Europa league: Οι Προημιτελικοί Αγώνες

Πηγή: Eurokinissi

Συνεχίστηκαν οι Προημιτελικοί αγώνες για το Europa League με τέσσερα παιχνίδια. Δείτε αναλυτικά παρακάτω:

Ρόμα – Άγιαξ 1-1

Σκόρερ Τζέκο72΄ – Μπρόμπεϊ 49΄ με το 1ο παιχνίδι να έχει έρθει 2-1

Στο μεγάλο παιχνίδι της βραδιάς ο Άγιαξ έχοντας το εις βάρος του σκορ από το 1ο παιχνίδι στο Άμστερνταμ μπήκε πιο δυνατά σκοπεύοντας να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Από την άλλη πλευρά η Ρόμα πρόσεχε περισσότερο την άμυνα της ψάχνοντας την κόντρα.

Στο 8΄ακυρώθηκε σωστά γκολ της Ρόμα αφού ο σκόρερ Βερτού ήταν εκτεθειμένος πίσω από την άμυνα των Ολλανδών όταν πήρε την πάσα. Μετά το 1ο δεκάλεπτο που ήταν αναγνωριστικό η πίεση του Άγιαξ έφερε και τις πρώτες φάσεις. Στο 10΄ο Ταγλιαφίκο αστόχησε στο σουτ που έκανε, στο 13΄ μετά από λάθος του τερματοφύλακα της Ρόμα Λόπεθ ο Κλάασεν πλάσαρε αλλά απέκρουσαν οι αμυντικοί της Ρόμα ενώ ο Λόπεθ είχε εξουδετερωθεί. Στο 20΄ ο Τάντιτς με σουτ δεν κατάφερε να σκοράρει. Από το σημείο αυτό η Ρόμα έκλεισε κι άλλο την άμυνά της και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν είχαμε κάποια άλλη σημαντική ευκαιρία.

Με την έναρξη σχεδόν του 2ου ημιχρόνου ο νεαρός Μπρόμπεϊ  που είχε περάσει ως αλλαγή σκόραρε (49΄) όταν εκμεταλλεύτηκε την βαθιά μπαλιά από την άμυνα του Άγιαξ και πλάσαρε ωραία τον Λόπεθ που επιχείρησε έξοδο. Το 0-1 αύξησε την πίεση του Άγιαξ και στο 56΄έγινε η φάση που προκάλεσε συζητήσεις και διαμαρτυρίες. Ο Τάντιτς σκόραρε αλλά μετά από χρήση του var το γκολ ακυρώθηκε για «φάουλ» του σκόρερ στην αρχή της φάσης πάνω στον Μιχιταριάν.

Ενώ ο Άγιαξ συνέχισε την πίεση σε μία αντεπίθεση της Ρόμα η μπάλα μετά από κόντρες έφτασε στον αμαρκάριστο Τζέκο μέσα στην μικρή περιοχή ο οποίος με πλασέ έγραψε το 1-1. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα αφού παρά τις προσπάθειες των παικτών του Άγιαξ να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση πετυχαίνοντας ένα γκολ δεν έγινε καμία σημαντική φάση μέχρι το τέλος του αγώνα.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΡΟΜΑ: Λόπεθ, Μαντσίνι, Κριστάντε, Ιμπάνιεζ, Κάρσντορπ, Ντιαγουαρά, Βερτού, Καλαφιόρι (81′ Βιγιάρ), Πελεγκρίνι, Τζέκο (80′ Μαγιοράλ, Μιχιταριάν (87′ Πέδρο)

ΑΓΙΑΞ: Στεκέλενμπουργκ, Κλάιμπερ (22′ Σχουρς, 83′ Ιντρισί), Τίμπερ, Μαρτίνες, Ταγλιαφίκο, Κλάασεν, Άλβαρες (70′ Κούντους), Χράφενμπερχ, Άντονι (46′ Μπρόμπεϊ ), Τάντιτς, Νέρες (83′ Τραορέ)

Σλάβια – Άρσεναλ 0-4

Σκόρερ οι Πεπέ 18΄, Λακαζέτ 21′ πέναλτι και 78΄και Σακά 24΄ με το 1ο παιχνίδι να έχει έρθει 1-1

Στο άλλο αμφίρροπο παιχνίδι εξ’ αιτίας του σκορ του 1ου αγώνα η Άρσεναλ παίζοντας πολύ ωραίο ποδόσφαιρο ειδικά στο 1ο ημίχρονο πέτυχε 3 γκολ σε 6 λεπτά και έβαλε τέλος στα όποια όνειρα της Σλάβιας για πρόκριση. Να σημειωθεί εδώ ότι η Άρσεναλ αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό και κορυφαίο επιθετικό της Ομπαμεγιάνγκ ο οποίος τέθηκε νοκ άουτ με ελονοσία.

Η 1η φάση έγινε στο 14΄. Ο κορυφαίος για την Άρσεναλ Σακά σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στην επιστροφή ο Ρόου την έστειλε στα δίχτυα. Με χρήση var το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Ρόου ήταν ελάχιστα εκτεθειμένος την ώρα του σουτ.

Στο 18΄ ο Πεπέ άνοιξε το σκορ για την Άρσεναλ με ωραία προσπάθεια και σουτ μετά από πάσα του Ρόου. Πριν οι παίκτες της Σλάβια συνέλθουν από το σοκ ο Σακά μπήκε στην περιοχή της Σλάβιας και ανατράπηκε κερδίζοντας πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Λακαζέτ στο 21΄και έκανε το 0-2. Στο 24΄ο Σακά με ατομική προσπάθεια και ωραία εκτέλεση έστειλε την μπάλα για 3η φορά στα δίχτυα της Σλάβια τελειώνοντας και την υπόθεση πρόκριση. Στο 37΄η Σλάβια έχασε την μοναδική της ευκαιρία με τον Μπαχ.

Στο 2ο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και δεν είχαμε πολλές φάσεις. Στο 77΄ο Λακαζέτ με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-4 πετυχαίνοντας το 2ο δικό του γκολ. Τελευταία σημαντική στιγμή η ατομική προσπάθεια και το σουτ του Μαρτινέλι στο 86΄.

ΣΛΑΒΙΑ: Κόλαρ, Μπαχ (46′ Βισίνσκι), Χόλες, Ζίμα, Μπόριλ (46′ Ντόρλεϊ), Σέβτσικ, Χρομάντα (46′ Μάσοπουστ), Πρόβοντ, Στάντσιου (46′ Λινγκρ), Κούχτα (71′ Τετσλ), Ολαγίνκα

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Τσέιμπερς, Χόλντινγκ, Μαρί, Τζάκα, Πάρτεϊ (79′ Σοάρες), Θεμπάγιος, Σακά (79′ Μαρτινέλι), Σμιθ Ρόου (67′ Ελνένι), Πεπέ (88′ Μπαλόγκουν), Λακαζέτ (79′ Ενκετιά)

Βιγιαρεάλ – Ντίναμο Ζάγκρεμπ 2-1

Σκόρερ για την Βιγιαρεάλ οι Αλκάθερ στο 36΄και Μορένο στο 43 και για την Ντίναμο Ζάγκρεμπ ο Όρσιτς στο 74΄ με το 1ο παιχνίδι να έχει έρθει 1-0

Η Βιγιαρεάλ έχοντας το υπέρ της 1-0 του 1ου αγώνα μπήκε πιο δυνατά με σκοπό να τελειώσει γρήγορα την υπόθεση πρόκριση. 1η μεγάλη ευκαιρία στο 25΄ όταν το σουτ του Τσουκουέζε σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 36΄ ο Αλκάθερ άνοιξε το σκορ μετά από γρήγορη αντεπίθεση της Βιγιαρεάλ. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ αλλά τελικά με την χρήση του var μέτρησε. Στην επόμενη ευκαιρία της η Ισπανική ομάδα στο 43΄έκανε το 2-0 με σουτ του Μοράνο μέσα από την περιοχή.

Στο 2ο ημίχρονο στο 49΄μετά από λάθος του Τόρες ο Πέτκοβιτς βγήκε μόνος του απέναντι στον Ρούλι αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Βιγιαρεάλ. Ακολούθησαν αρκετές σημαντικές ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες. Στο 59΄με τον Τσουκουέζε, στο 64΄με τον Όρσιτς, στο 65΄με τον Μορένο το σουτ του οποίου απέκρουσε εντυπωσιακά ο Λιβάκοβιτς. Φτάσαμε στο 74΄όταν μετά από ωραία προσπάθεια των Κροατών ο Όρσιτς μείωσε το σκορ σε 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ. Τελευταίες φάσεις στο 76΄με το δοκάρι του Τσουκουέζε και στο 81΄με σουτ του ίδιου που απέκρουσε και πάλι ο Λιβάκοβιτς.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ρούλι, Φόιτ, Αλμπιόλ, Τόρες, Πεδράθα, Τσουκουέζε (90′ Πένια), Καπού, Παρέχο (84′ Κοκλέν), Τριγκέρος (63′ Γκόμεθ), Μορένο (90′ Πεδράθα), Αλκάθερ (90′ Μπαένα)

ΝΤΙΝΑΜΟ: Λιβάκοβιτς, Λάουριτσεν, Τεοφίλ Κατρίν (82′ Πέριτς), Γκβάρντιολ, Ριστόφσκι (62′ Στογιάνοβιτς), Γιάκιτς, Αντέμι (82′ Μίσιτς), Όρσιτς, Ιβάνουσετς (76′ Ατιεμουέν), Πέτκοβιτς, Μάγερ (62′ Φράνιτς)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γρανάδα 2-0

Σκόρερ οι Καβάνι στο 6΄ενώ το 2-0 με αυτογκόλ του Βαγέχο στο 90΄. με το 1ο παιχνίδι να έχει έρθει και αυτό 2-0

Με το υπέρ της σκορ να είναι 2-0 από το 1ο παιχνίδι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είδε τον Καβάνι στο 6΄να κάνει το 1-0 με ωραίο σουτ έπειτα από ασίστ του Πογκμπά διευκολύνοντας έτσι την υπόθεση πρόκριση.

Η Γρανάδα προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα και είχε δύο κεφαλιές με τον Ερέρα στο 8΄και στο 20΄που πέρασαν ελάχιστα έξω από το δοκάρι. Η επόμενη καλή στιγμή ήταν στο 34΄με σουτ του Φερνάντεζ που πέρασε άουτ.

Το 2ο ημίχρονο είχε περισσότερες φάσεις. Στο 49΄ με ατομική προσπάθεια ο Γκρίνγουντ, στο 56΄ο Καβάνι με κεφαλιά και στο 60΄με σουτ ο Φαν ντε Μπέεκ απείλησαν την Γρανάδα με 2ο τέρμα. Στο 66΄ο Σάντσεθ με σουτ, ο Ντίαθ στο 86΄πάλι με σουτ και ο Ερέρα στο 89΄ με κεφαλιά δεν κατάφεραν να σκοράρουν για λογαριασμό της Γρανάδα. Το 2-0 έγινε στο 90΄με αυτογκόλ του Βαγέχο στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα (82′ Γουίλιαμς), Τουανζέμπε, Λίντελεφ, Τέλες, Πογκμπά (46′ Φαν ντε Μπέεκ), Μάτιτς, Φρεντ, Φερνάντες (73′ Μάτα), Γκρίνγουντ (82′ Ντιαλό), Καβάνι (60′ Τζέιμς)

ΓΡΑΝΑΔΑ: Σίλβα, Φουλκέ, Σάντσεθ (82′ Πέρες), Βαγέχο, Νέβα (75′ Ντίαθ), Γκοναλόν (32′ Μολίνα), Μοντόρο, Κένεντι (46′ Πουέρτας), Ερέρα, Ματσίς, Σολδάδο (46′ Σουάρες)