Champions League: Οι αγώνες της Τετάρτης

Χθες Τετάρτη ήταν η μέρα του Champions League. Διεξήχθησαν 8 αγώνες οι οποίοι αναδιαμόρφωσαν και τη βαθμολογία. Αναλυτικότερα:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Βιγιαρεάλ 2-1

Σε ένα παιχνίδι με μοιρασμένες τις σημαντικές φάσεις η Βιγιαρεάλ ήταν καλύτερη στο 1ο ημίχρονο. Εξουδετέρωσε τους παίκτες της Γιουνάιτεντ και απειλούσε στις αντεπιθέσεις. Τελικά κατάφερε να προηγηθεί στο 53΄ με κοντινή προβολή του Αλκάθερ. Το γκολ αυτό «ξύπνησε» τους παίκτες της Γιουνάιτεντ οι οποίοι αύξησαν την πίεση και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με σουτ του Τέλες έξω από την περιοχή στο 60΄. Ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα τελείωνε ισόπαλο τελικά για ακόμη μια φορά νίκησε η ομάδα που έχει τον Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ, στο παιχνίδι που έγινε ο ποδοσφαιριστής με τις περισσότερες συμμετοχές στο Champions League, έδωσε την νίκη στην ομάδα του με τέρμα που πέτυχε στο 90+5΄ με σουτ μέσα από την περιοχή. Νίκη βάλσαμο μετά την αποτυχημένη πρεμιέρα στην Ελβετία.

Αταλάντα – Γιουνγκ Μπόις 1-0

Σε ένα παιχνίδι με αρκετές τελικές προσπάθειες, από τις οποίες όμως μόνο λίγες ήταν σημαντικές ευκαιρίες, η Αταλάντα επικράτησε της Γιουνγκ Μπόις με 1-0 και ανέβηκε στην 1η θέση του ομίλου με 4 βαθμούς. Το νικητήριο τέρμα σημείωσε ο Πεσίνα στο 68΄ με πλασέ. Η Αταλάντα είχε την ατυχία να χάσει μόλις στο 8΄ τον Γκόζενς που τραυματίστηκε. Στο 18΄ η Ιταλική ομάδα πέτυχε γκολ που ακυρώθηκε με χρήση του var καθώς στην αρχή της φάσης υπήρχε οφσάιντ.

Μπενφίκα – Μπαρτσελόνα 3-0

Σε μια ονειρική βραδιά για αυτήν η Μπενφίκα επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 3-0. Η ομάδα του Κούμαν , ο οποίος φαίνεται να μετράει μέρες στον πάγκο της Ισπανικής ομάδας, βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 3΄ με σουτ του Νούνιες. Η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη στο 1ο ημίχρονο. Δημιούργησε και έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τον Ντε Γιονγκ χωρίς όμως να έχει τελική προς την εστία. Παρέμεινε έτσι η μοναδική ομάδα που σε 2 παιχνίδια στους ομίλους δεν έχει τελική προσπάθεια στην εστία !!!! Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε στον ίδιο ρυθμό. Όλα αυτά μέχρι το 69΄όταν ο Σίλβα με σουτ έκανε το 2-0. Ακολούθησε η κατάρρευση της Μπαρτσελόνα που δέχτηκε και 3ο τέρμα από τον Νούνιες στο 79΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο 87΄αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Γκαρθία στο 87΄.

Μπάγερν Μονάχου – Δυναμό Κιέβου 5-0

Άλλος ένας αγώνας που μετατράπηκε σε παράσταση για ένα ρόλο από την Μπάγερν. Μετά την θριαμβευτική εμφάνιση της 1ης αγωνιστικής στο Νόου Καμπ ακολούθησε η χτεσινή εμφάνιση στο Μόναχο που δεν αφήνει αμφιβολία για την 1η θέση του ομίλου. Το σκορ άνοιξε ο Λεβαντόβσκι στο 12΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ στο 27΄ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Αυτό ήταν το 119ο γκολ στα 100 τελευταία παιχνίδια του Πολωνού επιθετικού της Μπάγερν. Η Δυναμό προσπάθησε να αντιδράσει χάνοντας μια καλή ευκαιρία προς το τέλος του ημιχρόνου. Στο 2ο ημίχρονο η Μπάγερν ήταν καταιγιστική με την μία φάση να διαδέχεται την άλλη και να σημειώνει ακόμη 3 τέρματα. Στο 67΄ με τον Γκνάμπρι με σουτ, στο 74΄ με σέντρα σουτ του Σανέ και στο 87΄ με κεφαλιά του Ερίκ Μαξίμ Τσούπο Μότινγκ.

Γιουβέντους – Τσέλσι 1-0

Η Γιουβέντους πέτυχε την 2η νίκη της στους ομίλους επικρατώντας με 1-0 της Τσέλσι. Οι παίκτες της Αγγλικής ομάδας είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά η άμυνα της Γιουβέντους ήταν πολύ καλή και κατάφερε να εξουδετερώσει τους περισσότερους κινδύνους. Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου στο 46΄ ο Κιέζα με σουτ έκανε το 1-0 μετά από ωραίο συνδυασμό. Οι παίκτες της Γιουβέντους οπισθοχώρησαν δίνοντας χώρο στους αντιπάλους τους. Ο Λουκάκου στο 82΄ και ο Χάρβετς στις καθυστερήσεις έχασαν ευκαιρία για να σκοράρουν και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, ενώ μεγάλη ευκαιρία είχε στο 64΄ ο Μπερναντέρσκι για την Γιουβέντους.

Ζενίτ – Μάλμε 4-0

Η Ζενίτ εύκολα επικράτησε με 4-0 της Μάλμε και πέτυχε την 1η της νίκη στους ομίλους. Το σκορ άνοιξε στο 9΄ ο Κλαουντίνιο με σουτ μέσα από την περιοχή. Οι παίκτες της Μάλμε ισορρόπησαν το παιχνίδι χάνοντας 2 καλές ευκαιρίες μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου. Στο 49΄ ο Κουζιάεφ με κεφαλιά έκανε το 2-0 και στο 53΄ η Μάλμε έμεινε με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Αχμέντχοτζιτς με απευθείας κόκκινη κάρτα από τον Έλληνα διαιτητή Σιδηρόπουλο. Στο 80΄ ο Σουτόρμιν με σουτ έξω από την περιοχή σημείωσε το 3ο γκολ γα την ομάδα του και στο 90+4΄ο Ουεντέλ με κοντινό πλασέ έγραψε το τελικό 4-0.

Ζάλτσμουργκ – Λιλ 2-1

Μετά τα 3 πέναλτι που κέρδισε στην 1η αγωνιστική η Αυστριακή ομάδα κέρδισε ακόμη 2 στον αγώνα με τη Λιλ. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι τα 4 από τα 5 πέναλτι τα έχει κερδίσει ο ίδιος ποδοσφαιριστής!!! Στο 33΄ ο Αντεγέμι «ανατράπηκε» με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι με χρήση του var αν και φαίνεται ο αμυντικός να διώχνει την μπάλα. Το εκτέλεσε ο ίδιος και έκανε το 1-0. Στο 52΄ σε εκτέλεση φάουλ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γιλμάζ στο τείχος και ο διαιτητής έδωσε και 2ο πέναλτι υπέρ της Ζάλτσπουργκ. Πάλι εύστοχος ο Αντεγέμι και 2-0. Στο 62΄ ο Γιλμάζ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-1. Μετά το γκολ η Λιλ πίεσε για την ισοφάριση χωρίς όμως να το καταφέρει.

Βόλφσμπουργκ – Σεβίλλη 1-1

Οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες σε ένα παιχνίδι που στο 1ο ημίχρονό του δεν είχε πολλές φάσεις. Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου η Βόλφσμπουργκ άνοιξε το σκορ με το σουτ του Στέφεν στο 48΄ μετά από σύγχυση στην περιοχή της Σεβίλλης. Η Σεβίλλη ανέβηκε πιο ψηλά σε μια προσπάθεια της να ισοφαρίσει δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους παίκτες της Βόλφσμπουργκ να βγουν στην αντεπίθεση χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Στο 83΄ έγινε η φάση που έκρινε το παιχνίδι και έφερε πολλά παράπονα στους παίκτες της γερμανικής ομάδας. Ο Γκιλαβογκί έδιωξε την μπάλα και στην συνέχεια βρήκε τον επιθετικό της Σεβίλλης Λαμέλα. Μετά από εξέταση από το var και απόφαση του διαιτητή δόθηκε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Ράκιτιτς στο 87΄. Στην φάση αυτή αποβλήθηκε ο Γκιλαβογκί με 2η κίτρινη κάρτα. Στο 90+4΄ μάλιστα η Σεβίλλη έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει την νίκη όταν το σουτ του Χανταντί σταμάτησε στο δοκάρι της Βόλφσμπουργκ.

Η βαθμολογία των τεσσάρων τελευταίων ομίλων μετά το πέρας των 2 αγωνιστικών από το flashscore.gr :

ChampionsLeague - βαθμολογία των τεσσάρων τελευταίων ομίλων μετά το πέρας των 2 αγωνιστικών 30/9/21