Βρετανικός Τύπος: «Τα λιοντάρια μας έκαναν περήφανους» και «Η κατάρα χτυπά ξανά», στα πρωτοσέλιδα

Αγγλία - Γουέστμινστερ - κοινοβούλιο
Γουέστμινστερ, το αστικό κοινοβούλιο της Αγγλίας

Οι περισσότερες από τις εφημερίδες της Δευτέρας έχουν τη φωτογραφία του προπονητή  της Αγγλίας να  παρηγορεί τον 19χρονο Bukayo Saka, αφού το αστέρι της Άρσεναλ έχασε το πέναλτι που σφράγισε την ήττα της Αγγλίας στον τελικό του Euro 2020.

Η  Metro γράφει ότι «οι Λέοντες μας έκαναν περήφανους» μετά την ήττα της Αγγλίας με 3-2 στα πέναλτι από την Ιταλία στον τελικό του Euro 2020 στο Wembley. Η κεντρική φωτογραφία της δείχνει τον προπονητή Gareth Southgate  να παρηγορεί τον  συντετριμμένο Bukayo Saka, μετά την απώλεια του πέναλτι.

«Η απόλυτη αγωνία… τα πέναλτι μας ράγισαν και πάλι την καρδιά», γράφει η Daily Telegraph. Το δράμα που τελειώνει με τον χειρότερο τρόπο λέει η εφημερίδα αλλά, «Κανείς δεν θα ρίξει το φταίξιμο», επιμένει ο Gary Lineker, αφού η Αγγλία υπέκυψε σε ένα πέναλτι που ξυπνάει τις βασανιστικές αναμνήσεις των ετών που πέρασαν. Ακόμη και σύμφωνα με τα πρότυπα της Αγγλίας, αυτό ήταν το πέναλτι που έσπασε τις καρδιές του έθνους. Η ομάδα του Gareth Southgate έχασε τον πρώτο μεγάλο τελικό της Αγγλίας εδώ και  55 χρόνια χθες το βράδυ με τον πιο άψογο τρόπο που μπορεί να φανταστεί κανείς. Ο Bukayo Saka, μόλις 19 ετών και ένα από τα αστέρια της Αγγλίας για το 2020, έχασε το τελευταίο πέναλτι σε έναν αγώνα που είχε πικρό τέλος, με την Ιταλία να κερδίζει 3-2 κοντά στις 11 μ.μ. Ο Saka έμεινε συντετριμμένος και απαρηγόρητος. Η Αγγλία έγραψε ιστορία φτάνοντας στον τελικό, αλλά η ιστορία επαναλήφθηκε επίσης με τον πιο βάναυσο τρόπο.

Ήταν «το τελευταίο μοιραίο λάκτισμα της μπάλας» που τερμάτισε το όνειρο της Αγγλίας, σημειώνουν  οι Times, οι οποίοι περιγράφουν τον τελικό στο Wembley ότι έχει «τις πιο σκληρές ανατροπές ακόμη και από το Χόλλυγουντ» καθώς το πέναλτι που έχασε ο Southgate, πριν από 25 χρόνια, ήταν η αιτία να μην φτάσει η Αγγλία στους τελικούς του Euro 96. Έχουν πλέον περάσει 55 χρόνια από την τελευταία νίκη της Αγγλίας για το τρόπαιο. “Μετά από τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα θα νομίζατε ότι θα έπρεπε να ήταν  πιο εύκολο να αντέξουμε την ήττα”, γράφει ο επικεφαλής αθλητικογράφος Matt Dickinson, “αλλά, όπως άδειαζε το Wembley, ήταν μεγάλο πλήγμα.”

“Σπαραγμός” είναι ο τίτλος της εφημερίδας i, η οποία γράφει ότι η νέα ομάδα της Αγγλίας έπεσε παρά την ηρωική προσπάθεια του τερματοφύλακα Jordan Pickford. “Ίσως τον επόμενο χρόνο”, προσθέτει ελπίζοντας ότι οι παίκτες έχουν τώρα το βλέμμα τους στραμμένο στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022 στο Κατάρ.

“Πονάει… αλλά είμαστε τόσο περήφανοι για εσάς”, δηλώνει η Daily Express, η οποία περιγράφει το πέναλτι ως «σπάσιμο νεύρων» και προσθέτει: “Θα έρθει η ώρα μας”. Συνεχίζει λέγοντας: “Σχεδόν τα κατάφεραν. Τόσο κοντά, αλλά και τόσο μακριά”. Και για άλλη μια φορά, ήταν πέναλτι που κατέστρεψε το όνειρο της Αγγλίας, καθώς η Ιταλία στέφθηκε νικήτρια στα πέναλτι όταν το σκορ παρέμεινε ισόπαλο 1-1 μετά την παράταση. Ο αγώνας είχε ξεκινήσει τόσο καλά για τους Άγγλους, με το γρήγορο γκολ που σημειώθηκε ποτέ σε λιγότερο από 2 λεπτά σε έναν τελικό Euro που έβαλε ο 26χρονος, Luke Shaw. Όμως οι Ιταλοί αντεπιτέθηκαν δυνατά και ο Leonardo Bonucci ισοφάρισε στο 67ο  λεπτό, αναγκάζοντας τη συνάντηση να πάει σε παράταση. Ο προπονητής τους Roberto Mancini,  ξέσπασε σε δάκρυα αφού η ομάδα του κέρδισε 3-2 στα πέναλτι, με τους Marcus Rashford, Jadon Sancho and Bukayo Saka να αστοχούν στα πέναλτι για την Αγγλία. Οι οπαδοί της Αγγλίας πίστευαν ότι ο χθεσινός αγώνας ήταν η ημερομηνία συνάντησής τους με το πεπρωμένο και τη δόξα.

Η ομάδα της Αγγλίας είναι «η υπερηφάνεια του έθνους», γράφει η Sun, καθώς όπως τονίζει η «κατάρα των πέναλτι χτύπησε ξανά». Η ομάδα ελπίζει τώρα να σπάσει τα 56 χρόνια ανομβρίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο του επόμενου έτους στο Κατάρ, προσθέτει η εφημερίδα.  Φωτογραφίες από την αγωνία και την έκσταση των οπαδών που παρακολουθούσαν την εξέλιξη του παιχνιδιού υπάρχουν σε πολλές εφημερίδες, με την Sun να δείχνει τους φιλάθλους σε όλη τη χώρα να κρατάνε το κεφάλι τους στα χέρια τους.

“Όλα τελειώνουν με δάκρυα”, σημειώνει η Daily Mail και προσθέτει ότι περίπου 300 εκατομμύρια τηλεθεατές  στο Ηνωμένο Βασίλειο είδαν την ήττα των Three Lions. “Τα πέναλτι έπρεπε απλώς να είναι πέναλτι”, γράφει. Ο αγώνας τελείωσε 1-1 μετά την παράταση, αλλά τρία χαμένα πέναλτι έδωσαν το τρόπαιο στους Azzurri και έφεραν την Αγγλία να χάσει την πρώτη μεγάλη νίκη σε τουρνουά από το 1966. Το πλήθος των 70.000 οπαδών στο Wembley, μαζί με το τηλεοπτικό κοινό στο Ηνωμένο Βασίλειο των 35 εκατομμυρίων, άφησαν έναν μαζικό  βρυχηθμό όταν ο Luke Shaw σημείωσε για την Αγγλία μετά από μόλις δύο λεπτά αγώνα.

Η  Daily Star, γράφει: “Το ποδόσφαιρο είναι ανόητο και έτσι είναι και τα πέναλτι, το συνειδητοποιήσαμε αργά χθες το βράδυ”. Αντ’ αυτού, θα πρέπει να επικεντρωθούμε να βρούμε ένα άλλο άθλημα για να νικήσουμε τον κόσμο; Οι οπαδοί της ΑΓΓΛΙΑΣ έκλαψαν καταναλώνοντας 13 εκατομμύρια μπύρες χθες το βράδυ αφού τα «Three Lions» έχασαν την ευκαιρία να τερματίσουν 55 τραυματικά χρόνια. Υπήρχαν σκηνές θλίψης και αγωνίας σε παμπ, κήπους και σαλόνια σε όλη τη χώρα, καθώς το ποδοσφαιρικό μας πάρτι μετατράπηκε σε θλίψη. Οι Bookies έκαναν τεράστια επιτυχία καθώς οι οπαδοί στοιχηματίζουν ένα ρεκόρ 50 εκατομμυρίων £ στον αγώνα, ενώ το περισσότερο από το 60% του εργατικού δυναμικού της Βρετανίας αναμένεται να είναι είτε εκτός είτε να εργάζεται από το σπίτι σήμερα μετά την παράταση των ωρών λειτουργίας των παμπ εν αναμονή μιας ιστορικής νίκης. Η τελική σκέψη της για την ημέρα; “Μας κάνατε περήφανους, παιδιά”.