Ολυμπιακοί αγώνες – Τόκυο 2020: Αποτελέσματα των Ελλήνων αθλητών της 8ης ημέρας

Ολυμπιακοί Αγώνες - Τόκυο 2020
Ολυμπιακοί Αγώνες – Τόκυο 2020

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Μονό σκιφ ανδρών

Ο Στέφανος Ντούσκος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κωπηλασία στο μονό σκιφ ανδρών κάνοντας τρομερή εμφάνιση. Ο χρόνος που πέτυχε ο Ντούσκος 6:40.45 αποτελεί νέο Ολυμπιακό ρεκόρ.

Μονό σκιφ γυναικών

Η Αννέτα Κυρίδου πήρε μέρος στον μικρό τελικό του αγωνίσματος (τελικό Β) όπου και κατέλαβε την τέταρτη θέση παίρνοντας έτσι και την 10η θέση στην τελική κατάταξη του μονού σκιφ γυναικών.

Η Κυρίδου ήταν σταθερά στην 4η θέση σε όλη την διάρκεια της κούρσας και παρά την προσπάθειά της να πετύχει κάτι καλύτερο δεν τα κατάφερε.

Κατηγορία σκαφών 470 ανδρών

Μετά την ολοκλήρωση της 2ης ημέρας ο Παναγιώτης Μάντης και ο Παύλος Καγιαλής βρίσκονται πλέον στην τέταρτη θέση σημειώνοντας άνοδο στην γενική κατάταξη στην κατηγορία σκαφών 470 ανδρών.

Στις σημερινές ιστιοδρομίες το ελληνικό πλήρωμα ολοκλήρωσε την 3η ιστιοδρομία στην 3η θέση και την 4η ιστιοδρομία στην 15η θέση έχοντας συνολικά 14 βαθμούς ποινής.

Στην κατάταξη προηγούνται οι Αυστραλοί Ράιαν και Μπέλτσερ με 4 βαθμούς ποινής καθώς επικράτησαν και στις δύο σημερινές ιστιοδρομίες, ενώ στη 2η θέση είναι οι Βρετανοί Πάτιενς και Κραμπ με 9 βαθμούς ποινής οι οποίοι και τερμάτισαν στη 2η και 4η θέση στις σημερινές ιστιοδρομίες.

Τελευταία εξέλιξη : Οι Μάντης και Καγιαλής ακυρώθηκαν στην 4η κούρσα και τους επιβλήθηκαν 20 βαθμοί ποινής.

Όμως, παρά την ακύρωση που επιβλήθηκε στο ελληνικό δίδυμο εξακολουθεί να παραμένει στην 4η θέση της γενικής με 14 βαθμούς ποινής, καθώς “πετούν” τη χειρότερη βαθμολογία τους, η οποία είναι οι 20 βαθμοί από την ποινή που τους επιβλήθηκε στην τέταρτη κούρσα.

RS:X ανδρών

Στην 11η θέση της γενικής κατάταξης των RS:X ανδρών κατετάγη ο Βύρωνας Κοκκαλάνης μετά τη διεξαγωγή των σημερινών τριών ιστιοδρομιών. Ο Κοκκαλάνης ολοκλήρωσε την προσπάθεια του καθώς στον αγώνα των μεταλλίων συνεχίζουν οι δέκα πρώτοι αθλητές.

Στις 3 σημερινές ιστιοδρομίες ο Έλληνας πρωταθλητής, τερμάτισε 7ος στην 10η , 8ος στην 11η και 4ος στη 12η και βρέθηκε στην 11η θέση της γενικής κατάταξης έχοντας 110 βαθμούς ποινής.

Finn ανδρών

Ο Ιωάννης Μιτάκης υποχώρησε στην 11η θέση στη γενική κατάταξη μετά την διεξαγωγή των δύο σημερινών ιστιοδρομιών της κατηγορίας σκαφών Finn.

Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε 11ος στην 5η ιστιοδρομία και 10ος στην 6η έχοντας 44 βαθμούς ποινής. Προηγείται ο Βρετανός Τζιλ Σκορτ, νικητής και των δύο σημερινών ιστιοδρομιών, με 13 βαθμούς ποινής.

Laser Radial γυναικών

Η Βασιλεία Καραχάλιου υποχώρησε στην 9η θέση της γενικής κατάταξης μετά από την ολοκλήρωση της 8ης ιστιοδρομίας. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, που έχει 79 βαθμούς ποινής, τερμάτισε 9η στην 7η ιστιοδρομία και 26η στην 8η και υποχώρησε στην 9η θέση από την 7η που κατείχε μέχρι και την 6η ιστιοδρομία.

Στην πρώτη θέση βρίσκεται η Άννε Μαρί Ρίντομ από τη Δανία με 25 βαθμούς ποινής, δεύτερη είναι η Φινλανδή Τούουλα Τενκάνεν με 46 βαθμούς ποινής και τρίτη η Σουηδή Ζόζεφιν Όλσον με 47 βαθμούς ποινής.

Τελευταία ενημέρωση : Στην κούρσα των μεταλλίων θα αγωνιστεί η Βασιλεία Καραχάλιου στα Laser Radial

RS:X γυναικών

Η Κατερίνα Δίβαρη ολοκλήρωσε την παρουσία της στους Ολυμπιακούς αγώνες καταλαμβάνοντας την 19η θέση στην γενική κατάταξη. Η 21χρονη πρωταθλήτρια συμμετείχε σήμερα σε τρεις ιστιοδρομίες και ήταν δύο φορές 19η και μία 23η . Έτσι στη γενική κατάταξη ολοκλήρωσε την προσπάθειά της με 204 βαθμούς ποινής που της έδωσαν την 19η θέση.

Κατηγορία σκαφών 470 γυναικών

Στην 17η θέση της γενικής κατάταξης της κατηγορίας σκαφών 470 με 39 βαθμούς ποινής, υποχώρησαν οι Αιμιλία Τσουλφά και Αριάδνη Σπανάκη, μετά την ολοκλήρωση της 4ης ιστιοδρομίας.

Οι Ελληνίδες αθλήτριες ήταν στην 14η θέση με 24 βαθμούς ποινής μετά τις πρώτες δύο ιστιοδρομίες, αλλά ακυρώθηκαν στην 3η ιστιοδρομία για πρόωρη εκκίνηση, ενώ τερμάτισαν στη 17η θέση στην 4η και τελευταία για σήμερα ιστιοδρομία.

Μέχρι στιγμής, το ελληνικό πλήρωμα μετρά μία 14η θέση στην 1η ιστιοδρομία, την 8η θέση στην 2η ιστιοδρομία, ακυρώθηκε στην 3η ιστιοδρομία και άρα κατέλαβε την 22η θέση και μία 17η θέση στην 4η ιστιοδρομία.

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Η Άννα Κορακάκη προκρίθηκε στον τελικό των 25μέτρων με σπορ πιστόλι στις γυναίκες και θα προσπαθήσει να διατηρήσει τον τίτλο που κατέχει από τους Ολυμπιακούς αγώνες του Ρίο το 2016. Ο τελικός θα διεξαχθεί την Παρασκευή στις 8 π.μ.

Στον 1ο προκριματικό που έγινε την Πέμπτη και αφορούσε τις βολές ακριβείας η Άννα Κορακάκη ήταν δεύτερη και είχε 294/300. Τα ξημερώματα της Παρασκευής στις βολές ταχείας η Ελληνίδα σκοπεύτρια έκανε 290/300. Πιο συγκεκριμένα είχε 97/100 στην πρώτη σειρά, 95/100 στη δεύτερη και 98/100 στην τρίτη. Έτσι, συνολικά 584/600 έχοντας 24 κεντρικά δεκάρια βρίσκεται στην 6η θέση και πήρε την πρόκριση στον τελικό όπου θα συμμετάσχουν οι :