Δεν άντεξε στη Βαλένθια ο Παναθηναϊκός

EuroLeague 2020-2021: Βαλένθια-Παναθηναϊκός 95-83
EuroLeague 2020-2021: Βαλένθια-Παναθηναϊκός 95-83 / Πηγή: Eurokinissi

Την ήττα στην έδρα της Βαλένθια με σκορ 95-83 γνώρισε ο Παναθηναϊκός το βράδυ της Τρίτης (17/11), στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της EuroLeague και του πρώτου του ματς στην τρέχουσα «διαβολοβδομάδα» (ακολουθεί την Πέμπτη εκείνο στην έδρα της Μπασκόνια).

Οι «πράσινοι», παρότι βρίσκονταν στη διεκδίκηση του αγώνα μέχρι το 30΄, κατέρρευσαν στο 4ο δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 25-17). Με αποτέλεσμα να ηττηθούν για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι, να πέσει το ρεκόρ τους στο 2-5 και να βρεθούν στη 15η θέση της βαθμολογίας. «Πληγή» για την ομάδα του Γιώργου Βόβορα ήταν τα 18 λάθη, στα οποία αυτή υπέπεσε, καθώς και η κακή αμυντική της λειτουργία.

Πρώτος σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν ξανά ο Σέλβιν Μακ (15π.), εξαιρετικός στο 1ο ημίχρονο ο Ντίνος Μήτογλου (11π.), ενώ ο Νεμάνια Νέντοβιτς, ο οποίος αυθημερόν αποφασίστηκε να αγωνιστεί (προερχόταν από τράβηγμα) σημείωσε μόλις 5 πόντους με 2/9 σουτ. Για τη νικήτρια Βαλένθια κορυφαίοι ήταν οι Κλέμεν Πρέπελιτς (18π.), Ντέρικ Γουίλιαμς (14π.) και Μάρτιν Χέρμανσον (13π.).

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πήγαιναν δίπλα-δίπλα στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να στηρίζεται επιθετικά στους Άαρον Γουάιτ και Ιωάννη Παπαπέτρου. Έτσι, διαμορφώθηκε το 22-21 στο 10΄.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» κατάφεραν να παραμείνουν κοντά στους γηπεδούχους και να πάνε στο ημίχρονο με το σκορ στο (εις βάρος τους) 45-41, χάρη κυρίως στην καταπληκτική εμφάνιση σε αυτό το διάστημα του Ντίνου Μήτογλου.

Μάλιστα, στην επιστροφή από την ανάπαυλα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί (50-49 στο 23′), με επιθετικό πρωταγωνιστή τον Γιώργο Παπαγιάννη. Ωστόσο, μερικά μεγάλα σουτ των Ισπανών τους έφεραν στο +6 (60-54), για να κλείσει το δεκάλεπτο με το σκορ στο 70-66.

Στην τελευταία περίοδο η ελληνική ομάδα ξέμεινε από ενέργεια, συνέχισε να υποπίπτει σε αβίαστα λάθη και ήταν κάκιστη αμυντικά. Αυτά σε συνδυασμό με την συνεχιζόμενη ευστοχία από μακριά των παικτών της Βαλένθια, έφεραν τη διαφορά σε διψήφια τιμή στο 34΄, για να τελειώσει το παιχνίδι στο +12 υπέρ των Ισπανών (95-83).

Σε ό, τι αφορά τον έτερο «αιώνιο», Ολυμπιακό -στον οποίον έχουν επιβεβαιωθεί τέσσερα κρούσματα κορονοϊού-, να υπενθυμιστεί ότι η διοργανώτρια Αρχή (μετά και από σχετική εισήγηση της ΓΓΑ στους «ερυθρολεύκους») ανέβαλε τα δύο εκτός έδρας παιχνίδια (με Μπαρτσελόνα και Βιλερμπάν) που είχαν να δώσουν οι Πειραιώτες αυτήν τη βδομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-41, 70-66, 95-83.

Βαλένθια (Χάουμε Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 18 (2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ), Πραντίγια, Πουέρτο 2, Λαμπεϊρί 8 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμπεϊ 11 (2/2 τρίποντα), Κάλινιτς 4 (5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Ντούμπλιεβιτς 9 (1/5 τρίποντ, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βίβες 5 (1), Σαν Εμετέριο 11 (2), Γουίλιαμς 14 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Χέρμανσον 13 (1/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χιμένεθ.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Γιώργος Βόβορας): Μακ 15 (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1), Όγκαστ, Παπαπέτρου 11 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Κασελάκης, Φόστερ 6, Νέντοβιτς 5 (1/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 0/1 βολή, 3 ασίστ), Γουάιτ 9 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μήτογλου 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπεντίλ 4 (1), Σαντ Ρος 11 (1).