Φιλικό: Νορβηγία-Ελλάδα 1-2

ΦΙΛΙΚΟ / ΝΟΡΒΗΓΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ /Πηγή: Eurokinissi

Η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου στα πλαίσια των αγώνων προετοιμασίας που δίνει επικράτησε στην Ισπανία της αντίστοιχης ομάδας της Νορβηγίας με 2-1 και συνέχισε τις καλές της εμφανίσεις

Η Εθνική μας ήταν πολύ καλή στο 1ο ημίχρονο όπου σημείωσε και τα 2 της τέρματα. Η Νορβηγία ανέβασε την απόδοσή της στο 2ο ημίχρονο , μείωσε σε 2-1 , πίεσε, αλλά τελικ’α δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Η Νορβηγία ξεκίνησε πιο επιθετικά έχοντας 2 καλές στιγμές με Μέλινγκ και Ζακάριασεν. ‘Όμως η Εθνική μας ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 13΄ με σουτ του Μασούρα έπειτα από πάσα στον κενό χώρο του Πέλκα. Στο 17΄ ο Ανδρούτσος προειδοποίησε την Νορβηγική άμυνα όταν το σουτ του πέρασε εκτός της αντίπαλης εστίας αλλά στο 21΄ μετά από σέντρα του Τσιμίκα με σουτ από την περιοχή ο ίδιος παίκτης έστειλε με σουτ την μπάλα στα δίχτυα σημειώνοντας το 1ο του τέρμα με την φανέλα της Εθνικής.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν είχαμε κάτι άλλο σημαντικό με τους Νορβηγούς να δείχνουν αιφνιδιασμένοι και το μεγάλο τους όπλο τον Χάαλαντ να είναι ουσιαστικά εκτός παιχνιδιού.

Οι αλλαγές του Βαντ Σιπ αποσυντόνισαν την Εθνική μας που δέχτηκε πίεση από την Νορβηγία με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου. Στο 64΄μείωσαν το σκορ όταν από εκτέλεση κόρνερ του Έντεργκαρντ και λάθος τοποθέτηση του Τζόλη που «έχασε» τον παίκτη του ο Στράντμπεργκ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα αρχικά στο κάθετο δοκάρι και στην συνέχεια στα δίχτυα του Βλαχοδήμου.

Από το σημείο αυτό και μετά η Εθνική πιέστηκε από τους Νορβηγούς καθώς δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα. Η Νορβηγία εκτέλεσε πολλές στημένες φάσεις που η Ελληνική άμυνα κατάφερνε να απομακρύνει και έχασε την πιο σημαντική της ευκαιρία στις καθυστερήσεις όταν ο Βλαχοδήμος πρόλαβε με έξοδο τον Χάαλαντ.

ΝΟΡΒΗΓΙΑ: Χάνσεν, Γκρέγκερσεν, Στράντμπεργκ, Άτζερ, Μέλινγκ (69′ Μποργκάν), Μίντσο (46′ Σέρλοτ), Μπεργκ (69′ Όρνες), Θόρσμπι (46′ Θόρστβεντ), Έντεγκααρντ, Ζακάριασεν (46′ Ρίερσον), Χάαλαντ.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Ανδρούτσος (90+3 Μπακάκης), Μαυροπάνος, Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Τσιμίκας, Γαλανόπουλος (57′ Ζέκα), Μπουχαλάκης (75′ Σιώπης), Μάνταλος (57′ Μπακασέτας), Πέλκας (75′ Παυλίδης), Μασούρας (58′ Τζόλης).