Λίβερπουλ
Φωτο Αρχείου/ Πηγή: EUROKINISSI

Διεξήχθησαν οι 2 πρώτοι επαναληπτικοί των προημιτελικών του Champions League με την Παρί Σεν Ζερμέν και την Τσέλσι να παίρνουν τα 2 πρώτα εισιτήρια των ημιτελικών παρά τις ήττες τους.

Παρί Σερν Ζερμέν – Μπάγερν Μονάχου 0-1 (1ος αγώνας 3-2)

Ακόμη ένα συναρπαστικό παιχνίδι με πολλές φάσεις ανάμεσα σε 2 από τις κορυφαίες Ευρωπαϊκές ομάδες με την Παρί να παίρνει τελικά την πρόκριση και μαζί την εκδίκηση για την περσινή της ήττα στον τελικό της διοργάνωσης από την Μπάγερν.

Η Μπάγερν ήταν περισσότερο επιθετική , είχε περισσότερη ώρα την κατοχή της μπάλας , πέτυχε ένα γκολ στο 1ο ημίχρονο, κυνήγησε μέχρι τέλους ένα 2ο γκολ αλλά δεν τα κατάφερε. Από την άλλη η Παρί έπαιξε όπως και στο 1ο παιχνίδι με αντεπιθέσεις , προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους που άφηνε η πίεση της Μπάγερν ψηλά και την ταχύτητα του Εμπαπέ και του Νεϊμάρ. Δημιούργησε και αυτή πολλές ευκαιρίες μεταξύ των οποίων και 3 δοκάρια με τον Νεϊμάρ και μάλιστα σε διάστημα 5΄λεπτών.

Η 1η ευκαιρία με τον Νεϊμάρ στο 9΄ για την Παρί, απάντησε η Μπάγερν με Σανέ στο 25΄και Κίμιχ στο 27΄που αστόχησαν από καλή θέση. Στην εξέλιξη της φάσης (27΄) πάλι ο Νεϊμάρ απέτυχε να ανοίξει το σκορ (νικήθηκε στο τετ α τετ με τον Νόιερ.

Ακολούθησε ένα πεντάλεπτο φωτιά για την Παρί με τον Νειμάρ να σημαδεύει 3 φορές το δοκάρι. Στο 34΄σουτ από την δεξιά γωνία της περιοχής στο κάθετο δοκάρι, στο 37΄ωραία ντρίπλα και πλασέ στο οριζόντιο δοκάρι και στο 39΄πάλι το πλασέ του σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι σε τετ α τετ με τον Νόιερ ύστερα από ωραία πάσα του Εμπαπέ.

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά στο επόμενο λεπτό (40΄) ο Τσούπο Μότινγκ με κεφαλιά έκανε το 0-1 εκμεταλλευόμενος την ασθενή απόκρουση του Νάβας σε σουτ του Αλάμπα.

Αυτό το γκολ ανέβασε την πίεση της Μπάγερν που χρειαζόταν ακόμη ένα γκολ για να προκριθεί. Πριν κλείσει το ημίχρονο είχαμε ακόμη 2 ευκαιρίες για την Μπάγερν με Μίλερ που απέκρουσε ο Νάβας στο 41΄και το άστοχο σουτ του Αλάμπα στο 44΄.

Στο 2ο ημίχρονο η Παρί πρόσεξε ακόμη περισσότερο την άμυνά της αλλά πάντα ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις αφού η Μπάγερν όσο περνούσε ο χρόνος αναγκαζόταν να πιέζει όλο και πιο ψηλά. Η Μπάγερν είχε την ευκαιρία να πετύχει ένα 2ο γκολ στο 47΄με τον Αλάμπα, στο 62΄με τον Μίλερ και στο 82΄με τον Σανέ. Από την πλευρά της η Παρί είχε τις δικές της ευκαιρίες με τον Νείμάρ στο 53΄και στο 89΄.

Στο 78΄σε αντεπίθεση της Παρί ο Εμπαπέ έφυγε προς την εστία της Μπάγερν και σκόραρε αλλά ήταν ελάχιστα εκτεθειμένος στην αρχή της φάσης και το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ και με χρήση της τεχνολογίας var.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Νάβας, Ντανίλο, Κιμπεμπέ, Ντιαλό (58′ Μπέκερ), Νταγκμπά, Γκέιγ, Παρέδες, Ντράξλερ (73′ Μοις Κιν), Νεϊμάρ, Ντι Μαρία (88′ Ερέρα), Εμπαπέ.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Ντέιβις (71′ Μουσιαλά), Μπόατενγκ, Αλάμπα, Παβάρ, Κίμιχ, Ερναντέζ, Σανέ, Μίλερ, Κομάν, Τσούπο-Μότινγκ (85′ Μαρτίνες).

Τσέλσι – Πόρτο 0-1 (1ος αγώνας 2-0)

Σε έναν αγώνα χωρίς πολλές φάσεις η Τσέλσι παρά την ήττα της στο 90+4΄με φανταστικό γκολ του Ταρεμί με ανάποδο ψαλίδι πήρε την πρόκριση στηριζόμενη στο υπέρ της 2-0 από τον 1ο αγώνα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ προσεκτικά στον αγώνα. Την 1η φάση την είχε η Τσέλσι στο 7΄με τον Μάουντ. Απάντησε η Πόρτο όταν μετά από λάθος πάσα του Μεντί ο Κορόνα αστόχησε από καλή θέση στο 11΄. Η επόμενη καλή στιγμή ήταν στο 27΄για την Τσέλσι με τον Χάβερτς να αστοχεί, ενώ την ίδια τύχη είχε και η προσπάθεια του Κορόνα στο 33΄.

Ίδια εικόνα και στο 2ο ημίχρονο. Ευκαιρίες για την Τσέλσι με τους Πούλισικ στο 54΄και τον Μάουντ στο 57΄. Η Πόρτο έγινε επικίνδυνη στο 65΄με τον Ταρεμί. Η επόμενη σημαντική στιγμή ήταν στο 90+4΄πάλι με τον Ταρεμί που οδήγησε στο γκολ της Πόρτο. Ο Νανού από τα δεξιά έβγαλε την σέντρα στην περιοχή της Τσέλσι και ο Ταρεμί με ανάποδο ψαλίδι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Τσέλσι δίνοντας την νίκη στην ομάδα της Πορτογαλίας.

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Σίλβα, Ρίντιγκερ, Τζέιμς, Καντέ, Ζορζίνιο, Τσίλγουελ, Πούλισικ, Χάβερτς (90+2′ Ζιρού), Μάουντ (86′ Ζιγές)

ΠΟΡΤΟ: Μαρτσεσίν, Μαναφά (75′ Νανού), Μπεμπά, Πέπε, Ζάιντου, Ολιβέιρα (84′ Βιέιρα), Γκρούγιτς (63′ Ταρεμί), Ουρίμπε, Κορόνα (75′ Ντίας), Μαρεγκά (75′ Εβανίλσον), Οτάβιο