελληνικό πλήρωμα μπήκε από την αρχή δυνατά στην κούρσα και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα τερματίζοντας σε χρόνο 7:28. Στη 2η θέση οι ΗΠΑ, ενώ το τελευταίο εισιτήριο για τα ημιτελικά πήρε η Ιρλανδία που τερμάτισε 3η.

Τα 12 πληρώματα που θα διεκδικήσουν την πρόκριση στον τελικό της δικώπου γυναικών στους 32ους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο έχουν ως εξής:

Σκοποβολή – 10 μ.  με αεροβόλο πιστόλι

Η Άννα Κορακάκη πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση προκρίθηκε στον τελικό των 10μ με αεροβόλο πιστόλι.

Η Κορακάκη ολοκλήρωσε την προσπάθειά της με 585 βαθμούς με 28 κεντρικά δεκάρια καταλαμβάνοντας την 2η θέση. Οι προσπάθειές της ήταν στις έξι σειρές 97, 97, 96, 99, 98, 98. Η Κινέζα Γιανγκ που προκρίθηκε ως 1η σημείωσε Ολυμπιακό ρεκόρ προκριματικών με 587 βαθμούς.

Αναλυτικά οι αθλήτριες που προκρίθηκαν στον τελικό:

1. Ρανσίν Γιανγκ (Κίνα) 587 (Ολυμπιακό ρεκόρ προκριματικών αγώνων)

Τελευταία ενημέρωση

Στον τελικό του αγωνίσματος που διεξήχθη πριν από λίγο η Άννα Κορακάκη ολοκλήρωσε την παρουσία της στα 10μ. με αεροβόλο πιστόλι καταλαμβάνοντας τελικά την έκτη θέση και έμεινε εκτός μεταλλίων.

Η σπουδαία σκοπεύτρια αγωνίστηκε για τρίτη φορά σε τελικό Ολυμπιακών αγώνων κάτι που από μόνο του αποτελεί σπουδαίο κατόρθωμα.

Η Κορακάκη δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα και στην 1η δεκάδα βολών έμεινε πίσω στην βαθμολογία. Παρά την προσπάθειά της στην συνέχεια δεν μπόρεσε να καλύψει το χαμένο έδαφος.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Βιταλίνα Μπατσαράσκινα (Ρωσία) με νέο Ολυμπιακό ρεκόρ. Την 2η θέση πήρε η Αντοανέτα Κοσταντίνοβα (Βουλγαρία), ενώ η Ρανσίν Γιανγκ (Κίνα), που είχε κάνει στον προκριματικό γύρο Ολυμπιακό ρεκόρ τελικά κατέλαβε την τρίτη θέση.

Τάε Κβον Ντο – κατηγορία -57 κιλά

Η Φένια Τζέλη γνώρισε την ήττα με 15-7 από την Ρωσίδα Τατιάνα Μίνινα. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του τάε κβον ντο που αγωνίστηκε στην κατηγορία των έως 57 κιλών μπήκε δυνατά στον αγώνα και βρέθηκε στα μέσα της δεύτερης περιόδου να προηγείται με 7- 4. Στον υπόλοιπο αγώνα όμως η Τζέλη δεν είχε ανάλογη απόδοση και δεν κατάφερε να πάρει κανένα σημείο από την Ρωσίδα αντίπαλό της χάνοντας τελικά με 7-15.

Τώρα περιμένει την πορεία της Μίνινα που ήδη έχει προκριθεί στους 8 για να δει εάν θα έχει μία δεύτερη ευκαιρία μέσα από τα ρεπεσάζ. Για να συμβεί αυτό η Ρωσίδα θα πρέπει να φτάσει στον τελικό.

Κωπηλασία μονό σκιφ

Στην κωπηλασία στο μονό σκιφ τόσο η Αννέτα Κυρίδου , όσο και ο Στέφανος Ντούσκος με εξαιρετικές εμφανίσεις προκρίθηκαν στα ημιτελικά των αγωνισμάτων τους.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια τερμάτισε στην 3η θέση της 3ης προημιτελικής σειράς και θα διεκδικήσει ένα από τα εισιτήρια του τελικού του αγωνίσματος.

Η Αννέτα Κυρίδου τερμάτισε σε χρόνο 8:02.19. Πρώτη από την προημιτελική σειρά της Αννέτας Κυρίδου προκρίθηκε στα ημιτελικά η Αυστριακή Μαγκνταλένα Λόμπνιχ (7:58.20), ενώ δεύτερη ήταν η Ολλανδή Άννα Σάρα Σοφί Σόουβερ (7:59.92).

Για θέσεις κατάταξης θα αγωνιστούν η 4η Τατσιάνα Κλίμοβιτς (8:09.04) από τη Λευκορωσία, η 5η Φελίς Αίσα Τσόου από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο (8:21.23) και η 6η Βερόνικα Τόρο Αράνα από το Πουέρτο Ρίκο (8:35.32).

Μια θέση στον τελικό του απλού σκιφ θα διεκδικήσει ο Στέφανος Ντούσκος ο οποίος πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση. Είναι χαρακτηριστικό ότι παρέμεινε πρώτος μέχρι τα 1.000 μέτρα, έπεσε στη δεύτερη θέση πίσω από τον Νορβηγό Κγιέτιλ Μπορτς στα 1.500 μέτρα, για να περάσει τελικά δεύτερος και τη γραμμή του τερματισμού με χρόνο 7:12.77. Ο πρώτος Κγιέτιλ Μπορτς από τη Νορβηγία τερμάτισε στην πρώτη θέση με χρόνο 7:10.97, ενώ ως τρίτος της 1ης προημιτελικής σειράς προκρίθηκε ο Ιταλός Αλμπέρτο Τζενάρο ντι Μάουρο, με χρόνο 7:26.25.

Ολυμπιακοί Αγώνες – Τόκυο 2020: Αποτελέσματα των ελληνικών συμμετοχώνΘέσεις κατάταξης θα διεκδικήσουν ο 4ος Κουεντίν Αντονιέλι από το Μονακό (7:29.99), ο 5ος Αμπντελχαλέκ Ελμπάνα από την Αίγυπτο (7:32.86) και ο 6ος Χουσέιν Αλιρέζα από τη Σαουδική Αραβία (8:35.05).