Champions League: «Τσέκαραν» τα εισιτήρια για τους «8» οι… πρωτάρες Λειψία και Αταλάντα!

SUPER LEAGUE Μπάλα ποδοσφαίρου
Πηγή: Eurokinissi

Με «χρυσά» γράμματα θα… γραφτεί στην ιστορία των Λειψία και Αταλάντα η Τρίτη (10/3)!

Οι δύο ομάδες κατάφεραν να επικρατήσουν των Τότεναμ (στη Γερμανία) και Βαλένθια (στην Ισπανία) με 3-0 και 4-3 αντίστοιχα και να προκριθούν για πρώτη φορά στην έως τώρα ευρωπαϊκή τους πορεία στα προημιτελικά του Champions League.

Λειψία-Τότεναμ: 3-0

Η Λειψία είχε βάλει τις «βάσεις» πρόκρισης από το ματς στο Λονδίνο (νίκη με 1-0). Παρόλα αυτά, η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν -ο οποίος έγινε ο νεαρότερος προπονητής που καταφέρνει να προκριθεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης- δεν έδειξε σε κανένα χρονικό σημείο να θέλει να «κάτσει» πάνω στο υπέρ της αποτέλεσμα.

Αν και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σχετικά πιο δυνατά, απειλώντας με τον Λαμέλα στα πρώτα λεπτά, οι «ταύροι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Σάμπιτζερ στο 10’, στην πρώτη τους ουσιαστικά ευκαιρία στον αγώνα.

Ένα τέρμα, το οποίο έδωσε… φτερά στα πόδια τους. Στο 19’ ο Βέρνερ έστειλε και πάλι την μπάλα στα δίχτυα για τους γηπεδούχους. Όμως, το γκολ ακυρώθηκε (σωστά) ως οφσάιντ. Τελικά, το 2-0 για τη Λειψία έγινε πράξη δύο λεπτά αργότερα (21’). Όταν -και πάλι- ο Σάμπιτζερ με κεφαλιά παραβίασε την εστία του Γιορίς, ο οποίος βέβαια φέρει κι αυτός ευθύνη, εξαιτίας λάθους υπολογισμού.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε. Η Τότεναμ δεν φαινόταν ικανή να πετύχει ούτε το γκολ της… τιμής. Αντίθετα, το τελευταίο τέρμα της αναμέτρησης σημειώθηκε και αυτό από τη Λειψία και συγκεκριμένα από τον Φόρσμπεργκ, ο οποίος σκόραρε ένα λεπτό (87’) μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή.

Λειψία (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Γκουλάσι, Κλόστερμαν, Ουπαμεκάνο, Χάλστενμπεργκ, Μουκιέλε (56′ Άνταμς), Λάιμερ, Σάμπιτσερ (87′ Φόρσμπεργκ), Ανχελίνο, Ενκουκού (59′ Αϊνταρά), Σικ, Βέρνερ.

Τότεναμ (Ζοσέ Μουρίνιο): Γιορίς, Ντάιερ, Τανγκάνγκα, Αλντερβάιρελντ, Οριέ (90′ + 1′ Φάγκαν Γουόλκοτ), Σεσενιόν, Γουίνκς, Λο Σέλσο (80′ Ζέντσον Φερνάντες), Λαμέλα, Μόουρα, Ντέλε.

Βαλένθια-Aταλάντα: 3-4

Πραγματικά… κρίμα, που αυτή η ματσάρα διεξήχθη χωρίς οπαδούς!

Στο κεκλεισμένων των θυρών -λόγω μέτρων κατά της εξάπλωσης του κορονοϊού- «Μεστάγια», η Αταλάντα επικράτησε 4-3 της Βαλένθια και με συνολικό σκορ 8-4 πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο για τους «8» του Champions League (στην πρώτη της παρουσία σε αυτό).

Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους Μπεργκαμάσκι, ήταν ο Γιόζιπ Ίλιτσιτς, ο οποίος έγινε ο πρώτος παίκτης που σημειώνει τέσσερα γκολ σε εκτός έδρας αγώνα ενός νοκ-άουτ γύρου της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

O 32χρονος μεσοεπιθετικός σκόραρε δύο φορές από το σημείο του πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο (3’ και 43’). Με τον Κέβιν Γκαμεϊρό να είναι αυτός, ο οποίος ισοφάρισε ισάριθμες φορές για τους γηπεδούχους (στο 21’ και στο 51’).

Η Βαλένθια, μάλιστα, κατάφερε να ανατρέψει -προσωρινά- το σκορ, χάρη στο πολύ ωραίο πλασέ (πάνω από τον Σπορτιέλο) του Φεράν Τόρες στο 67’. Ο Ίλισιτς, όμως, δεν είχε… πει την τελευταία του κουβέντα και με ακόμα δύο άψογα τελειώματα (71′ και 82′), χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Βαλένθια (Αλμπέρτ Θελάδες): Σίλεσεν, Βας, Ντιακαμπί (46′ Γκέδες), Κοκελέν (74′ Τσερίσεφ), Γκαγιά, Φεράν Τόρες, Παρέχο, Κοντογκμπιά, Σολέρ, Ροδρίγο (79′ Φλορέντσι), Γκαμεϊρό.

Αταλάντα (Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι): Σπορτιέλο, Τζιμίστι, Καλντάρα, Παλομίνο, Χάτεμπερ, Ντε Ρουν (44′ λ. τρ. Ζαπάτα), Φρόιλερ, Γκόσενς, Ίλιτσιτς, Πάσαλιτς (83′ Ταμέζε), Γκόμες (76′ Μαλινόφσκι).