Ένα ντέρμπι δυστυχώς σαν τα άλλα

Ολυμπιακός Παναθηναϊκός//Πηγή: Eurokinissi

Ο Ολυμπιακός στο γήπεδό του κατάφερε να κερδίσει με 1-0 τον Παναθηναϊκό. Η κατάρα των ντέρμπι αιωνίων που δυστυχώς τα τελευταία χρόνια επαναλαμβάνεται συνέχισε και το βράδυ του Σαββάτου. Οι ισορροπίες που άλλαξαν κατά τη διάρκεια του ματς και μια κακή συμπεριφορά στιγμάτισαν το στιγμάτισαν.

Η εξέλιξη του αγώνα

Τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά δεν έγινε κάποια φάση. Οι δύο ομάδες κυκλοφορούσαν αδιάφορα τη μπάλα. Κάτι χαρακτηριστικό, που δεν επαναλήφθηκε στη συνέχεια του ημιχρόνου, ήταν πως η άμυνα του ΠΑΟ βρισκόταν αρκετά ψηλά. Οι πράσινοι απέκτησαν έτσι μια πιο δραστήρια και δημιουργική όψη, η οποία δεν είχε καμία σχέση με αυτό που ακολούθησε.

Οι γηπεδούχοι από το 5ο λεπτό και μετά ξεκίνησαν μια ασταμάτητη δημιουργική δραστηριότητα, η οποία τελείωσε μαζί με το 1ο ημίχρονο. Στο 20ο λεπτό ο Ραφίνια επιχείρησε μια σέντρα, ο Μασούρας εκτέλεσε, αλλά ο Διούδης απέκρουσε. Σε 2ο χρόνο και με αρκετή φόρα, ο Φορτούνης βρέθηκε πιο πίσω από το σημείο του πέναλτι και σούταρε δυνατά και εύστοχα, αφήνοντας άγαλμα τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού.

Η συνέχεια του ημιχρόνου ήταν πάνω κάτω παρόμοια, αλλά με πολύ χαμηλότερο ρυθμό. Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει αυτό που ήθελαν και οι φιλοξενούμενοι «έσπασαν» μετά το άνοιγμα του σκορ. Η μόνη απειλητική κίνηση που έγινε από τους πράσινους, ήταν μια κεφαλιά του Κουρμπέλη, μετά από την εκτέλεση ενός κόρνερ.

Όλα άλλαξαν στην επανάληψη. Στο γήπεδο εμφανίστηκε ένας ενεργητικός Παναθηναϊκός που έπαιξε στα ίσα και κυριάρχησε. Στο 52’ ο Χατζηγιοβάνης απασχόλησε για πρώτη φορά τον Σα, μετά από ένα σουτ – κεραυνό του. Ακολούθησαν και άλλες επιθέσεις, με μια κεφαλιά του Μαουρίτσιο στο 55’ να δείχνει πως η άμυνα των ερυθρόλευκων δεν ήταν όσο συγκεντρωμένη θα έπρεπε.

Το σφυροκόπημα ήταν ασταμάτητο με συνεχείς ευκαιρίες να χάνονται. Οι πιο πιθανές να οδηγήσουν σε γκολ χάθηκαν το 59ο, το 77ο και το 93ο λεπτό.

Η κατάρα

Ήταν ένα ματς από το οποίο δεν έλειπε καθόλου η ένταση και το νεύρο, αλλά αντίθετα το σκορ. Δυστυχώς πρόκειται για κάτι σύνηθες στα ντέρμπι αιωνίων. Το αποτέλεσμα αδίκησε και τους δύο αντίπαλους.

Στα ντέρμπι αιωνίων τα τελευταία 3 χρόνια, μόνο μία φορά οι ομάδες σκόραραν πάνω από 2 γκολ. Συγκεκριμένα, στην περσινή νίκη του Ολυμπιακού με 3-0 στο γήπεδό του στα play offs, είδαμε για τελευταία φορά ένα εκτεταμένο σκορ.

Η δημιουργία του Ολυμπιακού

Οι ερυθρόλευκοι ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο. Εκμεταλλεύτηκαν κατά κύριο λόγο τον κενό χώρο που υπήρχε μεταξύ της μεσαίας και της αμυντικής γραμμής του Παναθηναϊκού για να στήσουν το επιθετικό τους παιχνίδι.

Το ποδόσφαιρο που παίχτηκε στο Φάληρο από τους Πειραιώτες, όταν είχαν στα πόδια τους τη μπάλα, ήταν το πολύ μέτριο. Αφού προχωρούσαν 20 μέτρα από τη μεσαία γραμμή, έβγαζαν μια σέντρα, συνήθως στα δεξιά της μεγάλης περιοχής και από εκεί κάποιος ποδοσφαιριστής των πράσινων θα έκοβε τον Ραντζέλοβιτς.

Το ίδιο συνέβαινε συνέχεια και γενικότερα η ανάπτυξη της ομάδας βασίστηκε στο ψηλό παιχνίδι και τις σέντρες. Αρκετά συχνά ο Μπουχαλάκης σέντραρε είτε ακριβώς μπροστά του, στο κέντρο, είτε στα πλάγια. Είναι ένας εύκολος τρόπος μια ομάδα να αιφνιδιάζει τον αντίπαλό της, ειδικά αν είναι τόσο αργός όσο ο ΠΑΟ, αλλά δεν προσφέρει καθόλου θέαμα το 2020.

Αυτό το ποδόσφαιρο είναι βαρετό και αντιαισθητικό. Δείχνει πως οι παίκτες βαριούνται να κινηθούν γρήγορα και να τρέξουν. Πρόκειται για μια πεπαλαιωμένη οπτική που δεν έχει χώρο στην Ευρώπη πια.

Το παράδοξο

Η ομάδα από τον Πειραιά μετά το διάλειμμα για να παιχτούν οι αγώνες των εθνικών ομάδων γύρισε μισή. Έτσι πολλοί παίκτες αγωνίστηκαν για πρώτη ή δεύτερη φορά στο ντέρμπι. Οι δύο βασικοί κεντρικοί επιθετικοί του Ολυμπιακού νοσούν από κορονοϊό και ο Πορτογάλος προπονητής αποφάσισε να βάλει σε αυτή τη θέση τον Φορτούνη.

Μία πολύ καλή περιγραφή για τον τρόπο που παίζει ο Έλληνας επιθετικός θα ήταν «box to box δεκάρι». Είναι ο οργανωτής της ομάδας του και πολλές φορές εγκαταλείπει τη θέση του και επιστρέφει στην άμυνα από όπου ξεκινά την επίθεση.

Φαίνεται πως σε αυτό το ματς δεν πήρε διαφορετικές οδηγίες από τον Μαρτίνς. Έτσι ο Ολυμπιακός έπαιζε χωρίς καθαρό φορ. Άλλες φορές κλήθηκε να σουτάρει από αυτή τη θέση ο Μασούρας, άλλες ο Ραντζέλοβιτς κλπ.

Το γκολ του ο Φορτούνης το έβαλε σε δεύτερο χρόνο, όπως κάνουν τα δεκάρια. Πρώτα σούταρε από τη σέντρα του Ραφίνια ο Μασούρας και μετά την απόκρουση εκτέλεσε ο πρώην αρχηγός των ερυθρόλευκων.

Η άφαντη επίθεση του ΠΑΟ

Στο πρώτο ημίχρονο, ελάχιστες φορές ο Παναθηναϊκός πέρασε τη μεσαία γραμμή και ακόμα λιγότερες πάτησε τη μεγάλη περιοχή του αντίπαλου. Πολλά και κυρίως εύκολα λάθη έγιναν από τον Καρλίτος, ο οποίος αντιμετωπίστηκε έξοχα, σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, από τους αμυντικούς του Ολυμπιακού.

Η κίνηση στον άξονα των μέσων των Πειραιωτών, κυρίως των Μπουχαλάκη και Καμαρά, αλλά και το ταλέντο των Σεμέδο και Σισέ θωράκισαν τον Ολυμπιακό. Σε πολλές φάσεις, όταν η μπάλα έφτανε σε επιθετικό του Παναθηναϊκού, οι 2 μέσοι επέστρεφαν ταχύτατα και είτε την ανακτούσαν είτε έπαιρναν πάσα από τους συμπαίκτες τους.

Η μεγάλη αλλαγή

Από την αρχή του δεύτερου ημίχρονου τα πράγματα άλλαξαν. Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε σαν τελείως διαφορετική ομάδα. Ήταν επιθετικός και κατάφερε αυτός να κλείσει τον Ολυμπιακό στο δικό του μισό.

Οι πειραιώτες δεν μπορούσαν να βγάλουν ούτε μία αντεπίθεση και γι’ αυτό ως τώρα δεν έχουν καταφέρει, αυτή τη σεζόν, να κερδίσουν μια ομάδα που να υπερέχει στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Παναθηναϊκός επιτέθηκε και αυτός με σέντρες, οι οποίες όμως ήταν πολύ πιο απειλητικές σε σχέση με αυτές του αντίπαλού του. Προφανώς έπαιξε τεράστιο ρόλο πως η ομάδα είχε στη διάθεσή της έναν κανονικό σέντερ φορ.

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο ήταν μια ομάδα που με βαριά καρδιά έπαιζε και χάρη στο Σα κατάφερε να μείνει όρθιος.

Οι πρωταγωνιστές του ματς

Πιο επιτυχημένος σε ποσοστά πασών και τάκλιν ήταν ο Εμβιλά. Πραγματικά όμως οι παίκτες κλειδιά ήταν ο Ραφίνια, ο Φορτούνης και ο Σα. Για τους πράσινους ο Χατζηγιοβάνης ήταν μακράν ο καλύτερος παίκτης. Οι περισσότερες ευκαιρίες του Παναθηναϊκού έγιναν από την πλευρά του.

Η απαράδεκτη συμπεριφορά απέναντι σε έναν κύριο

Ενώ ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Λάζλο Μπόλονι έκανε δηλώσεις, κάποιοι οπαδοί του Ολυμπιακού τον έβριζαν. Ο πρώτος δεν ήταν προσβλητικός ούτε προκλητικός καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Δεν δημιούργησε κάποιο πρόβλημα στον διαιτητή και στους αντίπαλους ποδοσφαιριστές.

Ποιος άφησε αυτούς τους ανθρώπους να μπουν στο γήπεδο; Γιατί τους άφησε; Ποιος χαίρεται με αυτή τη συμπεριφορά; Όποιος χαίρεται, θα ανεχθεί όταν συμβεί στον προπονητή της ομάδας του κάτι παρόμοιο;

Το ντέρμπι έδωσε βαθμούς στον Ολυμπιακό, αλλά του έδειξε και τα προβλήματά του. Ο Παναθηναϊκός απέδειξε στον εαυτό του πως είναι ακόμα ικανός να κάνει πράγματα και πως δεν έχει τελειώσει τίποτα.