Europa League: Ολυμπιακός – Αϊντχόφεν 4-2

EUROPA LEAGUE 2020-2021 / Πηγή: EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός σε ένα ματς διαφήμιση του ποδοσφαίρου έκανε το 1ο βήμα για την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες του Europa League. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό και πάρα πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι δύο ομάδες είχαν από 12 τελικές προσπάθειες με τον Ολυμπιακό να έχει έξι προσπάθειες στην εστία και την Αϊντχόβεν τέσσερεις.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 9’ με κεφαλιά του Μπουχαλάκη μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά. Η Αϊντχόβεν απάντησε γρήγορα και συγκεκριμένα στο 14’. Ο Ζαχάβι σούταρε έξω από την περιοχή η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Παπασταθόπουλου άλλαξε πορεία και ξεγέλασε τον Σα.

Η γρήγορη ισοφάριση των Ολλανδών έκοψε τον ενθουσιασμό του Ολυμπιακού και έριξε προσωρινά τον ρυθμό του αγώνα αφού οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να οργανώσουν τις άμυνες τους. Σιγά σιγά ο Ολυμπιακός ανέβασε πάλι την πίεση του χάνοντας σημαντική ευκαιρία με τον Λαλά στο 31’ ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Εμβογκό μετά πό ωραία προσπάθεια αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει. Δεν συνέβη όμως το ίδιο στο 37’ όταν η πίεση πάνω στους παίκτες της Ολλανδικής ομάδας έφερε αποτέλεσμα. Ο Βαλμπουενά έκλεψε, ο Μπρούμα επιχείρησε τη σέντρα, οι αμυντικοί της Αϊντχόβεν έδιωξαν την μπάλα για να έρθει ο ΕμΒιλά με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή να δώσει και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό.

Πριν περάσουν όμως λίγα λεπτά η Αϊντχόφεν έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα. Ήταν το 40’ όταν σε εκτέλεση κόρνερ ο Ζαχάβι έπιασε την κεφαλιά που αιφνιδίασε τον Σα κάνοντας το 2-2.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός δημιούργησε ακόμη δύο μεγάλες φάσεις. Στο 45+2’ ο Ελ Αραμπί πίεσε τον αμυντικό της Αιντχόβεν (Μπάουμγκαρτλ) του έκλεψε την μπάλα και αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα Εμβογκό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ολλανδικής ομάδας. Στο αμέσως επόμενο λεπτό πάλι από κλέψιμο της μπάλας ο Καμαρά βγήκε φάτσα με τον Εμβογκό. Αντί να πασάρει δίπλα στον αμαρκάριστο Ελ Αραμπί σούταρε δυνατά και έδωσε την δυνατότητα στον Εμβογκό να κάνει μια μεγάλη απόκρουση.

Στο 2ο ημίχρονο οι ομάδες μπήκαν πιο προσεκτικά και πιο δυνατά. Οι Ολλανδοί είχαν την κατοχή και προσπαθούσαν να φτάσουν στην ισοφάριση κυρίως με σουτ εκτός περιοχής και σέντρες. Στο 49’ ο Ζαχάβι με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Σα για να απαντήσει ο Ολυμπιακός στο 53’ με το σουτ του Ρέαμπτσιουκ που απέκρουσε ο Εμβογκό. Οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές σε μια προσπάθεια να αλλάξουν πράγματα. Ο Πέδρο Μαρτίνς αρχικά πέρασε τον Μασούρα στη θέση του Βαλμπουενά και λίγο αργότερα τον Φορτούνη στη θέση του Ελ Αραμπί με στόχο να ασκήσει μεγαλύτερη πίεση.

Στις αλλαγές του προπονητή της Αϊντχόβεν Ρότζερ Σμιντ που προσπάθησε να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική απάντησε με τον ίδιο τρόπο Βρουσάι στην θέση του Εμβιλά, Χασάν στην θέση του Μπρούμα και Ανδρούτσος στη θέση του Λαλά έκαναν ακόμη πιο πιεστικό τον Ολυμπιακό που κέρδισε μέτρα στο γήπεδο.

Ο Χασάν στο τσακ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το γύρισμα του Βρουσάϊ στο 82΄, αλλά ένα λεπτό αργότερα στο 83’ ο Μασούρας πέτυχε με σουτ έξω από την περιοχή το 4-2 που ήταν και το τελικό σκορ.

Οι σκόρερ και οι συνθέσεις των ομάδων :

ΣΚΟΡΕΡ: 9′ Μπουχαλάκης, 37′ Εμβιλά, 45’+2′ Αραμπί, 83′ Μασούρας – 14′, 39′ Ζάχαβι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Λαλά (80′ Ανδρούτσος), Μπα, Σωκράτης, Ρέαμπτσιουκ, Καμαρά, Εμβιλά (80′ Βρουσάι), Μπουχαλάκης, Μπρούμα (80′ Χασάν), Βαλμπουενά (68′ Μασούρας), Αραμπί (74′ Φορτούνης).

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ (Ρότζερ Σμιντ): Εμβογκό, Ντάμφρις, Τέζε, Μποσκάγκλι (38′ λ. τρ. Μπάουμγκαρτλ), Μαξ, Σανγκαρέ (70′ Φέρτεσεν), Τόμας (85′ Γκουτιέρες), Ροσάριο, Γκέτσε (70′ Ζούνιορ), Ζάχαβι (85′ Φαν Γκίνγκελ), Μάλεν.

Κίτρινες κάρτες είδαν οι Ρέαμπτσιουκ 57’, Μπα και Μπρούμα στο 63’ για τον Ολυμπιακό και οι Σανγκαρέ 32’ και Ροζάριο στο 63’ για την Αϊντχόβεν.

Η ρεβάνς θα γίνει στις 25/2 στο Philips Stadion στις 22:00.