Champions League – 2η αγωνιστική

Άγιαξ – Μπεσίκτας 2-0

Με 2 γκολ στο 1ο ημίχρονο ο Άγιαξ επιβλήθηκε της Μπεσίκτας με 2-0 στην Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα. Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι. Ο Μπατσουαγί στο 9΄ για την Μπεσίκτας και ο Άντονι στο 11΄για τον Άγιαξ έστειλαν την μπάλα στα δοκάρια. Όσο προχωρούσε το παιχνίδι ο Άγιαξ κυριαρχούσε και στο 17΄ ο Μπέργκχαουζ έπειτα από ασίστ του Τάντιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Στο 43΄ ο Χάλερ με κεφαλιά έγραψε το 2-0. Στο 2ο ημίχρονο ο Άγιαξ διατήρησε την πρωτοβουλία, οι παίκτες της Μπεσίκτας δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και έτσι η Ολλανδική ομάδα έφτασε στους 6 βαθμούς. Για την Μπεσίκτας αυτή ήταν η 2η ήττα σε ισάριθμους αγώνες.

Σαχτάρ – Ίντερ 0-0

Σαχτάρ και Ίντερ δεν κατάφεραν να νικήσουν και στο 2ο τους παιχνίδι αφού ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Προσπάθησαν και οι 2 ομάδες να πετύχουν κάποιο τέρμα. Η Ίντερ είχε καλύτερες ευκαιρίες με το σουτ του Μπαρέλα στο 15΄ να σταματάει στο δοκάρι και την προσπάθεια του Τζέκο στο 34΄ να φεύγει εκτός εστίας. Στο 2ο ημίχρονο η Σαχτάρ ήταν καλύτερη με τον Πεντρίνιο να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 50΄. Μετά το 70΄ η Ίντερ ανέβασε την απόδοσή της έψαξε το γκολ αλλά ο Πιατόβ στο 87΄στο σουτ του Κορέα και στην κεφαλιά του Ντε Φράι που ακολούθησε έκανε εντυπωσιακές αποκρούσεις. Στα άσχημα σημεία του παιχνιδιού ο σοβαρός τραυματισμός του επιθετικού της Ουκρανικής ομάδας Τραορέ στο 8΄.

Λειψία – Μπριζ 1-2

Η Μπριζ συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία και πήρε τεράστια νίκη απέναντι στην Λειψία που μετά και την 2η ήττα της βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση. Σε ένα παιχνίδι με πολλές οριακές και δύσκολες φάσεις όπου το var χρειάστηκε να αποφασίσει πολλές φορές για την τύχη κάποιας φάσεις οι Γερμανοί προηγήθηκαν μόλις στο 5΄ με τον Ενκουνκού. Το var έδειξε ότι το γκολ μετράει. Ακολούθησε η ισοφάριση στο 22΄ με το γκολ που πέτυχε ο Χανς Βάνακεν και το οποίο τελικά μέτρησε με χρήση var αν και στην αρχή δόθηκε και σε αυτό οφσάιντ. Η Μπριζ συνέχισε να είναι καλύτερη και στο 41΄ πήρε το προβάδισμα με σουτ του Ριτς μέσα από την περιοχή. Στο 2ο ημίχρονο στο 68΄και στο 78΄ το var αποφάνθηκε ότι δεν υπάρχει πέναλτι υπέρ της Λειψίας, ενώ στο 71΄ με χρήση του var ακυρώθηκε το τέρμα που σημείωσε η Μπριζ. Μετά τις 2 πρώτες αγωνιστικές 4 βαθμούς για την Μπριζ και 0 για την Λειψία.

Μπορούσια Ντόρτμουντ – Σπόρτινγκ Λισαβόνας 1-0

Η Ντόρτμουντ παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκε χωρίς τον τραυματία Χάαλαντ πήρε την 2η νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια. Οι Πορτογάλοι μετά την συντριβή στην έδρα τους από τον Άγιαξ έχουν 2 ήττες και τα πράγματα δείχνουν δύσκολα για αυτούς. Στο 35΄ ο Μάλεν σημείωσε γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ με χρήση του var. Στο 37΄όμως το γκολ που πέτυχε και πάλι ο Μάλεν μέτρησε και η Ντόρτμουντ έκανε το 1-0. Στο 2ο ημίχρονο ακόμη δύο τέρματα της Ντόρτμουντ ακυρώθηκαν ως οφσάιντ. Στο 48΄ ο Ρόις και στο 74΄ ο Μάλεν έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα αλλά και τις δύο φορές το γκολ ακυρώθηκε με χρήση του var.

Μίλαν – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2

Η Μίλαν ξεκίνησε καλά τον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με τον Λεάο στο 20΄. Στο 29΄ όμως αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Κεσιέ και η Μίλαν αναγκάστηκε να αγωνιστεί με 10 παίκτες στο υπόλοιπο παιχνίδι. Παρά το γεγονός αυτό η Μίλαν έχασε σημαντική ευκαιρία στο 38΄ με τον Λεάο να κάνει 2 τα τέρματά της. Στο 2ο ημίχρονο η Ατλέτικο ανέβασε την πίεση της και σε συνδυασμό με την κούραση των παικτών της Μίλαν κατάφερε να ισοφαρίσει αρχικά στο 84΄ με σουτ του Γκριεζμάν και να πάρει την νίκη στο 90+7΄ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σουάρες.

Πόρτο – Λίβερπουλ 1-5

Η Πόρτο δεν κατάφερε να αντέξει απέναντι στη Λίβερπουλ που έκανε πολύ καλή εμφάνιση πετυχαίνοντας την 2η νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια. Ο Σάλαχ στο 18΄ άνοιξε το σκορ και ο Μανέ στο 45΄ έκανε το 0-2. Στο 60΄ ο Σάλαχ έκανε το 0-3 για να μειώσει ο Ταρεμί στο 75΄ για την Πόρτο. Ο Φιρμίνιο με δύο τέρματα στο 77΄ και στο 81΄ έκανε το 1-5.

Ρεάλ Μαδρίτης – Σερίφ Τιρασπόλ 1-2

Η εκπληκτική Σερίφ με τους Αθανασιάδη και Κολοβό στην βασική της ενδεκάδα έκανε την έκπληξη της αγωνιστικής επικρατώντας της Ρεάλ Μαδρίτης μέσα στο Μπερναμπέου με 1-2. Ο Αθανασιάδης είχε δέκα αποκρούσεις κάνοντας ρεκόρ στη διοργάνωση και αναδείχτηκε σε πολυτιμότερο ποδοσφαιριστή του αγώνα. Η Σερίφ άνοιξε το σκορ στο 25΄ κόντρα στη ροή του αγώνα με τον Γιαξιμπόεφ με κεφαλιά να κάνει το 0-1. Η Ρεάλ συνέχισε να επιτίθεται και ο Αθανασιάδης να αποκρούει ότι πήγαινε στην εστία του. Στο 65΄ ο Μπενζεμά με εύστοχο χτύπημα πέναλτι νίκησε τον Έλληνα γκολκίπερ γράφοντας το 1-1. Η Ρεάλ ανέβασε την πίεση της αλλά η Σερίφ σε αντεπίθεση της στο 72΄ σκόραρε με τον Μπρούνο χωρίς όμως το γκολ να μετρήσει μετά από υπόδειξη του var. Η Ρεάλ είχε τις ευκαιρίες να πετύχει ένα δεύτερο γκολ αλλά στο 90΄ ο Τιλ με εντυπωσιακό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουρτουά επαληθεύοντας τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου και δίνοντας την 2η νίκη στην Σερίφ.

Παρί Σεν Ζερμέν – Μάντσεστερ Σίτι 2-0

Η Παρί, με τον Μέσι να πετυχαίνει το 1ο του γκολ με την φανέλα της, έφτασε στην νίκη απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι παρά τις πολλές ευκαιρίες που έκαναν οι παίκτες της Αγγλικής ομάδας. Το σκορ άνοιξε για την Γαλλική ομάδα ο Γκέιγ μόλις στο 8΄ με σουτ μετά από φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή της Σίτι. Η Αγγλική ομάδα ανέβασε την απόδοσή της και είχε σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει με σημαντικότερη την διπλή ευκαιρία του 26΄ όταν οι ποδοσφαιριστές της σημάδεψαν δύο φορές τα δοκάρια του Ντοναρούμα από ελάχιστη απόσταση. Μια ευκαιρία από αυτές που λέμε ότι αυτό το γκολ δεν χάνεται. Οι παίκτες της Σίτι συνέχισαν να πιέζουν και να χάνουν ευκαιρίες μέχρι που το παιχνίδι έφτασε στο 74΄ όταν Εμπαπέ και Μέσι συνδυάστηκαν όμορφα και ο Αργεντινός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ωραίο σουτ. Μετά το 2-0 και οι δύο ομάδες έριξαν τον ρυθμό τους και το τελικό σφύριγμα βρήκε την Παρί να πηγαίνει στους 4 βαθμούς και την Σίτι να μένει στους 3.

Η βαθμολογία των τεσσάρων πρώτων ομίλων μετά το πέρας των 2 αγωνιστικών από το flashscore.gr :