Ισόπαλος αλλά… δυσαρεστημένος στη Γρανάδα ο ΠΑΟΚ – Μπορούσε τον βαθμό κόντρα στη Λέστερ η ΑΕΚ

Πηγή: EUROKINISSI

Μόλις έναν βαθμό συγκομιδή πήραν συνολικά οι ελληνικές ομάδες την Πέμπτη (29/10) στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του EuropaLeague. Βέβαια, λόγω τόσο της δυναμικότητας των αντιπάλων τους, όσο και της δικής τους αρκετά καλής απόδοσης, δικαιολογούνται να είναι απογοητευμένες. Συγκεκριμένα, ο ΠΑΟΚ έμεινε στο 0-0 στην έδρα της Γρανάδας, ενώ περίπου δύο ώρες νωρίτερα η ΑΕΚ ηττήθηκε με 2-1 στο ΟΑΚΑ από τη Λέστερ.

Έτσι, ο «δικέφαλος του Βορρά» έχασε την ευκαιρία να ανέλθει στην κορυφή του 5ου γκρουπ, εκεί όπου βρίσκεται η ισπανική ομάδα με τέσσερις βαθμούς, έναν περισσότερο από τη δεύτερη Αϊντχόφεν (επικράτησε 2-1 της Ομόνοιας στην Κύπρο) και δύο από τον τρίτο ΠΑΟΚ. Από την πλευρά της, η ΑΕΚ είδε την αγγλική ομάδα αλλά και την Μπράγκα (κέρδισε 2-1 εκτός έδρας τη Ζόρια) να ξεφεύγουν με έξι πόντους, την ώρα που η ίδια και το ουκρανικό κλαμπ δεν έχουν κανέναν.

Να σημειωθεί ότι ο αγώνας με την Γρανάδα ήταν ο τελευταίος, όπως φαίνεται, για τον Αμπέλ Φερέιρα στον πάγκο του ΠΑΟΚ, καθώς ο Πορτογάλος τεχνικός πρόκειται να συνεχίσει την καριέρα του στην Παλμέιρας (η οποία θα πληρώσει γύρω στα 600 χιλιάδες ευρώ για την αποδέσμευσή του). Με τον μέχρι πρότινος προπονητή της Κ19 των «ασπρόμαυρων», Πάμπλο Γκαρσία, να αναλαμβάνει στη θέση του.

Τα ματς:

Στο παιχνίδι της Ισπανίας, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος, ο οποίος -ειδικά στο πρώτο ημίχρονο- κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Το σημαντικότερο για τους… διαβασμένους Θεσσαλονικείς ήταν ότι δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να απειλήσουν με αξιώσεις τα καρέ τους. Ωστόσο, οι ευκαιρίες που δημιούργησαν οι ίδιοι (κορυφαία όλων το πλασέ στην κίνηση του Στέφαν Σβαμπ στο 28’ που κατέληξε στο δοκάρι της εστίας του Ρουί Σίλβα) δεν καρποφόρησαν και έτσι δεν μπόρεσαν να συνδυάσουν την εμφάνιση με ένα «τρίποντο». Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν και για πέναλτι του Χερμάν Σάντσεθ στον Σβαμπ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Από την άλλη, στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ πλήρωσε για ακόμα έναν αγώνα τα λάθη της. Αν και δεν ήταν χειρότερη της Λέστερ στο πρώτο ημίχρονο, πήγε στα αποδυτήρια ούσα πίσω στο σκορ με 2-0. Κι αυτό διότι την ώρα που «προσέφερε» γκολ στην αντίπαλό της, η ίδια έχανε τις κλασικές ευκαιρίες που δημιουργούσε. Ο Τζέιμι Βάρντι στο 18’ έγραψε το 0-1 με εκτέλεση πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε παρορμητικά ο Παναγιώτης Τσιντώτας. Με τον Χάμζα Τσάουντρι (αφέθηκε ολομόναχος στη μεγάλη περιοχή της «Ένωσης», ύστερα από εκτέλεση κόρνερ της ομάδας του) να διπλασιάζει τα τέρματα των «αλεπούδων» στο 39’. Στο μεσοδιάστημα, ο Μάρκο Λιβάια έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες εντός ενός λεπτού (27’-28’) για να ισοφαρίσει για τους «κιτρινόμαυρους».

Στο δεύτερο μέρος ο Μάσιμο Καρέρα άλλαξε το σχηματισμό από 4-2-3-1 σε 3-5-2, περνώντας τους Μουαμέρ Τάνκοβιτς και Νέλσον Ολιβέιρα στη θέση των Λιβάια και Καρίμ Ανσαριφάρντ, αντίστοιχα. Κάτι που αποδιοργάνωσε προσωρινά της αντίπαλη η άμυνα, η οποία μέχρι να προσαρμοστεί, δέχθηκε την έντονη πίεση της ΑΕΚ. Ο κορυφαίος στο παιχνίδι, Πέτρος Μάνταλος, δημιουργούσε, ο Τάνκοβιτς εκτελούσε, ωστόσο, μόνο ο πρώτος από τους δύο εκπληκτικούς τους συνδυασμούς (49’ και 51’) ευοδώθηκε σε γκολ. Στη συνέχεια, ο «δικέφαλος» κουράστηκε και δεν μπόρεσε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό, με τη Λέστερ να είναι εκείνη που έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία (δοκάρι του Τζενγκίζ Ουντέρ στο 64’) μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

4. Ζόρια 0 (1-5)

(σε παρένθεση τα υπέρ και τα κατά γκολ, προκρίνονται στους «32» της διοργάνωσης οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου)