Πόλο: Ολυμπιακός – Μαρσέιγ 13-12

Φωτο Αρχείου / Πηγή: Eurokinissi

Με νίκη έκλεισε την παρουσία του στο final-8 του LEN Champions League ο Ολυμπιακός και πήρε τελικά την 7η θέση.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 13-12 της Μαρσέιγ  και ολοκλήρωσε με νίκη την κακή του παρουσία στο τουρνουά που έγινε στο Βελιγράδι.

Ο Ολυμπιακός σε αντίθεση με τους προηγούμενους αγώνες στο τουρνουά μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 5-2 στο 1ο οκτάλεπτο. Η Μαρσέιγ απάντησε στο 2ο οκτάλεπτο και έφερε το παιχνίδι στο 1 γκολ διαφορά στο ημίχρονο.

Στην αρχή του 3ου οκταλέπτου η Μαρσέιγ ισοφάρισε σε 7-7 αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με δύο γκολ κάνοντας το 9-7 για να κλείσει η περίοδος με τον Ολυμπιακό να είναι μπροστά 11-10.

Έτσι πήγε και το 4ο οκτάλεπτο με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ. Στα 2 λεπτά και 53’’ η Μαρσέιγ ισοφάρισε σε μια επίθεση που εκδήλωσε με 2 παίκτες παραπάνω. Με τέρμα του Ντάουμπε 1 λεπτό και 48΄΄ ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη γοήτρου.

Τα οκτάλεπτα: 5-2, 2-4, 4-4, 2-2.

Ολυμπιακός: Γενηδουνιάς 3, Αργυρόπουλος 2, Κάκαρης 2, Χρυσοσπάθης 3, Καπότσης 1, Ίρβινγκ 1, Ντάουμπε 1.

Μαρσέιγ: Τσούτσκοβιτς 1, Καμαράσα 1, Βαν Πεπερστραέτε 1, Κρουσιγιάτ 2, Μάριον Βερνό 1, Κοβάτσεβιτς 2, Βουκίτσεβιτς 1, Σπάιτς 1, Πρλαΐνοβιτς 2.