Κύπελλο Ελλάδας: Η ΑΕΚ νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννινα

Πηγή: Eurokinissi

Η ΑΕΚ νίκησε 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στην OPAP Arena και συμπλήρωσε το παζλ των ομάδων που θα συμμετάσχουν στη φάση των «16» στο εφετινό Κύπελλο Ελλάδας.

Το σκορ άνοιξε στο 6ο λεπτό ο νεαρός Κοσίδης, μετά την ασθενή απόκρουση του Πριόρ σε σουτ του Αραούχο εκτός περιοχής. Στο 66’ ο Πέτρος Μάνταλος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σφράγισε τη νίκη-πρόκριση της ομάδας του.

Η μεγάλη έκπληξη έγινε στο γήπεδο της Καισαριανής, όπου η Κηφισιά νίκησε τον ΟΦΗ με 1-0 και πήρε το εισιτήριο για τους «16» της διοργάνωσης.

Ο ΟΦΗ έγινε η τέταρτη ομάδα της Super League, μετά τον Ιωνικό, τον Παναιτωλικό και τον Αστέρα Τρίπολης, που δεν θα συνεχίσει στο εφετινό Κύπελλο Ελλάδας. Το «χρυσό» γκολ Κηφισιάς πέτυχε στο 64ο λεπτό ο Κουιρουκίδης.