Eurobasket 2022: Ξεκινά την 1η Σεπτέμβρη – Το Πρόγραμμα των αγώνων και της Εθνικής

Η εθνική ομάδα μπάσκετ
Η εθνική ομάδα μπάσκετ – Αύγουστος 2022 / Πηγή: Eurokinissi

Την Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου, ξεκινά το Eurobasket 2022, με την εθνική μας δυνατή έπειτα από χρόνια, με στόχο την κατάκτηση μεταλλίου.

Το πρωτάθλημα θα φιλοξενηθεί σε τέσσερις χώρες. Οι αγώνες στην φάση των ομίλων θα πραγματοποιηθούν στην Τσεχία, την Γεωργία, την Γερμανία και την Ιταλία.

Η φάση νοκ-άουτ θα πραγματοποιηθεί στο Βερολίνο.

Το πρόγραμμα των αγώνων της πρώτης φάσης του Eurobasket 2022:

1 Σεπτεμβρίου
Ισπανία – Βουλγαρία 14:30
Βοσνία Ερζεγοβίνη – Ουγγαρία 15:30
Τουρκία – Μαυροβούνιο 17:15
Σλοβενία – Λιθουανία 18:15
Βέλγιο – Γεωργία 20:00
Γαλλία – Γερμανία 21:30

2 Σεπτεμβρίου
Ισραήλ – Φινλανδία 15:00
Ουκρανία – Μεγάλη Βρετανία 15:15
Κροατία – Ελλάδα 18:00
Πολωνία – Τσεχία 18:30
Ιταλία – Εσθονία 22:00
Σερβία – Ολλανδία 22:00

3 Σεπτεμβρίου
Μαυροβούνιο – Βέλγιο 14:30
Φινλανδία – Πολωνία 15:00
Μεγάλη Βρετανία – Κροατία 15:15
Γερμανία – Βοσνία Ερζεγοβίνη 15:30
Βουλγαρία – Τουρκία 17:15
Εσθονία – Ουκρανία 18:00
Τσεχία – Σερβία 18:30
Λιθουανία – Γαλλία 18:45
Γεωργία – Ισπανία 20:00
Ουγγαρία – Σλοβενία 21:30
Ελλάδα – Ιταλία 22:00
Ολλανδία – Ισραήλ 22:00

4 Σεπτεμβρίου
Βουλγαρία – Μαυροβούνιο 14:30
Λιθουανία – Γερμανία 15:30
Ισπανία – Βέλγιο 17:15
Σλοβενία – Βοσνία Ερζεγοβίνη 18:45
Τουρκία – Γεωργία 20:00
Γαλλία – Ουγγαρία 21:30

5 Σεπτεμβρίου
Πολωνία – Ισραήλ 15:00
Κροατία – Εσθονία 15:15
Μεγάλη Βρετανία – Ελλάδα 18:00
Τσεχία – Ολλανδία 18:30
Ουκρανία – Ιταλία 22:00
Σερβία – Φινλανδία 22:00

6 Σεπτεμβρίου
Βέλγιο – Τουρκία 14:30
Ολλανδία – Πολωνία 15:00
Εσθονία – Μεγάλη Βρετανία 15:15
Βοσνία Ερζεγοβίνη – Γαλλία 15:30
Μαυροβούνιο – Ισπανία 17:15
Ελλάδα – Ουκρανία 18:00
Ουγγαρία – Λιθουανία 18:15
Φιλανδία – Τσεχία 18:30
Γεωργία – Βουλγαρία 20:00
Γερμανία – Σλοβενία 21:30
Ιταλία – Κροατία 22:00
Ισραήλ – Σερβία 22:00

7 Σεπτεμβρίου
Τουρκία – Ισπανία 14:30
Λιθουανία – Βοσνία Ερζεγοβίνη 15:30
Βουλγαρία – Βέλγιο 17:15
Γαλλία – Σλοβενία 18:15
Γεωργία – Μαυροβούνιο 20:00
Ουγγαρία – Γερμανία 21:30

8 Σεπτεμβρίου
Φιλανδία – Ολλανδία 15:00
Κροατία – Ουκρανία 15:15
Εσθονία – Ελλάδα 18:00
Τσεχία – Ισραήλ 18:30
Μεγάλη Βρετανία – Ιταλία 22:00
Σερβία – Πολωνία 22:00

ΕΡΤ1 και ΕΡΤ3 θα καλύψουν τηλεοπτικά τη διοργάνωση.

Ετικέτες: ,

Δείτε ακόμα...