Ασημένιος ο Μ. Καλπογιαννάκης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ιστιοπλοΐας

Ο Μελέτης Καλπογιαννάκης / Πηγή: Ελληνική Ιστιοπλοϊκή Ομοσπονδία

Το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία youth boys U17 του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Ιστιοπλοΐας TECHNO 293 που διεξήχθη στο Τρεντίνο της Ιταλίας κατέκτησε ο Μελέτιος Καλπογιαννάκης.

Ο αθλητής του ΑΟ Θαλασσίων Αθλημάτων με μία εξαιρετική και σταθερή εμφάνιση, από την αρχή του αγώνα, συγκέντρωσε 49 βαθμούς ποινής σε 15 κούρσες και ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Σημειώνεται πως το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ιταλός Φ. Πιλόνι με 24 βαθμούς, ενώ τρίτος ήταν ο Βρετανός Μ. Σο με 52 βαθμούς.

Τα συγχαρητήρια στον Μ. Καλπογιαννάκη για την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου αλλά και στους υπόλοιπους αθλητές της ελληνικής αποστολής για την προσπάθεια που κατέβαλαν, έδωσε το Τμήμα Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού της ΚΕ του ΚΚΕ και ευχήθηκε καλή δύναμη για τη συνέχεια.