Champions League: 4η αγωνιστική- τα παιχνίδια της Τρίτης

Αταλάντα –Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ 2-2

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και η Αταλάντα με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μοιράστηκαν τους βαθμούς. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κριστιάνο Ρονάλντο με γκολ που σημείωσε στο 90+2΄έδωσε έναν πολύτιμο βαθμό στην Γιουνάιτεντ. Η Μάντσεστερ απείλησε στο 5΄ όταν μετά από το σουτ του ΜακΤομινέι η μπάλα αφού κόντραρε σε αμυντικό κύλησε αργά και σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Μούσο. Η Αταλάντα ήταν καλύτερη έχοντας τον Ζαπάτα σε καλή μέρα. Στο 12΄ ο Ζαπάτα σέντραρε και ο Ίλισιτς  με σουτ έκανε το 1-0. Στο 45+1΄ μετά από ωραίο συνδυασμό Φερνάντες και Ρονάλντο ο τελευταίος με σουτ έστειλε τις 2 ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια. Στο 56΄ ο Ζαπάτα με ωραία προσπάθεια και πλασέ έκανε το 2-1. Η Αταλάντα έχασε ευκαιρίες για να τελειώσει το ματς αλλά και πάλι ο Ρονάλντο μίλησε στο τέλος. Στο 90+2΄ μετά από αναταραχή στην περιοχή της Ιταλικής ομάδας η μπάλα έφτασε στον Ρονάλντο έξω από την περιοχή που με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ρου Μούσο κάνοντας το 2-2.

Ντιναμό Κιέβου – Μπαρτσελόνα 0-1

Η Μπαρτσελόνα στη μετά Μέσι εποχή έδειξε για κόμη μία φορά ότι έχει σοβαρά προβλήματα στην δημιουργία. Υπέφερε ολόκληρο το 1ο ημίχρονο από τους παίκτες της Ντιναμό οι προσπάθειες των οποίων σταμάτησαν στον Τερ Στέγκεν. Στο 2ο ημίχρονο ο Φατί στο 70΄ , με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, άνοιξε το σκορ για την Μπαρτσελόνα και έδωσε την νίκη στους Καταλανούς. Με την νίκη της αυτή η Μπαρτσελόνα πέρασε στη 2η θέση του ομίλου και έγινε το φαβορί για την πρόκριση πίσω από Μπάγερν.

Μπάγερν Μονάχου – Μπενφίκα 5-2

Για ακόμη ένα παιχνίδι η Μπάγερν ήταν απολαυστική και συνέτριψε την Μπενφίκα με 5-2 εξασφαλίζοντας ταυτόχρονα και την πρόκρισή της στην επόμενη φάση. Πρωταγωνιστής για ακόμη μία φορά ο Λεβαντόβσκι ο οποίος σημείωσε χατ τρικ αλλά είδε και τον Βλαχοδήμο να αποκρούει το πέναλτι που εκτέλεσε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Η Μπενφίκα κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στο 1ο εικοσάλεπτο. Η Μπάγερν ανέβασε την απόδοσή της και στο 26΄ ο Λεβαντόβσκι έκανε το 1-0, στο 32΄ ο Γκνάμπρι το 2-0. Η Μπενφίκα μείωσε στο 38΄ με τον Μοράτο. Ο Σανέ έκανε στο 49΄ το 3-1 και ο Λεβαντόβσκι στο 61΄ πέτυχε το 4ο γκολ και στο 84΄ το 5ο γκολ της Μπάγερν. Ενδιάμεσα στο 74΄ ο Ντάργουϊν είχε μειώσει το σκορ στο 4-2.

Γιουβέντους – Ζενίτ 4-2

Με πρωταγωνιστή τον Ντιμπάλα η Γιουβέντους επικράτησε με 4-2 της Ζενίτ σε ένα χορταστικό παιχνίδι και πήρε από τώρα την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League. Ο Ντιμπάλα με σουτ στο 11΄ έβαλε μπροστά την Γιουβέντους για να έρθει η ισοφάριση για την Ζενίτ στο 26΄ με αυτογκόλ του Μπονούτσι. Στο 58΄ ο Ντιμπάλα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το 2-1, στο 73΄ ο Κιέζα το 3-1, στο 82΄ ο Μοράτα το 4-1 για αν μειώσει η Ζενίτ στο 90+2΄ με τον Ασμούν.

Μάλμε – Τσέλσι 0-1

Απέναντι στην πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου η Τσέλσι δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη που την φέρνει πολύ κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση. Η Μάλμε έκανε το καλύτερο της ημίχρονο στο Champions League και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ 0-0. Στο 2ο ημίχρονο η Τσέλσι κατάφερε στο 56΄ να πετύχει το γκολ με τον Ζιγές. Από το σημείο αυτό και μετά η Μάλμε βγήκε από την περιοχή της να κυνηγήσει την ισοφάριση με αποτέλεσμα οι παίκτες της Τσέλσι να βρουν χώρους να έχουν ευκαιρίες αλλά να μην καταφέρνουν να πετύχουν άλλο τέρμα.

Βιγιαρεάλ – Γιουνγκ Μπόις 2-0

Η Βιγιαρεάλ επικράτησε και στο 2ο παιχνίδι της Γιούνγκ Μπόις με 2-0 και μαζί με την Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ είναι στην κορυφή του 6ου ομίλου. Το σκορ άνοιξε στο 36΄ο Καπού. Στο 55΄ η Ελβετική ομάδα σημείωσε γκολ με τον Φάσναχτ το οποίο ακυρώθηκε με την χρήση του var για οφσάιντ. Το 2-0 στο 89΄ με τον Ντανζούμε για την Βιγιαρεάλ.

Σεβίλλη – Λιλ 1-2

Η Σεβίλλη ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, άνοιξε το σκορ νωρίς στο 15΄ με τον Οκάμπος και όλα έδειχναν ότι θα έφτανε σε μια σημαντική νίκη. Οι παίκτες της Λιλ όμως είχαν διαφορετική άποψη και πέτυχαν μεγάλη ανατροπή. Ισοφάρισαν στο 43΄ με πέναλτι του Ντέιβιντ και πέρασαν μπροστά στο σκορ με το γκολ του Ικόνε στο 51΄. Η Σεβίλλη προσπάθησε να πιέσει χωρίς να καταφέρει κάτι, δίνοντας όμως έτσι χώρους στην Λιλ που δημιούργησε αρκετές προϋποθέσεις για ακόμη ένα τέρμα χωρίς πάντως επιτυχία. Με την ήττα της αυτή η Σεβίλλη έπεσε στην τελευταία θέση του ομίλου και η υπόθεση πρόκριση είναι αρκετά δύσκολη, ενώ η Λιλ ανέβηκε στη 2η θέση του 7ου ομίλου.

Βόλφσμπουργκ – Σάλτσμπουργκ 2-1

Η Βόλφσμπουργκ επικράτησε της Αυστριακής ομάδας με 2-1 και δεν της επέτρεψε να πανηγυρίσει την πρόωρη πρόκρισή της στην επόμενη φάση. Παρά την ήττα της η Σάλτσμπουργκ παρέμεινε στην κορυφή του 7ου ομίλου κρατώντας την τύχη στα χέρια της. Το σκορ άνοιξε για την Γερμανική ομάδα πολύ νωρίς με τον Μπακού στο 3΄ να κάνει το 1-0. Ο Βέμπερ όμως στο 30΄ με μακρινή εκτέλεση φάουλ έγραψε το 1-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Τελικά το νικητήριο τέρμα για την Βολφσμπουργκ ήρθε στο 60΄ με τον Νμέτσα να σουτάρει από πλάγια θέση και τον τερματοφύλακα της Σάλτσμπουργκ να μην αντιδρά σωστά.