Champions League: Οι αγώνες της χθεσινής μέρας

Δύο αγώνες είχε το πρόγραμμα του Champions League της χθεσινής μέρας.

• Πόρτο – Γιουβέντους 2-1
  • Σεβίλλη – Ντόρτμουντ 2-3

Πόρτο – Γιουβέντους 2-1

Πετυχαίνοντας γκολ στην έναρξη και των δύο ημιχρόνων η Πόρτο έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Η άμυνα της Γιουβέντους υπέπεσε σε πολλά λάθη δίνοντας την δυνατότητα στους παίκτες της Πόρτο να κάνουν φάσεις. Από την άλλη ο Ρονάλντο ήταν στενά μαρκαρισμένος και η άμυνα της Πόρτο λειτούργησε σωστά μέχρι το 82’ λεπτό όταν και η Γιουβέντους πέτυχε το γκολ που της επιτρέπει να ελπίζει σε ανατροπή και πρόκριση στην ρεβάνς. Οι παίκτες της Γιουβέντους διαμαρτύρονται για την τελευταία φάση του αγώνα στο 94’ όταν ο Ρονάλντο βρέθηκε στο έδαφος μέσα στην περιοχή αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.

ΣΚΟΡΕΡ: 2′ Ταρεμί, 46′ Μαρεγκά – 82′ Κιέζα

ΠΟΡΤΟ: Μαρτσέσιν, Μαναφά, Πέπε, Εμπεμπά, Ζαϊντού, Κορόνα (90’+1′ Λουμ), Οτάβιο (57′ Λουίς Ντίας), Ολιβέιρα (90’+1′ Φρ. Κονσεϊσάο), Ουρίμπε, Μαρεγκά, Ταρεμί (66′ Γκρούγιτς).

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Στσέζνι, Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Κιελίνι (34′ λ. τρ. Ντεμιράλ), Σάντρο, Κιέζα, Μπεντανκούρ, Ραμπιό, ΜακΚένι (63′ Μοράτα, Κουλουσέβσκι (77′ Ράμσεϊ), Ρονάλντο.

Σεβίλλη – Ντόρτμουντ 2-3

Η Σεβίλλη άνοιξε το σκορ αλλά η Ντόρτμουντ έχοντας σε τρομερή μέρα τον Χάαλαντ, που πέτυχε 2 γκολ, κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ από το πρώτο ημίχρονο και να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ 3-1 υπέρ της.

Η Σεβίλλη το μόνο που κατάφερε στο 2ο ημίχρονο ήταν να μειώσει το σκορ σε 3-2 και να διατηρήσει κάποιες ελάχιστες ελπίδες για την ρεβάνς.

ΓΚΟΛ: 7′ Σούσο, 84′ Ντε Γιονγκ / 19′ Νταχούντ, 27′, 43′ Χάαλαντ

ΣΕΒΙΛΛΗ (Τζούλεν Λοπετέγκι): Μπόνο, Χεσούς Νάβας, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Εσκουδέρο, Χορδάν (72′ Όσκαρ Ροντρίγκεθ), Φερνάντο, Ράκιτιτς (46′ Γκούντελι), Σούσο (60′ Ντε Γιόνγκ), Πάπου Γκόμες (60′ Τόρες), Εν-Νεσίρι (60′ Μουνίρ).

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ (Έντιν Τέρζιτς): Χιτς, Μπάουθα, Ακάντζι, Χούμελς, Γκερέιρο (76′ Πάσλατσκ, Νταχούντ (89′ Μενιέ), Τζαν, Μπέλιγχαμ, Ρόις (80′ Μπραντ), Σάντσο, Χάαλαντ.