Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-1: Και πάλι πρωταθλητές οι “ερυθρόλευκοι”

Πηγή: EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό στο στάδιο Καραϊσκάκη με 3-1 και 7 αγωνιστικές πριν το τέλος των play off στέφθηκε και μαθηματικά πρωταθλητής καταντώντας έτσι το 46ο πρωτάθλημα της ιστορίας του.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Αιγύπτιος επιθετικός του Ολυμπιακού Χασάν ο οποίος πέτυχε 2 τέρματα και είναι αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα στην νίκη της ομάδας του.

Αρνητικός πρωταγωνιστής ο Κροάτης διαιτητής Μπέμπεκ που είχε πολλές λάθος αποφάσεις τις οποίες διόρθωσε το var και ο οποίος επέτρεψε το σκληρό παιχνίδι των παικτών του Παναθηναϊκού χαρίζοντας τους πολλές κάρτες ειδικά στο 1ο ημίχρονο. Ορισμένα μάλιστα από τα μαρκαρίσματα ήταν ιδιαίτερα σκληρά που ίσως να σήκωναν και κάρτα διαφορετική από την κίτρινη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες με τον Μασούρα στο 3΄, τον Σεμέδο στο 7΄ και στο 14΄ο Εμβιλά. Πέτυχε γκολ στο 10΄με τον ΕλΑραμπί αλλά ακυρώθηκε με την χρήση του var σωστά καθώς στην αρχή της φάσης ήταν ελάχιστα εκτεθειμένος ο Φορτούνης. Κόντρα στη ροή του αγώνα στο 28΄ο Μακέντα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Σεμέδο το οποίο και πάλι δεν είδε ο Κροάτης για να διορθώσει την απόφαση του το var. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Μακέντα και έκανε το 0-1 στο 31΄.

Στο 34΄είχαμε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Μασούρα σε φάση όμως που στην αρχή της τραυματίστηκε ο Μπα και αναγκάστηκε ο Μαρτίνς να προχωρήσει σε αλλαγή βάζοντας στην θέση του τον Χασάν και διαφοροποιώντας το σχήμα που αγωνιζόταν μέχρι εκείνη τη στιγμή ο Ολυμπιακός.

Στο 45΄ο Χασάν έχασε μεγάλη ευκαιρία και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από ωραία προσπάθεια και σέντρα του Χολέμπας ο Χασάν με κεφαλιά έκανε το 1-1 σε μία φάση που έφυγε η μπάλα από τα χέρια του Διούδη. Στο επόμενο λεπτό ο Φορτούνης κέρδισε την μπάλα μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε αλλά ο διαιτητής σφύριξε φάουλ για χέρι στην αρχή της φάσης, που δεν υπήρχε, και λήξη του ημιχρόνου χωρίς αυτή τη φορά να συμβουλευτεί το var. Οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες 1-1 στα αποδυτήρια σε ένα 1ο ημίχρονο όπου ο Παναθηναϊκός δεν είχε καμία φάση !!!

Στο 2ο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπορεί να στεκόταν καλύτερα από το 1ο αλλά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που ήταν και πάλι καλύτερος και επικίνδυνος. Απείλησε πάλι με τον Χασάν στο 53΄και στο 54΄. Στο 60΄ο ΕλΑραμπί είδε το var να του ακυρώνει και 2ο γκολ για χέρι του Χασάν στην αρχή της προσπάθειας. Στο 65΄σε ένα από τα πολλά παρόμοια μαρκαρίσματα με τον αγκώνα στο πρόσωπο του αντιπάλου αντίκρισε σωστά την 2η κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Η υπεροχή του Ολυμπιακού καρποφόρησε στο 72΄όταν σε μπαλιά του Μπρούμα ο Χασάν πετάχτηκε γρήγορα μέσα στην περιοχή, πρόλαβε τον Διούδη και έκανε το 2-1. Ο Παναθηναϊκός τα έπαιξε όλα για όλα προσπαθώντας να βγει μπροστά αφήνοντας έτσι κενούς χώρους στον Ολυμπιακό. Σε τέτοιες αντεπιθέσεις ο Χασάν στο 75΄, στο 80΄και στο 82΄αλλά και ο Ελ Αραμπί στο 86΄έχασαν ευκαιρίες να τελειώσουν το ματς. Στο 86΄είχαμε την 1η τελική του Παναθηναϊκού με το μακρινό σουτ του Καρλίτο να κοντράρει στον Εμβιλά και να καταλήγει κόρνερ. Ακόμη μία προσπάθεια του Καρλίτο στο 91΄μπλόκαρε εντυπωσιακά ο Σα. Για να φτάσουμε στην τελευταία φάση του αγώνα όταν ο Παναθηναϊκός κέρδισε κόρνερ στο 96΄, προωθήθηκε και ο Διούδης στην περιοχή του Σα, αλλά έδιωξαν οι αμυντικοί του Ολυμπιακού και ο Μπρούμα έφυγε στην αντεπίθεση χωρίς τερματοφύλακα γράφοντας το 3-1.

Ακολούθησαν έξαλλοι πανηγυρισμοί από τους παίκτες του Ολυμπιακού για την κατάκτηση του τίτλου και τον προπονητή του Παναθηναϊκού να δίνει ιπποτικά τα συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για την δίκαιη κατάκτηση του πρωταθλήματος.