EuroLeague: Το γύρισε, αλλά τελικά έχασε (και) στο Βελιγράδι ο Παναθηναϊκός

EUROLEAGUE 2020-2021, Ερυθρός Αστέρας-ΠΑ0 / Πηγή: Eurokinissi

Βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 17 πόντους από τον Ερυθρό Αστέρα (48-31 στο 18΄), έφθασε το ματς στην ισοπαλία (68-68) με 51’’ να απομένουν για το τέλος (σχεδόν αποκλειστικά χάρη στον Ιωάννη Παπαπέτρου). Όμως, τελικά ο Παναθηναϊκός την Τετάρτη (30/12), στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της EuroLeague, ηττήθηκε με 74-71 στο Βελιγράδι. Απέναντι σε μια ομάδα που στερήθηκε των υπηρεσιών του πρώτου σκόρερ της (Τζόρνταν Λόιντ). Αυτή ήταν η 11η ήττα του σε 16 αγώνες στη διοργάνωση κι έτσι το κλείσιμο του πρώτου γύρου τον βρίσκει στη 16η θέση της κατάταξης (με τον ίδιο να «χρωστά» το αναβληθέν εκτός έδρας ματς με τη Ζενίτ).

Για ακόμη μια φορά, οι «πράσινοι» βρέθηκαν από νωρίς να κυνηγούν το σκορ σε μια αναμέτρηση, στην οποία μπήκαν χωρίς πνεύμα μαχητή και καλή άμυνα. Παρά ταύτα, κατάφεραν να γυρίσουν από το -17 και να ισοφαρίσουν ελάχιστα πριν το τέλος, χάρη στον εκπληκτικό Ιωάννη Παπαπέτρου του τελευταίου δεκαλέπτου (16 πόντοι από το 35΄ μέχρι το 40΄). Ωστόσο, ένα λάθος του αρνητικότατου στο φινάλε Νεμάνια Νέντοβιτς τους στέρησε τη δυνατότητα να αποδράσουν από την «Aleksandar Nikolic Hall» με το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Πρώτος σκόρερ για το «τριφύλλι» ο -συγκινητικός από το 32΄ και μετά- Παπαπέτρου με 20 πόντους. Τον ακολούθησε σε σκορ ο Νέντοβιτς με 16 π., ο οποίος όμως ήταν αρκετά άστοχος (5/16 σουτ) και στην τελική ευθεία είχε κάκιστες επιλογές και το μοιραίο λάθος. Για τον Ερυθρό Αστέρα κορυφαίοι ήταν οι Γουόλντεν (17 π.) Κολόμ (13π.) και Ντόμπριτς (11π.).

Στην αρχή του παιχνιδιού, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 8-2, αλλά από εκείνο το σημείο κι έπειτα φάνηκε σαν να πέφτει σε λήθαργο τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, με αποτέλεσμα ο Ερυθρός Αστέρας να κλείσει το α΄ δεκάλεπτο προηγούμενος με 22-15, χάρη κυρίως στα τρία συνεχόμενα τρίποντα του Κόρι Γουόλντεν (μετέτρεψε το 13-13 σε 22-13).

Στο β΄ δεκάλεπτο, η νωχελικότητα και η κάκιστη περιφερειακή άμυνα της ομάδας του Γιώργου Βόβορα συνεχίστηκε, τη σκυτάλη στα συνεχόμενα τρίποντα πήραν οι Κολόμ και Ντόμπριτς, κι όλα αυτά συνετέλεσαν στο 48-37 υπέρ των Σέρβων στην ανάπαυλα.

Η επιθετική αντίδραση δεν ήρθε από τους «πράσινους» ούτε στο γ΄ δεκάλεπτο, παρά το γεγονός πως αμυντικά περιόρισαν τους αντιπάλους τους στους 9 πόντους. Έτσι, αυτό έληξε με την ίδια διαφορά που υπήρχε στο ημιχρονο (57-46).

Στην τελευταία περίοδο το «τριφύλλι» έκανε την αντεπίθεση, στηριζόμενο σχεδόν αποκλειστικά στον αρχηγό του Ιωάννη Παπαπέτρου, ο οποίος το πήρε… προσωπικά και με συνεχόμενα καλάθια «έγραψε» το 68-68. Ωστόσο, με 21’’ να απομένουν για το τέλος και με το ματς να βρίσκεται στο 70-68, ο Νέντοβιτς πήρε πάνω του την επίθεση και όχι μόνο δεν κατάφερε να εκτελέσει, αλλά έκανε και λάθος πάσα, η οποία αποτέλεσε και την «ταφόπλακα» στις ελπίδες της ομάδας του για «διπλό» στο Βελιγράδι.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 48-37, 57-46, 74-71

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ο’Μπράιαντ 5 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ), Γουόλντεν 17 (3/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Νταβίντοβατς 6 (2/8 σουτ, 4 ασίστ), Λάζιτς, Ριθ 7 (1), Ραντάνοφ 5 (1), Ντόμπριτς 11 (3/7 τρίποντα), Γιάγκοντιτς – Κουρίτζα 6 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Κούζμιτς 4 (7 ριμπάουντ), Κολόμ 13 (3/5 τρίποντα).

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μακ 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 5 (5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 20 (5/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Κασελάκης 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φόστερ 2, Νέντοβιτς 16 (3/6 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Γουάιτ 8 (1/4 τρίποντα), Μήτογλου 4, Μπέντιλ 6, Σαντ Ρος 2.