Champions League: Ρεάλ Μαδρίτης και Μάντσεστερ Σίτι στους 4

Ολοκληρώθηκαν οι επαναληπτικοί των προημιτελικών του Champions League με την Ρεάλ Μαδρίτης και την Μάντσεστερ Σίτι να παίρνουν τα 2 εναπομείναντα εισιτήρια των ημιτελικών.

Λίβερπουλ – Ρεάλ Μαδρίτης 0-0 (1ος αγώνας 1-3)

Το παιχνίδι στο Άνφιλντ έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα και σε συνδυασμό με την νίκη της στο 1ο παιχνίδι η Ρεάλ Μαδρίτης προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League.

Η Λίβερπουλ μπήκε από την αρχή δυνατά και κυνήγησε ένα γκολ που θα της έδινε ελπίδες στην προσπάθειά της να ανατρέψει το αποτέλεσμα του 1ου αγώνα. Δημιούργησε πάρα πολλές ευκαιρίες κυρίως με τον Σάλαχ αλλά βρήκε απέναντι της τον πολύ καλό Κουρτουά που όποτε χρειάστηκε ήταν σε ετοιμότητα και διατήρησε την εστία του ανέπαφη.

Στο 2΄ο Σάλαχ είχε την 1η ευκαιρία για την Λίβερπουλ με τον Κουρτουά να αποκρούει το σουτ του Αιγύπτιου στο τετ α τετ, ενώ την ίδια τύχη είχε στο 11΄και το σουτ του Μίλνερ. Η Ρεάλ απάντησε με τον Μπενζεμά στο 20΄ όταν έκλεψε τη μπάλα από λάθος της άμυνας της Λίβερπουλ αλλά το σουτ του κατέληξε στο δοκάρι του Άλισον. Η Λίβερπουλ συνέχισε την πίεση με τον Σάλαχ στο 41΄να στέλνει την μπάλα άουτ από καλό σημείο και να τον μιμείται ο Βαϊνάλντουμ στο 42΄.

Στο 2ο ημίχρονο στο 46΄σουτ του Φιρμίνιο απέκρουσε ο Κουρτουά, ενώ στο 48΄κεφαλιά του ίδιου από καλό σημείο κατέληξε άουτ. Στο 66΄η Ρεάλ έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν από μπαλιά του Βαλβέρδε ο Βινίσιους δεν κατάφερε να νικήσει τον Άλισον στο τετ α τετ, με τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα να σταματάει και τον Μπενζεμά στον οποίο κατέληξε η μπάλα.

Στο 69΄το σουτ του Φιρμίνιο σταμάτησε πάνω στους αμυντικούς της Ρεάλ ενώ στο επόμενο λεπτό ο Ζότα αστόχησε από καλή θέση. Τελευταία μεγάλη ευκαιρία του αγώνα από τον Μπενζεμά ο οποίος αστόχησε από το ύψος του πέναλτι με κεφαλιά.

Στον ημιτελικό η Ρεάλ Μαδρίτης θα αντιμετωπίσει την Τσέλσι.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φίλιπς, Καμπάκ (60′ Ζότα), Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ, Φαμπίνιο, Μίλνερ (60′ Αλκάνταρα), Σαλάχ, Φιρμίνο (82′ Σακίρι), Μανέ (82′ Τσάμπερλεϊν).

Ρεάλ: Κουρτουά, Βαλβέρδε, Μιλιτάο, Νάτσο, Μεντί, Μόντριτς, Κασεμίρο, Κρόος (72′ Οντριοθόλα), Ασένσιο (82′ Ίσκο), Μπενζεμά, Βινίσιους (72′ Ροντρίγκο).

Ντόρτμουντ – Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (1ος αγώνας 1-2)

Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε στο 1ο ημίχρονο η Ντόρτμουντ δεν άντεξε στην αντεπίθεση της Μάντσεστερ Σίτι και ηττήθηκε με το ίδιο σκορ που είχε χάσει και στο 1ο παιχνίδι.

Η Ντόρτμουντ μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε με τον 18χρονο Μπέλιγχαμ να ανοίξει το σκορ με σουτ μέσα από την περιοχή. Το γκολ αυτό που έδινε την πρόκριση στην Ντόρτμουντ ανάγκασε την Σίτι να ανεβάσει την απόδοσή της. Στο 25΄σουτ του Ντε Μπράινε σταμάτησε στο δοκάρι του Χιτς, ενώ πάλι ο Ντε Μπράινε στο επόμενο λεπτό απέτυχε να σκοράρει. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Σίτι συνέχισε να απειλεί και έχασε σημαντικές ευκαιρίες με τον Μαχρέζ στο 32΄και τον Ζιντσένκο στην εξέλιξη της φάσης.

Στο 2ο ημίχρονο η Ντόρτμουντ προσπάθησε να παγώσει τον ρυθμό της Σίτι και να την κρατήσει μακριά από την περιοχή της. Όλα όμως άλλαξαν όταν στο 52 ο Τσαν στην προσπάθειά του να διώξει την σέντρα του Φόντεν χρησιμοποίησε το χέρι του. Το πέναλτι που ελέγχθηκε και από το var μετέτρεψε σε γκολ ο Μαχρέζ στο 55΄κάνοντας το 1-1.

Η Ντόρτμουντ αναγκάστηκε να παίξει πιο επιθετικά δίνοντας χώρους στην Σίτι. Στο 58΄δοκάρι για την Σίτι σε κεφαλιά του Ρόδρι, στο 69΄ευκαιρία για την Ντόρτμουντ όταν η κεφαλιά του Χούμελς κατέληξε άουτ.

Έτσι φτάσαμε στο 74΄ όταν την προσπάθεια του Ντε Μπράινε σταμάτησε ο Χιτς διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτελέστηκε, η μπάλα έφτασε στον Φόντεν και αυτός με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χιτς αφού πρώτα η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι. Ήταν το 75΄και πια η πρόκριση για την Αγγλική ομάδα ήταν σχεδόν σίγουρη.

Δεν άλλαξε κάτι ούτε από το σουτ του Χάαλαντ στο 80΄, ούτε από την προσπάθεια των Φόντεν και Μαχρέζ στο 87΄που σταμάτησε στον Χιτς.

Στον ημιτελικό η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα όπου βρέθηκε μετά από 6 χρόνια θα αντιμετωπίσει την Παρί σεν Ζερμέν.

Ντόρτμουντ: Χιτς, Μορέι (81′ Τίγκες), Ακάντζι, Χούμελς, Γκερέρο, Τζαν, Μπέλιγχαμ (81′ Μπραντ), Νταχούντ (76′ Αζάρ), Κνάουφ (68′ Ρέινα), Χάαλαντ, Ρόις

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Ζιντσένκο, Ντε Μπράινε, Ρόδρι, Γκιουντογκάν, Μαχρέζ (88′ Στέρλινγκ), Μπερνάρντο Σίλβα, Φόντεν