Κύπελλο Ελλάδας: O Άρης στους «8» με δεύτερη νίκη επί του ΟΦΗ

EUROKINISSI

Με δεύτερη νίκη και συνολικό σκορ 5-1, ο Άρης πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου, μετά το 3-1 της Θεσσαλονίκης, επικράτησε με 2-0 του ΟΦΗ στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης». Η αποβολή του Μιγκέλ Μεγιάδο στο 44΄ και το εύστοχο πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα (49΄) έκαναν τη διαφορά στην αναμέτρηση, προτού ο Αμπουμπακάρ Καμαρά (81΄) βάλει το… κερασάκι στην τούρτα πρόκρισης των Θεσσαλονικέων.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο είχε ρυθμό κι ένταση, ωστόσο έλειπαν οι φάσεις μπροστά στις δυο εστίες. Τα πάντα, αναφορικά με την πρόκριση, κρίθηκαν στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Σε σέντρα του Καμαρά, ο Μαρινάκης χρησιμοποίησε το χέρι του για να απομακρύνει, πέναλτι που καταλογίστηκε από τον Τσακαλίδη και μετέτρεψε σε γκολ ο Γκάμα για το 0-1 στο 49’.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 81ο λεπτό, όταν ο Σάσα έκλεψε την μπάλα από τον Τζόναθαν ντε Γκουζμάν στη μεσαία γραμμή, τροφοδότησε την κατάλληλη στιγμή τον Καμαρά κι ο Μαυριτανός επιθετικός δε λάθεψε για το 0-2.

Οι συνθέσεις:
ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Βούρος, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Ντε Γκουζμάν, Τοράλ (68’ Κοροβέσης), Καμάου (63’ Στάικος), Τσιλιανίδης (63’ Γιάννου), Καστάνιος (63’ Λάμπρου).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Μπράμπετς, Φαμπιάνο (75’ Μπεναλουάν), Σάσα, Τζέγκο, Εντιαγέ (64’ Ματίγια), Καμαρά (85’ Μαρμαρίδης), Ιτούρμπε (64’ Λούμορ), Γκάμα (75’ Λόπεθ).