Κύπελλο Ελλάδας: Απόλλων Σμύρνης – ΑΕΚ

ΚΥΠΕΛΛΟ 2020-2021 / ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΑΕΚ / Πηγή: Eurokinissi

Έχοντας υπέρ της το 2-0 του πρώτου αγώνα η ΑΕΚ εμφανίστηκε χαλαρή σε αντίθεση με τον Απόλλωνα που έπαιξε δυνατά και ψυχωμένα. Η αμυντική αστάθεια της ΑΕΚ έφερε το 2-1 υπέρ του Απόλλωνα στο ημίχρονο. Με τις αλλαγές του ο Χιμένεθ διόρθωσε κάπως την κατάσταση στο 2ο ημίχρονο. Η ΑΕΚ προσπάθησε να ισοφαρίσει χωρίς να κάνει όμως πολλές φάσεις. Χαρακτηριστικό είναι ότι από το 60΄και μετά έχουν γίνει μόνο δύο φάσεις. Έτσι το 2-1 παρέμεινε αλλά η ΑΕΚ πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση. Ο νεοαποκτηθείς Νταντσένκο παίζοντας βέβαια σαν εξτρέμ και όχι σαν μπακ έδειξε ότι θα χρειαστεί χρόνο προσαρμογής.

Οι αρχικές συνθέσεις :

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Γιαννακόπουλος, Βιτλής (63′ Φερνάντεθ), Λισγάρας, Κάλισιρ (46′ Μπρούσιτς), Τσαμπούρης, Λαγός (80′ Ρόδης), Κιτόκο, Χουχούμης, Μπεντινέλι (69′ Κραγιόπουλος), Μουνιέ, Ντάουντα (46′ Ιωαννίδης).

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Λόπες, Χνιντ, Τσιγκρίνσκι, Ραντόνια, Σιμόες, Σάκχοφ (63′ Γαλανόπουλος), Τάνκοβιτς (46′ Σιμάνσκι), Αλμπάνης (84′ Μαχαίρας), Νταντσένκο (46′ Γκαρσία), Ολιβέιρα (92′ Ανσαριφάρντ)

Εξέλιξη αγώνα

Το σκορ άνοιξε στο 16’ ο Ντάουντα για τον Απόλλωνα με σουτ έπειτα από προσπάθεια του Μπεντινέλι και σοβαρό λάθος του Χνιντ. Γρήγορα ισοφάρισε η ΑΕΚ. Στο 20’ σε μία σέντρα του Λόπες έφυγε η μπάλα από τα χέρια του τερματοφύλακα του Απόλλωνα και ο Ολιβέιρα από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 27’ ο Απόλλωνας ξαναπήρε προβάδισμα όταν από πάσα του Ντάουντα ο Λαγός με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΚ.

Κίτρινες κάρτες είδαν για τον : Απόλλωνα Σμύρνης: Λαγός (54’), Χουχούμης (56’), Μουνιέ (82’)

ΑΕΚ: Σιμόες (42’), Λ. Γκαρσία (75’)