Champions League: Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Στο 1ο μέρος της πρεμιέρας  των ομίλων του Champions League σημειώθηκαν τα παρακάτω αποτελέσματα :

Μπαρτσελόνα – Μπάγερν Μονάχου 0-3

Η Μπαρτσελόνα απειλήθηκε και πάλι με διασυρμό από την Μπάγερν. Αυτός ήταν ο 1ος αγώνας της ομάδας της Καταλωνίας στο Champions League στον οποίο δεν είχε ούτε μία τελική προς την εστία. Η ομάδα της Βαυαρίας είχε ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ. Σκόραραν στο 34′ ο Μίλερ και στο 56′ και 85′ ο Λεβαντόφσκι.

Γιουνγκ Μπόις – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1

Η Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ βρέθηκε μπροστά στο σκορ μόλις στο 13΄ με γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο. Στο 35΄ ‘όμως έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές μετά την αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα του Βαν Μπισάκα για αντιαθλητικό παιχνίδι. Οι Ελβετοί πήραν τα ηνία του αγώνα και αφού αρχικά ισοφάρισαν με τον Ενγκαμαλό στο 66΄, κατάφεραν να κάνουν την έκπληξη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων 90+5΄ όταν και εκμεταλλεύτηκαν το λάθος του Λίγνκαρντ και σκόραραν με τον Σιεμπάτσο .

Σεβίλλη – Σάλτσμπουργκ 1-1

Σε ένα παιχνίδι όπου καταλογίστηκαν 4 πέναλτι (όλα στο 1ο ημίχρονο) αριθμός ρεκόρ για την διοργάνωση του Champions League Σεβίλλη και Σάλτσμπουργκ αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1. Οι παίκτες της Σάλτσμπουργκ έχασαν την ευκαιρία να πάρουν μια μεγάλη νίκη καθώς ευστόχησαν μόνο στο 1 από τα 3 πέναλτι που κέρδισε η ομάδα τους. Να σημειωθεί ότι η Σεβίλλη αγωνίστηκε από το 50΄ με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής του Εν Νεσύρι με 2η κίτρινη κάρτα. Σκόραραν ο Σούσιτς στο 21΄για την Σάλτσμπουργκ και ο Ράκιτιτς στο 42΄ για την Σεβίλλη αμφότεροι με πέναλτι.

Μάλμε – Γιουβέντους 0-3

Η ομάδα της Ιταλίας πέτυχε 3 γκολ στο 1ο ημίχρονο και έφτασε σε μία εύκολη νίκη. Σκόραραν οι Σάντρο στο 23΄ , ο Ντιμπάλα στο 45΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στο 45+1΄ με τον Μοράτα.

Ντιναμό Κιέβου – Μπενφίκα 0-0

Λευκή ισοπαλία στο Κίεβο ανάμεσα στην Ντιναμό και στην Μπενφίκα. Η Μπενφίκα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα αλλά σώθηκε από την ήττα στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού με την βοήθεια του var. Συγκεκριμένα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σαπαρένκο σκόραρε για τους Ουκρανούς, διαιτητής και επόπτης έδειξαν γκολ αλλά με χρήση του var ακυρώθηκε σαν οφσάιντ. Ήρωας για την Μπενφίκα ο Βλαχοδήμος ο οποίος έκανε μερικές εντυπωσιακές αποκρούσεις.

Τσέλσι – Ζενίτ 1-0

Σε ένα παιχνίδι όπου η περσινή νικήτρια του Champions League Τσέλσι δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει φάσεις απέναντι στην καλά στημένη ομάδα της Ζενίτ ήρθε ο Λουκάκου να δώσει την λύση για ακόμη μία φορά. Στο 69΄ ο Αθπικουλέτα σέντραρε και ο Βέλγος επιθετικός με κεφαλιά έκανε το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Βιγιαρεάλ – Αταλάντα 2-2

Η Αταλάντα αιφνιδίασε τους Ισπανούς και προηγήθηκε μόλις στο 7΄ με τον Φρόιλερ. Η Βιγιαρεάλ ισοφάρισε με τον Τριγκέρος στο 39΄ και έκανε την ανατροπή με τον Ντανζούμε στο 74΄. Στο 83΄ ο Γκοζένς έκανε το 2-2, αποτέλεσμα που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, παρά το γεγονός ότι στο 84΄ η Βιγιαρεάλ έμεινε με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Κοκλέν με 2η κίτρινη κάρτα.

Λιλ – Βόλφσμπουργκ 0-0

Λευκή ισοπαλία στη Γαλλία ανάμεσα στην Λιλ και στην Βολφσμπουργκ με την πρωταθλήτρια Γαλλίας να είναι καλύτερη. Χαρακτηριστικό ότι στο 1ο ημίχρονο η Γερμανική ομάδα δεν έκανε ούτε μία τελική. Στο 48΄ακυρώθηκε με χρήση του var το γκολ το οποίο πέτυχε για την Λιλ ο Ντέιβιντ και στο 63΄ η Βολφσμπουργκ έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές μετά την αποβολή του Μπρουκς με 2η κίτρινη κάρτα. Τελικά το 0-0 παρέμεινε παρά το γεγονός ότι χρειάστηκε το var για να αποφανθεί αρνητικά στο 90+7΄ για μία δύσκολη φάση στην οποία η Λιλ ζήτησε πέναλτι.