Γιουβέντους – Πόρτο 3-2

CHAMPIONS LEAGUE / Πόρτο - Ολυμπιακός 2-0 / 27-10-2020

Η Γιουβέντους μπορεί να πήρε τη νίκη με 3-2 στην παράταση (2-1 ο κανονικός αγώνας) αλλά η Πόρτο ήταν αυτή που πήρε μία τεράστια πρόκριση σε συνδυασμό με την νίκη της στην Πορτογαλία με 2-1.

Η Πόρτο αγωνίστηκε από το 54’ με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ταρεμί με 2η κίτρινη κάρτα (κλώτσησε την μπάλα ενώ είχε σφυριχτεί σε θέση οφσάιντ). Παρ’ όλα αυτά άντεξε στην πίεση της Γιουβέντους και προκρίθηκε παλικαρίσια στους 8 του Champions League. Η Γιουβέντους από την άλλη αποκλείστηκε για 2η συνεχόμενη χρονιά στην φάση των 16 (πέρυσι ήταν η Λιόν) παρά το γεγονός ότι ήταν το φαβορί.

Η Γιουβέντους ξεκίνησε δυνατά ψάχνοντας το γρήγορο γκολ χάνοντας σημαντική ευκαιρία με τον Μοράτα στο 3’. Όσο περνούσε ο χρόνος η Πόρτο ανέβαινε και έτσι αφού στο 6 έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Ταρεμί, στο 17 ο Ντεμιράλ ανέτρεψε τον Ταρεμί μέσα στην περιοχή και το πέναλτι το μετέτρεψε σε γκολ ο Ολιβέιρα στο 19’.

Το γκολ δημιούργησε προβλήματα στην Γιουβέντους που δεν κατάφερε να βρει απάντηση και με αυτό το σκορ έκλεισε το ημίχρονο. Στην 1η ευκαιρία της όμως στο 2ο ημίχρονο με σουτ του Κιέζα στο 49’ μέσα από την περιοχή έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Από εκείνο το σημείο και μετά άρχισε να ανεβάζει την πίεση της και τα πράγματα έγιναν δυσκολότερα για την Πόρτο μετά και την αποβολή του Ταρεμί.

Στο 56’ ο Κιέζα είχε δοκάρι και στο 63’ ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά μετά από σέντρα του Γκουαρδάδο έκανε το 2-1. Από εκεί και πέρα έπρεπε να φτάσουμε στο 82’ για να γίνει μεγάλη φάση με τον Μαρτσεσίν να σταματάει σε τετ α τετ τον Κιέζα και στο 91’ όταν το σουτ του Γκουαρδάδο μέσα από την περιοχή σταμάτησε στο δοκάρι.

Στην παράταση είχαμε ένα σκληρό παιχνίδι με την 1η φάση να γίνεται στο 115’ και να κρίνει την πρόκριση. Ο Ολιβέιρα εκτέλεσε φάουλ η μπάλα πέρασε κάτω από το τείχος και κατέληξε στα δίχτυα του Στσέσνι. Παρά το γεγονός ότι στο 117΄η Γιουβέντους με κεφαλιά του Ραμπιό ξαναπήρε το προβάδισμα με 3-2 και παρά το γεγονός ότι πίεσε ασφυκτικά στα επόμενα 10 λεπτά με τις καθυστερήσεις δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ της πρόκρισης.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Στσέσνι, Κουαδράδο, Μπονούτσι (75′ Ντε Λιχτ), Ντεμιράλ, Σάντρο, Ράμσεϊ (75′ ΜακΚένι), Αρτούρ (102′ Κουλουσέβσκι), Ραμπιό, Κιέζα (102′ Μπερναρντέσκι), Μοράτα, Ρονάλντο

ΠΟΡΤΟ: Μαρτσεσίν, Μαναφά, Πέπε, Εμπεμπά, Ζαϊντού (71′ Ντίας), Κορόνα (118′ Λέιτε), Ουρίμπε (90′ Γκρούγιτς), Ολιβέιρα (118′ Εντιαγέ), Οτάβιο (62′ Σαρ), Μαρεγκά (106′ Μαρτίνεθ), Ταρεμί