Η Τσεχία κέρδισε την εθνική και πήρε το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες

Η Τσεχία κέρδισε την Εθνική και πήρε το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο / Πηγή: FIBA

Κακή εμφάνιση και αποκλεισμός από τους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο για την Εθνική ανδρών στο μπάσκετ. Η Εθνική μας ολοκλήρωσε με ήττα το προολυμπιακό τουρνουά του Καναδά και δεν θα βρεθεί στους Ολυμπιακούς αγώνες. Αυτό ήταν και το τελευταίο παιχνίδι που κοουτσάρισε την ομάδα ο Πιτίνο.

Οι παίκτες της Τσεχίας μπήκαν αποφασισμένοι και έκαναν ένα καταπληκτικό 1ο δεκάλεπτο εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι η Ελλάδα μπήκε χαλαρά και έχοντας μεγάλη ευστοχία (ο Άουντα σημείωσε 10 πόντους στην περίοδο). Η διαφορά των 10 πόντων στην 1η περίοδο (32-22) έφερε αλλαγές στην σύνθεση της Εθνικής που με πιο σκληρή άμυνα κατάφερε να μειώσει το σκορ και να κλείσει το ημίχρονο με 50-43.

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό για την Εθνική μας η οποία μπήκε χωρίς ρυθμό στο παιχνίδι και η Τσεχία με τον Μποχάτσικ να κάνει θραύση μεγάλωνε συνεχώς την διαφορά. Η επιλογή του Πιτίνο να κρατήσει στον πάγκο τους Σλούκα και Καλάθη και η αδυναμία των ψηλών να προσφέρουν έφερε ένα επιμέρους σκορ 31-11 μετατρέποντας το υπόλοιπο παιχνίδι σε μια τυπική διαδικασία με το τελικό σκορ 97-72 να μαρτυράει την εικόνα των δύο ομάδων.

Για την Εθνική μας Παπαγιάννης με 14, Λαρεντζάκης και Μήτογλου με 12 και Σλούκας με 11 πόντους ήταν αυτοί που σημείωσαν τους περισσότερους πόντους. Για τους Τσέχους Άουντα με 20, Βέσελι με 16, Μποχάτσικ με 15 και Μπάλβιν με 14 πόντους ήταν αυτοί που πρωταγωνίστησαν στην εύκολη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-22, 50-43, 81-54, 97-72

ΤΣΕΧΙΑ (Γκίνζμπουργκ): Άουντα 20 (7/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπάλβιν 14 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μποχάτσικ 15 (3), Παλίζα, Πέτερκα, Σαμούρα, Σατοράνσκι 12 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/4 βολές), Σιλμπ 8 (4/4 δίποντα), Σενάλ 9 (3/4 τρίποντα), Σιρίνα 3 (1), Βέσελι 16 (7/9 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα), Βιοράλ

ΕΛΛΑΔΑ (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο, Καλάθης 9 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Χρυσικόπουλος 3 (1), Γιαννόπουλος 3 (1), Κασελάκης, Κατσίβελης 5 (1/1 δίποντο, 3/4 βολές), Καββαδάς, Λαρεντζάκης 12 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Μήτογλου 12 (4/6 δίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 14 (7/9 δίποντα), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Σλούκας 11 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ασίστ, 3 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά της Τσεχίας: 26/34 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 12/16 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 11 επιθετικά), 25 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 19/34 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 10/15 βολές, 25 ριμπάουντ (14 αμυντικά – 11 επιθετικά), 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη