Και τώρα το μυαλό στον ΠΑΟΚ

Μετά την επικράτηση με 2-0 απέναντι στον Απόλλων Σμύρνης για το Κύπελλο Ελλάδας, η ΑΕΚ έχει πλέον το μυαλό της στο ντέρμπι της Κυριακής (24/1) με τον ΠΑΟΚ.

Εύκολα επικράτησε με 2-0 η ΑΕΚ στο «ΟΑΚΑ» απέναντι στον Απόλλων Σμύρνης, στο πλαίσιο της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ από την αρχή της αναμέτρησης, μπήκε δυναμικά και έδειξε πως θέλει να πάρει την νίκη.

Έτσι ήρθε γρήγορα, στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης το γκολ για την «Ένωση» με τον Νταμιάν Σιμάνσκι να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ για την σεζόν. Στο υπόλοιπο του αγώνα η ΑΕΚ πίεσε αρκετά τον Απόλλωνα Σμύρνης για το πρώτο ημίωρο, κλείνοντας του τις επιθετικές επιλογές.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν να ρίχνουν τον ρυθμό, με τους ρόλους να αλλάζουν και οι φιλοξενούμενοι να είναι αυτοί που πίεσαν. Ωστόσο η είσοδος βασικών ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο, άλλαξε και πάλι τα δεδομένα

Πλέον το μυαλό τον παικτών του «δικεφάλου» αλλά και του Μανόλο Χιμένεθ, είναι καθαρά στο παιχνίδι της Κυριακής (24/1) απέναντι στον ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα.

Επιμέλεια: Κωνσταντίνος Μωυσιάδης