Χαντμπολ: Ίνσταντς – ΑΕΚ 20-24

EHF EUROPEAN CUP 2020-2021 / 2ος ΤΕΛΙΚΟΣ / ΙΣΤΑΝΤΣ – ΑΕΚ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Η ΑΕΚ επικράτησε και στον δεύτερο τελικό του EHF Cup στο κλειστό της Χαλκίδας επί της Σουηδικής ‘Ινσταντς και πανηγύρισε τον 1ο Ευρωπαϊκό τίτλο στην ιστορία της. Αυτός που πανηγύρισε τον 2ο Ευρωπαϊκό του τίτλο ήταν ο προπονητής της ΑΕΚ Δημητρούλιας που ήταν ο προπονητής και του Διομήδη Άργους στην προηγούμενη κατάκτηση Ευρωπαϊκού τίτλου από Ελληνική ομάδα.

Και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι. Η Σουηδοί έψαχναν μία νίκη με 5 τέρματα διαφορά. Οι παίκτες της ΑΕΚ από την άλλη ήταν αποφασισμένοι να διαφυλάξουν το προβάδισμα του 1ου αγώνα.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τα μισά του 2ου ημιχρόνου όταν η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα στο σκορ που το διατήρησε μέχρι το τέλος του αγώνα που βρήκε τους παίκτες της να πανηγυρίζουν έξαλλα την νίκη τους.

ΤΑ ΠΕΝΤΑΛΕΠΤΑ: 2-1, 2-4, 4-6,8-9, 9-10, 11-11 (ημίχρονο), 12-12, 14-14, 15-16, 16-19, 16-21, 20-24

ΑΕΚ: Μυλωνάς 5, Δομπρής 4, Κεδέρης 4, Χίκερουντ 2, Πέντερσεν 2, Λέμος 2, Τζηράς 1, Αραπακόπουλος 1, Παπαδιονυσίου 1, Καλόμοιρος 1, Μπουνέτα 1

ΙΝΣΤΑΝΤΣ: Ισταντς: Νίγκρεν 5, Νταλίν 4, Σβένσον 3, Χούγκοσον 3, Χάλμπακ 2, Άντερσον 2, Μπάλσταντ 1