ChampionsLeague – 4η αγωνιστική: Τα παιχνίδια της Τετάρτης

Λίβερπουλ – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0

Η Λίβερπουλ έχοντας βασικό στην σύνθεσή της τον Κώστα Τσιμίκα πέτυχε την 4η νίκη της στην φάση των ομίλων και εξασφάλισε την πρόκρισή της στην επόμενη φάση και την 1η θέση στον 2ο όμιλο. Μετά την ήττα της η Ατλέτικο βρέθηκε στην 3η θέση του ομίλου. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 13΄ ο Ζότα και διπλασίασε τα τέρματα ο Μανέ στο 21. Η αποβολή του Φελίπε στο 36΄ με απευθείας κόκκινη κάρτα δυσκόλεψε τα πράγματα για τους Ισπανούς. Στο 48΄ ακυρώθηκε το τέρμα που πέτυχε ο Ζότα για οφσάιντ και την ίδια κατάληξη είχε και το τέρμα που πέτυχε ο Σουάρεζ στο 57΄.

Μπορούσια Ντόρτουντ – Άγιαξ 1-3

Σπουδαία νίκη για τον Άγιαξ στην έδρα της Ντόρτμουντ με 1-3. Με την νίκη της αυτή η Ολλανδική ομάδα εξασφάλισε την πρόκριση της στην επόμενη φάση του θεσμού σε αντίθεση με τους Γερμανούς που ισοβαθμούν με την Σπόρτινγκ. Η φάση που έκρινε τον αγώνα είναι η αποβολή του Χούμελς με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 29΄. Το σκορ άνοιξε για την Μπορούσια ο Ρόις στο 37΄ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Ο Άγιαξ πέρασε στην αντεπίθεση και σημείωσε στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα 3 γκολ. Στο 72΄ με τον Τάντιτς , στο 84΄ με τον Αλέ και στο 90+3΄ με τον Κλάασεν.

Μάντσεστερ Σίτι – Μπριζ 4-1

Εύκολα η Μάντσεστερ Σίτι πήρε την νίκη απέναντι στην Μπριζ με 4-1 και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Παρί πέρασε στην 1η θέση της βαθμολογίας στον 1ο όμιλο. Το σκορ άνοιξε στο 15΄ ο Φοντέν για να έρθει η γρήγορη ισοφάριση από τους Βέλγους στο 17΄ με αυτογκόλ του Στόουνς. Στο 2ο ημίχρονο όμως η Σίτι σημείωσε 3 ακόμη τέρματα στο 54΄με τον Μαχρέζ, στο 72΄ με τον Στέρλινγκ και στο 90+2΄ με τον Γκαμπριέλ Ζεσούς και έφτασε εύκολα στη νίκη.

Μίλαν –Πόρτο 1-1

Η Πόρτο ήταν εντυπωσιακή στο 1ο ημίχρονο. Πίεσε από την αρχή την Μίλαν , σκόραρε μόλις στο 6΄ με τον Ντίαζ και έχασε αρκετές ευκαιρίες να καθαρίσει το παιχνίδι στο 1ο ημίχρονο. Η Μίλαν αιφνιδιάστηκε, ισορρόπησε το παιχνίδι σιγά σιγά και πίεσε για την ισοφάριση στο 2ο ημίχρονο. Τελικά στο 61΄ με αυτογκόλ του Μεμπά έγινε το 1-1. Το ισόπαλο αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα. Η Πόρτο πέρασε στην 2η θέση του 2ου ομίλου, ενώ η Μίλαν πήρε τον 1ο της βαθμό.

Σπόρτινγκ Λισσαβόνας – Μπεσίκτας 4-0

Η Σπόρτινγκ στη Λισσαβόνα πέτυχε εύκολη νίκη με 4-0 επί της ουραγού Μπεσίκτας. Με την νίκη της αυτή η Πορτογαλική ομάδα έπιασε την Ντόρτμουντ στη 2η θέση του ομίλου με 6 βαθμούς, ενώ η Μπεσίκτας παρέμεινε τελευταία με 0 βαθμούς. Το σκορ άνοιξε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ο Πέδρο Γκονσάλβες στο 31΄ και ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του στο 38΄. Ο Παουλίνιο στο 41΄ έκανε το 3-0 και ο Σαράμπια στο 56΄ το τελικό 4-0. Η Μπεσίκτας ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες καθώς στο 90΄ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Τζόσεφ.

Ρεάλ Μαδρίτης – Σαχτάρ 2-1

Η Ρεάλ πήρε σημαντική νίκη με 2-1 στη Μαδρίτη επί της ουραγού Σαχτάρ. Και τα 2 τέρματα για τους Ισπανούς σημείωσε ο Μπενζεμά στο 14΄ και στο 61΄. Ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει για την Ουκρανική ομάδα ο Φερνάντο στο 39΄. Με την νίκη της αυτή η Ρεάλ πέρασε μόνη πρώτη με 9 βαθμούς στην κορυφή του 4ου ομίλου.

Σερίφ Τίρασπολ – Ίντερ 1-3

Η ομάδα έκπληξη των 2 πρώτων αγωνιστικών ηττήθηκε για 2η συνεχόμενη φορά από την Ίντερ και μάλιστα με το ίδιο σκορ 3-1. Η Ιταλική ομάδα με την νίκη της αυτή πέρασε στη 2η θέση της βαθμολογίας με 7 βαθμούς, έναν περισσότερο από την Σερίφ Τίρασπολ. Η Σερίφ με τους Αθανασιάδη και Κολοβό στην σύνθεσή της παίοζντας μαζική άμυνα κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στο 1ο ημίχρονο. Στο 54΄ο Μπρόζοβιτς άνοιξε το σκορ για την Ίντερ αναγκάζοντας τους παίκτες της Σερίφ να βγουν από την περιοχή τους. Ακολούθησαν τα τέρματα του Σκρίνιαρ στο 66΄ και του Σάντσες στο 82΄. Ο Τραορέ στο 90+3΄ μείωσε για τους γηπεδούχους.

Λειψία- Παρί Σεν Ζερμέν 2-2

Η Παρί χωρίς τον Μέσι στην σύνθεσή της ήρθε ισόπαλη με 2-2 στην Λειψία σε ένα παιχνίδι με πολλές συγκινήσεις και ανατροπές. Το σκορ άνοιξε για τους Γερμανούς ο ΕΝκουκού στο 8΄. Στο 12΄η Λειψία κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Σίλβα αλλά ο Ντοναρούμα απέκρουσε πέφτοντας στην γωνία του. Ακολούθησαν 2 τέρματα από τον Βαϊνάλντουμ στο 21΄ και στο 39΄ που έδωσαν το προβάδισμα στην Παρί. Πολλές φάσεις και από τις 2 ομάδες και στο 2ο ημίχρονο και ενώ όλα έδειχναν ότι η Παρί θα έπαιρνε μια σημαντική νίκη ήρθε στο 90΄ το 2ο πέναλτι για την Λειψία. Μετά από έλεγχο από το βαρ το πέναλτι εκτέλεσε στο 90+2΄ ο Ζομποζλάι ο οποίος νίκησε τον Ντοναρούμα και έγραψε το τελικό 2-2. Η Παρί έπεσε στη 2η θέση της βαθμολογίας του 1ου ομίλου με 8 βαθμούς (1 πίσω από την Σίτι) ενώ για την Λειψία αυτός ήταν ο 1ος βαθμός που πήρε.