Προκριματικά Conference League: ΠΑΟΚ – Ριέκα 1-1

Προκριματικά Conference League: ΠΑΟΚ - Ριέκα 1-1
Προκριματικά Conference League: ΠΑΟΚ – Ριέκα 1-1 / Πηγή: Eurokinissi

Ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού αλλά το μόνο που κατάφερε και μάλιστα στο 90+4΄ ήταν να ισοφαρίσει με αυτογκόλ τους μαχητικούς Κροάτες. Θα πάει στην Κροατία την επόμενη Πέμπτη να πάρει την πρόκριση στους ομίλους του Conference League. Για να καταφέρει κάτι τέτοιο θα πρέπει να είναι καλύτερος από χτες και πιο αποτελεσματικός στην τελική προσπάθεια.

Ο ΠΑΟΚ στο 1ο ημίχρονο είχε την υπεροχή αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ευκαιρίες. Αντίθετα οι Κροάτες με σφιχτή άμυνα κράτησαν εύκολα την εστία τους ανέπαφη και βγήκαν στην αντεπίθεση με αξιώσεις. Στο 8΄ το σουτ του Ζίβκοβιτς πέρασε άουτ. Στο 17΄ ο Τόμετσακ έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς του ΠΑΟΚ και άλλαξε πορεία αλλά ο Πασχαλάκης με ωραία απόκρουση έδιωξε σε κόρνερ. Στο 27΄ο Κούρτιτς σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 33΄ ο Μπίσεσβαρ έχασε την μπάλα στο κέντρο, οι παίκτες της Ριέκα βγήκαν γρήγορα στην αντεπίθεση και ο Λεπινίτσα με μακρινό σουτ άνοιξε το σκορ για τους Κροάτες.

Στο 31΄ αποχώρησε λόγω τραυματισμού ο Ροντρίγκο και στην θέση του πέρασε ο Τέιλορ. Στο 39 σουτ του Σφιντέρσκι κόντραρε και πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Πρσκάλο και στο 45΄ κεφαλιά και πάλι του Σφιντέρσκι μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας της ομάδας από την Κροατία.

Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες του ΠΑΟΚ μπήκαν πιο δυνατά και πίεσαν από την αρχή την Ριέκα. Στο 51΄ ο Σφιντέρσκι μετά από μπαλιά του Βιερίνια σούταρε από καλή θέση άουτ. Στο 58΄ νέα σέντρα του Βιερίνια από πολύ κοντά ο Ελ Καντουρί δεν πρόλαβε την μπάλα και χάθηκε έτσι μεγάλη ευκαιρία. Στο 69΄ μετά από φάση διαρκείας ο Γκάλοβιτς έδιωξε την μπάλα πάνω από την γραμμή της εστίας έπειτα από το γυριστό πλασέ του Κρέσπο.

Στο 71΄ ο Κούρτιτς από καλή θέση σούταρε άουτ και στο 81΄ ο Σφιντέρσκι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα εκτός της εστίας του Πρσκάλο. Στο 89΄ ο Σφιντέρσκι και πάλι δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντά και στο 90΄ σε κεφαλιά του Σβαμπ ο Πρσκάλο έδιωξε την μπάλα με δυσκολία. Φτάσαμε έτσι στο 90+4΄ όταν στην τελευταία φάση του παιχνιδιού (είχε περάσει και ο χρόνος των καθυστερήσεων) ο Γκάλεσιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του γράφοντας το τελικό 1-1.

Οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους σε μία εβδομάδα στην Κροατία. Να θυμίσουμε ότι από φέτος έχει καταργηθεί το εκτός έδρας γκολ οπότε οι Κροάτες δεν έχουν πλεονέκτημα.

Περίληψη του αγώνα :

ΠΑΟΚ – Ριέκα 1-1

Σκόραραν : ο Γκάλεσιτς στο 90+4΄ με αυτογκόλ και ο Λεπινίτσα στο 33΄ με μακρινό σουτ.

Γήπεδο: Τούμπα με διαιτητή τον Γάλλο Ζερόμ Μπρισάρ.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ροντρίγκο (31’ λ.τ. Τέιλορ), Κρέσπο, Βαρέλα, Σβαμπ, Κούρτιτς (90’ Καγκάβα), Μπίσεσβαρ (71’ Κούτσιας), Ελ Καντουρί (90’ Εσίτι), Α. Ζίβκοβιτς (71’ Μούργκ), Σφιντέρσκι.

Ριέκα: Πρσκάλο, Γκάλοβιτς, Κρέσιτς, Εσκοβάλ, Βούκσεβιτς (76’ Γκάλεσιτς), Τόμετσακ (72’ Μπούσνια), Λεπινίτσα, Πάβισιτς, Τσέριν (76’ Λίμπερ), Άμπεμ, Ίσα (89’ Ομπρεγκόν).

Κίτρινες κάρτες είδαν για τον ΠΑΟΚ ο Κούρτιτς στο 86΄και για την Ριέκα οι Τσέριν στο 14΄ και ο Γκάλοβιτς στο 68΄.