Η Βιγιαρεάλ κατέκτησε το Europa League

Βιγιαρεάλ

Βιγιαρεάλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1 (Κ.Δ. και Παράταση) 11-10 πέναλτι

Η Βιγιαρεάλ ήταν τελικά η νικήτρια στον τελικό του Europa League που διεξήχθη στο Γκντανσκ της Πολωνίας. Αυτός ήταν ο 1ος Ευρωπαϊκός τίτλος για την Ισπανική ομάδα ενώ για τον προπονητή της Ουνάι Έμερι ήταν το 4ο κύπελλο (μετά τα 3 διαδοχικά με την Σεβίλλη).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Βιγιαρεάλ να προσέχει την άμυνά της και να έχει και τους 11 παίκτες της πίσω από την μπάλα περιμένοντας να βρει την ευκαιρία σε κόντρα. Από την άλλη η Μάντσεστερ προσπαθούσε κυρίως με σέντρες από τα πλάγια με τους Ράσφορντ και Γκρίνγουντ να βρει μέσα στην περιοχή τον Καβάνι. Η πίεση της Μάντσεστερ δεν επέτρεπε στους Ισπανούς να κυκλοφορήσουν εύκολα την μπάλα αλλά δεν μπορούσαν να αξιοποιήσουν την υπεροχή τους καθώς δεν ήταν προσεκτικοί στην τελική πάσα.

Μετά το 20΄η Βιγιαρεάλ ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι και φάνηκε πιο απειλητική κυρίως από στημένες φάσεις. Σε μία από αυτές ήρθε το 1-0 για την Βιγιαρεάλ. Ήταν το 29΄ όταν ο Παρέχο εκτέλεσε το φάουλ και ο Μορένο από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντε Χέα

Από το σημείο αυτό και μετά η Γιουνάιτεντ πίεσε ακόμη περισσότερο αλλά είχε σε κακή βραδιά τον Μπρούνο Φερνάντες και δυσκολευόταν να δημιουργήσει φάσεις. Με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου η Βιγιαρεάλ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τους Μπάκα και Πίνο να μην μπορούν να σκοράρουν μετά από λάθος της άμυνας της Γιουνάιτεντ. Στο 55΄ήρθε η ισοφάριση πάλι από στημένη φάση (κόρνερ). Ο Ράσφορντ σούταρε η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον αμαρκάριστο Καβάνι ο οποίος με τον Ρούλι εξουδετερωμένο δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-1.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Βιγιαρεάλ έδειχνε να τα έχει χαμένα με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να πιέζει αλλά να σπαταλά τις επιθετικές της προσπάθειες από κακές επιλογές των παικτών της. Στο 71΄ απείλησε με μια κεφαλιά του Καβάνι που κόντραρε πάνω στους αμυντικούς αλλά σιγά σιγά η Βιγιαρεάλ ισορρόπησε το παιχνίδι με τις αλλαγές του Έμερι.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της Κανονικής διάρκειας και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Στο 1ο ημίχρονο της παράτασης η Βιγιαρεάλ μπήκε πιο δυνατά και προσπάθησε να πιέσει την Γιουνάιτεντ χωρίς ωστόσο να έχει κάποια σημαντική ευκαιρία. Στο 2ο ημίχρονο και οι δύο ομάδες φάνηκαν κουρασμένες με αποτέλεσμα να μην δούμε τίποτα αξιόλογο.

Στην διαδικασία των πέναλτι όλοι οι παίκτες που βρίσκονταν στον αγωνιστικό χώρο ανέλαβαν από μία εκτέλεση (συνολικά εκτελέστηκαν 22 πέναλτι με τα 21 πρώτα να βρίσκουν στόχο). Φτάσαμε στο 11ο πέναλτι για την Βιγιαρεάλ όπου ο Ρούλι ευστόχησε νικώντας τον Ντε Χέα. Ήταν η σειρά του Ντε Χέα να εκτελέσει το 11ο πέναλτι για την Γιουνάιτεντ αλλά ο Ρούλι απόκρουσε το πέναλτι χαρίζοντας την νίκη και το κύπελλο στην ομάδα του.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ρούλι, Φόιτ (Γκασπάρ 88΄), Αλμπιόλ, Τόρες, Πεντράθα (Μορένο 88΄), Πίνο (Αλκάθερ 77΄), Καπού (Ράμπα 120+3΄), Παρέχο, Τριγκέρος (Γκόμεθ 77΄), Μπάκα (Κοκλέν 60΄), Μορένο.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα (Μάτα 120+3΄), Μπαϊγί (Τουανζέμπε 115΄), Λίντελοφ, Σο, Πογκμπά (Τζέιμς 115΄), ΜακΤόμινεϊ (Τέλες 120+3΄), Μπρούνο Φερνάντες, Γκρίνγουντ (Φρεντ 100΄), Ράσφορντ, Καβάνι.