ΤΟΚΙΟ 2020: Η Εθνική Ελλάδας Υδατοσφαίρισης ισόπαλη με την Ιταλία

Φώτο Αρχείου / Η ομάδα της Εθνικής Ελλάδας στο Πόλο στην πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες ΤΟΚΙΟ 2020

Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι η Εθνική Ελλάδας αναδείχτηκε ισόπαλη με την Παγκόσμια πρωταθλήτρια Ιταλία με 6-6. Η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει μια μεγάλη νίκη αφού στο τέλος της 3ης περιόδου προηγήθηκε με 6-2. Τελικά χρειάστηκε η τρομερή επέμβαση του Ζερδεβά στα 10΄΄ πριν την λήξη του παιχνιδιού για να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή με τις άμυνες των δύο ομάδων να κυριαρχούν. Το 1ο οκτάλεπτο έληξε 1-1 με τον Αϊκάρντι να ανοίγει το σκορ για τους Ιταλούς και τον Μουρίκη να ισοφαρίζει. Ίδιο το σκορ και στην 2η περίοδο. Ο Λουόνγκο έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τους Ιταλούς για να έρθει ο Παπαναστασίου και με μία μαγική λόμπα να κάνει το 2-2 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 3ο οκτάλεπτο η Εθνική έκανε ονειρεμένη εμφάνιση. Σε 1,5 λεπτό πέτυχε 3 γκολ με τους Γενηδουνιά, Καπότση και Αργυρόπουλο και προηγήθηκε με 2-5. Οι Ιταλοί προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά η άμυνα της Εθνικής ήταν πολύ καλή. Λίγο πριν το τέλος της περιόδου ο Βλαχόπουλος έκανε το 2-6 σκορπίζοντας ενθουσιασμό στον Ελληνικό πάγκο.

Στο 4ο οκτάλεπτο η εικόνα αντιστράφηκε. Η Ιταλία τα έπαιξε όλα για όλα και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με δύο γκολ του Φιλιόλι και από ένα των Ετσενίκε και Αϊκάρντι. Μάλιστα οι Ιταλοί θα μπορούσαν να έχουν πάρει και την νίκη εάν ο Ζερδεβάς δεν έκανε μια καταπληκτική απόκρουση σε σουτ του Φιλιόλι 10 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 1-1, 0-4, 4-0

Ιταλία: Αϊκάρντι 2, Λουόνγκο 1, Φιλιόλι 2, Ετσενίκε 1

Ελλάδα: Παπαναστασίου 1, Μουρίκης 1, Γενηδουνιάς 1, Καπότσης 1, Αργυρόπουλος 1, Βλάχόπουλος 1