86ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας

Πηγή: Eurokinissi

Σπουδαίες κούρσες πραγματοποιήθηκαν το πρωί του Σαββάτου στο Ολυμπιακό κωπηλατοδρόμιο του Σχινιά κατά τη διάρκεια των τελικών των κατηγοριών Εφήβων-Νεανίδων και Κάτω των 23 ετών όπου ΕΝΟΑ και ΝΟ Θεσσαλονίκης μονομάχησαν για την κατάκτηση των περισσοτέρων χρυσών μεταλλίων με τους Αιγυπτιώτες να κερδίζουν με μόλις ένα διαφορά αφού κατέκτησαν 5 χρυσά κι ένα χάλκινο ενώ ο ΝΟΘ κατέκτησε 4 χρυσά 5 ασημένια κι ένα χάλκινο.

Στον μεγάλο τελικό των οκτακώπων ο ΝΟ Ιωαννίνων ήταν αυτός που πανηγύρισε το χρυσό (Φωτό) αφήνοντας δεύτερο τον ΝΟΘ ενώ στα πρόσωπα που ξεχώρισαν ήταν ο Δημήτρης Στασινός του Ομίλου Ερετών  με τα δυο χρυσά κι ένα χάλκινο που κέρδισε στο σκιφ το διπλό και το τετραπλό αντίστοιχα , όπως και οι αθλητές του ΕΝΟΑ , Σταύρος Συμεωνίδης (δίκωπο άνευ, τετραπλό σκιφ), Αντώνης Παπακωνσταντίνου (σκιφ, διπλό σκιφ) και Λεωνίδας Τζουμέζης  στη δίκωπο και το τετραπλό όπως και η Ευαγγελία Αναστασιάδου του ΝΟ Καστοριάς που κατέκτησε δυο χρυσά σε σκιφ και διπλό κι ένα χάλκινο στη δίκωπο.

Επίσης το ολυμπιακό πλήρωμα των Μαρία Κυρίδου- Χρίστινα Μπούρμπου κατέκτησε με τα χρώματα του ΝΟΘ άνετα το χρυσό μετάλλιο στον τελικό της διοκώπου στην πρώτη επίσημη κούρσα της χρονιάς κι ενώ κανονικά τέτοιες μέρες θα έπρεπε κανονικά να βρίσκεται στο Τόκιο για τους Ολυμπιακούς αγώνες.  

Προηγείται ο ΝΟΘ στο σύνολο 

Συνολικά στις κατηγορίες που έχουν ολοκληρωθεί μέχρι σήμερα (Ανδρών-Γυναικών κάτω των 23, Εφήβων-Νεανίδων και Παίδων-Κορασίδων) στον πίνακα των μεταλλίων προηγείται ο ΝΟ Θεσσαλονίκης μερ 5 χρυσά 5 ασημένια 4 χάλκινα , ακολουθεί ο ΕΝΟΑ με 5-1-1 και τρίτος είναι ο ΟΕΑΝΑΒ με 4-1-2.

Οι τελικοί της Κυριακής

Με 18 μεγάλους τελικούς (6 Ελ βαρών) θα πέσει η αυλαία του 86ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος στο Κωπηλατοδρόμιο του Σχινιά την Κυριακή το πρωί. Όλοι οι τελικοί θα μεταδοθούν απευθείας από την ΕΡΤSports.  Αναλυτικά το ωρολόγιο πρόγραμμα:

08:30 Τετράκωπος άνευ (4-)  Γυναικών
08:45 Δίκωπός άνευ (2-)  Ανδρών
09:00 Σκιφ ελ βαρών (1ΧΕΒ) Γυναικών
09:15 Διπλό σκιφ ελ βαρών (2ΧΕΒ) Γυναικών
09:30 Σκιφ ελ βαρών (1ΧΕΒ) Ανδρών
09:45 Τετράκωπος άνευ ελ βαρών (4-ΕΒ) Ανδρών
10:00 Διπλό σκιφ ελ βαρών ( 2ΧΕΒ) Ανδρών
10:15 Τετραπλό σκιφ ελ βαρών (4ΧΕΒ) Ανδρών
10:30 Τετράκωπος μετά πηδ (4+) Ανδρών
10:45 Διπλό σκιφ (2Χ) Ανδρών
11:00 Σκιφ (1Χ) Γυναικών
11:15 Δίκωπος άνευ (2-) Γυναικών)
11:30 Δίκωπος μετά πηδ (2+) Ανδρών
11:45 Τετραπλό σκιφ (4Χ) Γυναικών
12:00 Σκιφ (1Χ) Ανδρών
12:15 Οκτάκωπος (8+) Γυναικών
12:30 Τετράκωπος άνευ (4-) Ανδρών
12:40 Τετραπλό σκιφ (4Χ) Ανδρών ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ
12:45 Τετραπλό σκιφ (4Χ) Ανδρών
13:00 Διπλό σκιφ (2Χ) Γυναικών
13:15 Οκτάκωπος (8+) Ανδρών

.

Ετικέτες:

Δείτε ακόμα...