Παναιτωλικός – Παναθηναϊκός 1-0

SUPERLEAGUE 2020-2021 / ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΠΑΟ 22/2/2021 (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΝΕΚΤΑΡΙΑ ΜΠΑΛΩΜΑΤΙΝΗ / EUROKINISSI)
SUPERLEAGUE 2020-2021 / ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΠΑΟ 22/2/2021 (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΝΕΚΤΑΡΙΑ ΜΠΑΛΩΜΑΤΙΝΗ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός δεν άντεξε. Ο Παναιτωλικός νίκησε με 1-0 στο γήπεδο του Αγρινίου και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για να διατηρηθεί στην κατηγορία. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός γνώρισε την 2η ήττα μέσα στην εβδομάδα στο ίδιο γήπεδο (είχε προηγηθεί το παιχνίδι κυπέλλου με τα Γιάννινα μέσα στην εβδομάδα) και έχασε την ευκαιρία να πιάσει τον ΑΡΗ και την ΑΕΚ στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε δυνατά και πέτυχε γκολ μόλις στο 6’ με δυνατό σουτ του Εντινγκά. Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα πολύ κακό ημίχρονο. Το γκολ που πέτυχε ο Μαουρίσιο στο 16’ ορθά ακυρώθηκε με την χρήση του var και αυτή ήταν και η μοναδική φάση που έκανε το 1ο ημίχρονο.

Στο 2ο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά ψάχνοντας την ισοφάριση. Έχοντας ένα πολύ καλό εικοσάλεπτο από το 50-70 όπου είχε 5 πολύ καλές ευκαιρίες αλλά σκόνταψε στις κακές τελικές προσπάθειες των παικτών του και στον εκπληκτικό τερματοφύλακα Μελίσσα που έκανε εξαιρετικό παιχνίδι.

Από εκεί και πέρα η πιο σημαντική ευκαιρία καταγράφεται για τον Παναιτωλικό που έφτασε κοντά στο 2-0 με τον Τσιγγάρα στο 69’.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Παναιτωλικός: Μελίσσας, Περέιρα, Μεντίνα, Τσότσαλιτς, Βάντερσον, Εντινγκά (77′ Τζανακάκης), Ταχάρ (65′ Τσιγγάρας), Ντάλσιο (85′ Κωνσταντόπουλος), Αριγίμπι (84′ Αρσούρα), Ντίας, Καρέλης (77′ Βέργος)

Παναθηναϊκός: Διούδης, Μολό (80′ Τζαβίδας), Χουάνκαρ, Βέλεθ, Καραγιάννης (83′ Αθανασακόπουλος), Νιάς, Βιγιαφάνιες (73′ Μακέντα), Μαουρίσιο, Νγκμπακοτό (83′ Χατζηγιοβάνης), Καμπετσής (46′ Αϊτόρ), Ιωαννίδης

Κίτρινες κάρτες είδαν για τον Παναιτωλικό ο Εντινγκά στο 56’ και ο Βέργος στο 90+1’ , ενώ για τον Παναθηναϊκό ο Βιγιαφάνιες στο 35’.