Κύπελλο Ελλάδας: Βόλος – ΑΕΚ 1-0 & Άρης-Ολυμπιακός 1-1

Πηγή: Eurokinissi

Βόλος – ΑΕΚ 1-0

Παρά την ήττα της η ΑΕΚ με 1-0 στο Πανθεσσαλικό στάδιο του Βόλου κατάφερε να προκριθεί στους 4 του θεσμού έχοντας το υπέρ της 4-2 του 1ου αγώνα.

Ο Βόλος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πίεσε την ομάδα της ΑΕΚ από τα πρώτα λεπτά. Κατάφερε να προηγηθεί στο 35’ με πέναλτι που εκτέλεσε ο Δουβίκας όταν πια η πίεση που ασκούσε η ομάδα του Βόλου είχε ξεφουσκώσει. Το πέναλτι κέρδισε ο Νίνης ο οποίος ανατράπηκε από τον Τσιντώτα.

Αυτό το γκολ πρόσθεσε ακόμη περισσότερο άγχος στους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ που συνέχισαν να αμύνονται χωρίς να ασχολούνται και πολύ με το πώς θα επιτεθούν. Η σημαντικότερη φάση για την ΑΕΚ ήρθε στο 59’ με τον Ανσαριφάρντ να βγαίνει απέναντι από τον Κλέιμαν μετά από λάθος των παικτών του Βόλου αλλά να μην μπορεί να τον νικήσει. Από την άλλη οι παίκτες του Βόλου δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά την ομάδα της ΑΕΚ και έτσι το 1-0 παρέμεινε το τελικό σκορ. Η ΑΕΚ αναγκάστηκε να αγωνιστεί στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Χνίντ με 2 κίτρινες κάρτες σε διάστημα 3 λεπτών.

ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Γήπεδο: Πανθεσσαλικό Στάδιο Διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας).

Σκόρερς: 35’ (πεν.) Δουβίκας.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν , Τέκιο (70’ Ριένστρα), Γκρίλο, Μήτογλου, Φεράρι, Τσοκάνης (83’ Μαρτίνες), Νίνης, Περέα (62’ Μπουένο), Μπαρτόλο, Μπαριέντος, Δουβίκας,

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Λάτσι, Λόπες, Κρίστιτσιτς, Σάκχοφ (λ. τρ. 83’ Χνιντ), Σιμάνσκι, Γκαρσία (87’ Βασιλαντωνόπουλος), Μάνταλος (58’ Χριστόπουλος), Ανσαριφάρντ (83’ Μαχαίρας).

Κίτρινες κάρτες είδαν για την ομάδα του Βόλου οι Περέα 55’, Μπαρτόλο 66’, Νίνης 76’ και Γκρίλο 89’ ενά για την ΑΕΚ οι Τσιντώτας 35’, Σβάρνας 51’, Νεντελτσεάρου63’ και Χνιντ στο 90+1’ και 90+3’

Κόκκινες κάρτες: Χνιντ (93’).

Άρης-Ολυμπιακός 1-1

Σε έναν αγώνα με λίγες ευκαιρίες και από τις 2 ομάδες ο Ολυμπιακός, έχοντας το υπέρ του 2-1 του 1ου αγώνα, κατάφερε να προκριθεί στους 4 του κυπέλλου Ελλάδας με ένα απίθανο γκολ του Ανδρέα Μπουχαλάκη από αυτά που σπάνια βλέπουμε στα ποδοσφαιρικά γήπεδα.

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με αρκετές αλλαγές κάνοντας εκτεταμένο ροτέισον έχοντας το μυαλό του στα σημαντικά παιχνίδια που ακολουθούν για το Europa League. Αντίθετα ο Μάντζιος «κατέβασε» τον ΑΡΗ με όλα τα διαθέσιμα όπλα του.

Το 1ο ημίχρονο ξεκίνησε με τους παίκτες του ΑΡΗ να μπαίνουν δυνατά επιστρατεύοντας μάλιστα μερικές φορές και δυνατά μαρκαρίσματα. Η 1η μεγάλη ευκαιρία ήταν για τον Ολυμπιακό στο 8’ με τον Κάιπερς για να απαντήσει στο 9’ ο ΑΡΗΣ με τον Σάσα. Μέχρι το 25’ ο ΑΡΗΣ πατούσε καλύτερα στο γήπεδο εκμεταλλευόμενος και το γεγονός των πολλών αλλαγών του Ολυμπιακού. Από το σημείο αυτό ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές αλλά το 1ο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια επιπλέον μεγάλη φάση.

Στο 2ο ημίχρονο ο ΑΡΗΣ έκανε το 1-0 με αμφισβητούμενο πέναλτι που έγινε στο 50΄καθώς ο Μπερτόγλιοέπεσε μετά από «σπρώξιμο» του Ανδρούτσου και εκτελέστηκε στο 54’ αφού ο διαιτητής έκανε χρήση του βαρ για πάνω από 4 λεπτά!!. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Γκάμα.

Στο σημείο αυτό ο Πέδρο Μαρτίνς σήκωσε από τον πάγκο τους Εμβιλά, Φορτούνη, Καμαρά, Μπρούμα, Ελ Αραμπί τους οποίους πέρασε σταδιακά στον αγώνα. Ο Ολυμπιακός πίεζε χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει όμως κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Για να φτάσει το παιχνίδι στο 87’ όταν ο Μπουχαλάκης με «πονηριά» εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Κουέστα και πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης. Το σκορ δεν άλλαξε ούτε στα 6 λεπτά των καθυστερήσεων και ο Ολυμπιακός συμπλήρωσε την τετράδα της τελικής φάσης μαζί με ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και ΠΑΣ Γιάννινα.

Γήπεδο: Κλεάνθης Βικελίδης Διαιτητής: Γκεστράνιους (Φινλανδία)

Σκόρερ: 54′ Γκάμα πεν., 87′ Μπουχαλάκης

Άρης: Κουέστα, Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Ροζ, Σάκιτς, Σάσα, Τζέγκο, Μανσίνι (75′ Σίλβα), Μπερτόγλιο (68′ Μπρούνο), Γκάμα(86′ Μπεναλουάν), Μάνος (75′ Κάτσε)

Ολυμπιακός: Κρίστινσον, Ανδρούτσος, Παπασταθόπουλος, Μπα (77′ Καμαρά), Χολέμπας, Μπουχαλάκης, Τιάγκο Σίλβα (66′ Εμβιλά), Ραντζέλοβιτς (66′ Φορτούνης), Μασούρας (66′ Μπρούμα), Κάιπερς (76′ Ελ Αραμπί), Χασάν.

Κίτρινες κάρτες είδαν για τον ΑΡΗ οι Τζέγκο 71’και Σούντγκρεν 90+3’, ενώ για τον Ολυμπιακό οι Σίλβα 62’, Κρίστινσον 89’ και Αλ Αραμπί 90’.