Ολυμπιακοί Αγώνες – Τόκυο 2020: Αποτελέσματα των ελληνικών συμμετοχών

Ολυμπιακοί Αγώνες - Τόκυο 2020
Ολυμπιακοί Αγώνες – Τόκυο 2020

Ολυμπιακοί αγώνες – ΤΟΚΥΟ 2020

Γυμναστική

Με μία εκπληκτική εμφάνιση ο Λευτέρης Πετρούνιας εξασφάλισε την πρώτη θέση στους προκριματικούς αγώνες στο αγώνισμα των κρίκων. Ο Πετρούνιας συγκέντρωσε 15.333 βαθμούς και έχει μέχρι στιγμής την υψηλότερη βαθμολογία.

Δίκωπος άνευ πηδαλιούχου

Στην 1η προκριματική σειρά αγωνίστηκαν η Χριστίνα Μπούρμπου και η Μαρία Κυρίδου. Το Ελληνικό πλήρωμα δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση και να πάρει μία από τις τρεις πρώτες θέσεις που οδηγούσαν στα ημιτελικά του αγωνίσματος. Οι δύο αθλήτριες θα έχουν μία δεύτερη ευκαιρία για πρόκριση μέσα από τα ρεπεσάζ.

Ο Καναδάς, η Ρουμανία και η Ιταλία ήταν τα φαβορί της κούρσας και από την αρχή φρόντισαν να επαληθεύσουν τον τίτλο τους ξεφεύγοντας από τα πρώτα μέτρα. Μέχρι τα μισά της κούρσας η Χριστίνα Μπούρμπου και η Μαρία Κυρίδου ήταν κοντά, αλλά στη συνέχεια έχασαν έδαφος και τερμάτισαν τελικά στην πέμπτη θέση.

Πινγκ Πονγκ

Στην 5η του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς αγώνες ο Παναγιώτης Γκιώνης προκρίθηκε εύκολα στο δεύτερο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά στο πινγκ πονγκ.

Ο Γκιώνης ήταν πολύ καλός σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και επιβλήθηκε άνετα 4-0 του Ζολτ Πέτο από την Σερβία. Η ποιότητα του Παναγιώτη Γκιώνη δεν άφησε πολλά περιθώρια στον αντίπαλό του και έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στην νίκη.

Τένις

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε 2-0 της Ανέτ Κόνταβεϊτ από την Εσθονία και προκρίθηκε στον 2ο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά στο τένις.

Η Σάκκαρη δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα και βρέθηκε να χάνει με 2-5. Στο σημείο αυτό όμως η Σάκκαρη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή τους και πέτυχε τρομερή ανατροπή και πήρε τελικά το 1ο σετ με 7-5. Η συνέχεια ήταν εύκολη με την Σάκκαρη να κερδίζει και το 2ο σετ με 6-2.

Στον 2ο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την Σέρβα Νίνα Στογιάνοβιτς (Νο 90 στον κόσμο) η οποία νωρίτερα επικράτησε της Νάο Χιμπίνο με 2-0 (6-3, 6-3).