Super League – 8η αγωνιστική

SUPERLEAGUE 2021-2022 / ΑΕΚ – ΑΡΗΣ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

ΑΕΚ –Άρης 2-1

Σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από διαιτητικές «αστοχίες» η ΑΕΚ επικράτησε του σαφώς καλύτερου Άρη με 2-1 και ανέβηκε ξανά στη 2η θέση της βαθμολογίας πίσω από τον Ολυμπιακό. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι η ΑΕΚ είχε 5 τελικές (3 στην εστία) έναντι 23 του Άρη (8 στην εστία). Ειδικότερα στο 2ο ημίχρονο η νικήτρια ομάδα δεν δημιούργησε φάση και πιέστηκε αρκετά από τον Άρη που έχασε σημαντικές ευκαιρίες να ισοφαρίσει και να πάρει ακόμη και τη νίκη.

Ο Μήτογλου στο 16΄ με κοντινό πλασέ, ο Μάνταλος στο 37΄ με πέναλτι και ο Ματέο Γκαρσία στο 74΄ με κεφαλιά τα γκολ της αναμέτρησης. Στο 71΄ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μήτογλου. Στο 23΄ η κεφαλιά του Μπράμπετς σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Στάνκοβιτς. Ο διαιτητής Διαμαντόπουλος ελέγχεται για το αμφισβητούμενο πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ αλλά και για το γεγονός ότι δεν απέβαλλε νωρίς τον Ρότα μετά από τα συνεχόμενα σκληρά μαρκαρίσματα τα οποία ανάγκασαν τον προπονητή του να τον αποσύρει μόλις στο 26’.

Παναθηναϊκός – ΟΦΗ 0-0

Την 1η του βαθμολογική απώλεια είχε ο Παναθηναϊκός στην έδρα του φέρνοντας 0-0 με τον ΟΦΗ. Παίκτες και προπονητής του Παναθηναϊκού δεν ήταν σε καλή μέρα και ουσιαστικά εγκλωβίστηκαν από την καλοστημένη αμυντική διάταξη που επέλεξε ο προπονητής του ΟΦΗ. Την μεγαλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι την είχαν η φιλοξενούμενοι στο 12΄ όταν ο Αλεξανδρόπουλος έχασε την μπάλα και το σουτ του Γκαγιέγκος σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Μπρινιόλι. Ο Καρλίτος σκόραρε στο 90+4΄ αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά από το βαρ αφού ο επιθετικός των πρασίνων ήταν ξεκάθαρα εκτεθειμένος όταν δέχτηκε την πάσα.

Λαμία – Ατρόμητος 2-2

Σε ένα παιχνίδι με αρκετές φάσεις που όμως δεν άφησε καμία ομάδα ευχαριστημένη Λαμία και Ατρόμητος μοιράστηκαν τους βαθμούς. Η ομάδα του Περιστερίου αν και προηγήθηκε 2 φορές παρέμεινε χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα μετά από 8 αγωνιστικές και βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Τα τέρματα της αναμέτρησης σημείωσαν οι Παπαδόπουλος στο 45+1΄ με αυτογκόλ και στο 79΄ με τον Αραμπούλι με πλασέ για την Λαμία και οι Στρούγγης στο 19΄ από κοντά και Βασιλαντονόπουλος στο 57΄ με πλασέ για την ομάδα του Ατρόμητου.

ΠΑΣ Γιάννινα- Αστέρας Τρίπολης 1-1

Γκολ και βαθμούς μοιράστηκαν στο γήπεδο των Ζωσιμάδων τα Γιάννινα και ο Αστέρας. Ο Σίτο στο 34΄ άνοιξε το σκορ για τον Αστέρα για να ισοφαρίσει λίγα λεπτά αργότερα ο Μπρένερ στο 37΄ για τα Γιάννινα. Στο 2ο ημίχρονο δημιουργήθηκαν πολλές φάσεις και από τις 2 ομάδες αλλά Λοντίγκιν και Τσιφτσής με ωραίες αποκρούσεις κράτησαν το σκορ στο 1-1. Στο 82΄ αποβλήθηκε ο Μπαράλες για χτύπημα εκτός φάσης πάνω σε αντίπαλο.

ΠΑΟΚ – Απόλλων Σμύρνης 4-1

Σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από την κακή διαιτησία του Κουτσιαύτη και άφησε με πολλά παράπονα την ομάδα του Απόλλωνα ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 4-1 του Απόλλωνα. Στο 4΄ υπέδειξε πέναλτι για «ανατροπή» του Τέιλορ που μετέτρεψε σε γκολ ο Σβαμπ. Ο Απόλλωνας ισοφάρισε στο 14΄ με κεφαλιά του Παμλίδη στην μοναδική τελική του Απόλλωνα στο 1ο ημίχρονο. Στο 2ο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά αναγκάζοντας τον Απόλλωνα να κλειστεί από νωρίς στην περιοχή του. Στο 56΄ ο Ελ Καντουρί σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά από το βαρ καθώς ο σκόρερ όταν πήρε την μπάλα ήταν εκτεθειμένος. Στο 62΄ αποχώρησε τραυματίας ο Λισγάρας ο οποίος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο. Στο 66΄ με σουτ ο Σβιντέρσκι έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ και στο 72΄ με κεφαλιά ο Μιχαϊλίδης με κεφαλιά έκανε το 3-1. Στο 90+4΄ και 2ο «πέναλτι» για τον ΠΑΟΚ που το κέρδισε ο Άκπομ και το εκτέλεσε εύστοχα ο Αουγκούστο. Πέρα από τις φάσεις με τα δύο πέναλτι ο Απόλλωνας διαμαρτύρεται και για μία φάση στο 1ο ημίχρονο όπου η μπάλα σταματάει στο απλωμένο χέρι του Τέιλορ με τον Κουτσιαύτη να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 1-2

Χωρίς να πιάσει καλή απόδοση ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη στο Αγρίνιο με 1-2 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν στην 2η καλή φάση που δημιούργησαν μόλις στο 13΄ με κεφαλιά του Τικίνιο έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Λόπες. Είχαν τον έλεγχο και την υπεροχή αλλά ένα λάθος του Μαντύ Καμαρά στο 19΄ και μια βαθιά μπαλιά του Ντουάρτε έφερε απέναντι από τον Βατσλίκ τον Βέργο ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-1. Τα μακρινά σουτ των παικτών του Ολυμπιακού δεν συνιστούσαν ιδιαίτερη απειλή για τον Μελίσσα και οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο ισόπαλες. Οι αλλαγές του Μάρτινς έκαναν τον Ολυμπιακό πολύ πιο επιθετικό στο 2ο ημίχρονο. Στο 68΄ ο Μελίσσας ανέτρεψε τον Βαλμπουενά αλλά προς έκπληξη όλων ο διαιτητής Φωτιάς δεν έδειξε το καταφανέστατο πέναλτι. Χρειάστηκε η υπόδειξη του βαρ στον Φωτιά για να δοθεί το πέναλτι με καθυστέρηση. Στο 70΄ ο Ελ Αραμπί το μετέτρεψε σε γκολ κάνοντας το 1-2. Στα εναπομείναντα λεπτά ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε το παιχνίδι, ο Παναιτωλικός έγινε πιο επιθετικός αλλά δεν σημειώθηκε κάτι σημαντικό που θα άλλαζε το αποτέλεσμα του αγώνα.

Η 8η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί σήμερα με το παιχνίδι ανάμεσα στον Ιωνικό και στον Βόλο που θα διεξαχθεί στις 19:30 στο δημοτικό γήπεδο της Νεάπολης Νίκαιας. Η βαθμολογία (πηγή : flashscore.gr) :