ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-5

Πηγή: EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός με μια επιβλητική εμφάνιση στο 1ο ημίχρονο του αγώνα στο ΟΑΚΑ διέλυσε την ομάδα της ΑΕΚ στην 2η αγωνιστική των play off. Με την νίκη του αυτή με 1-5 ισοφάρισε το ρεκόρ της μεγαλύτερης εκτός έδρας νίκης επί της ΑΕΚ. Χωρίς κλασσικό οργανωτή αφού ο Μαρτίνς προφύλαξε Φορτούνη ενώ δεν είναι έτοιμος και ο Βαλμπουενά και με σχήμα 3-5-2 κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και έχοντας καταπληκτική ευστοχία (4 γκολ σε 6 τελικές) πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 0-4.

Το 2ο ημίχρονο ήταν διαδικαστική υπόθεση. Ο Ολυμπιακός έριξε τον ρυθμό του κράτησε την μπάλα πέτυχε ακόμη ένα γκολ και έδωσε ανάσες σε βασικούς παίκτες που έχουν παίξει πολλούς αγώνες. Η ΑΕΚ προσπάθησε να πετύχει κάποιο γκολ και το κατάφερε λίγο πριν την λήξη με τον Ανσαριφάρντ.

Το 0-1 έγινε στο 17’ λεπτό με σουτ του Καμαρά εκτός περιοχής στην 1η τελική του παιχνιδιού. Το 0-2 στο 23’ με ωραία πάσα στον κενό χώρο από τον Χολέμπας και καταπληκτική εκτέλεση του Μασούρα. Το 0-3 στο 35’ όταν μετά την σέντρα του Χολέμπας ο Λόπες γύρισε λάθος την μπάλα στον Ελ Αραμπί ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα Αθανασιάδη και πλάσαρε εύκολα. Πριν κλείσει το ημίχρονο ο Ολυμπιακός έκανε το 0-4 στο 45’ πάλι με τον Μασούρα ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την τρομερή πάσα του Ελ Αραμπί στον κενό χώρο και πλάσαρε εύστοχα.

Στο 2ο ημίχρονο ο Ολυμπιακός παρά τις αλλαγές συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό και στο 74΄πέτυχε ακόμη ένα ωραίο γκολ με σουτ του Φορτούνη πάλι από πάσα του Χολέμπας με τακουνάκι αυτή τη φορά. Η ΑΕΚ πέτυχε το γκολ της τιμής στο 88’ όταν μετά από διώξιμο του Ανδρούτσου η μπάλα κόντραρε στον Σεμέδο και κατέληξε στον Ανσαριφάρντ ο οποίος σε κενή εστία πέτυχε το 1-5.