Λαύριο – Παναθηναϊκός 94-89 στην παράταση (81-81 στην κανονική διάρκεια)

Λαύριο – Παναθηναϊκός 94-89 στην παράταση (81-81 στην κανονική διάρκεια) / Πηγή: Eurokinissi

Το Λαύριο έπαιξε στα ίσια τον Παναθηναϊκό και ισοφάρισε την σειρά των τελικών σε 1-1.  Το Λαύριο μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με μπροστάρηδες τους Κάρτερ, Ντέιβις και Γερομιχαλό έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο προηγούμενο με 10 πόντους.

Στο 2ο δεκάλεπτο τα τρίποντα του Μπρέι και η βοήθεια που έδωσαν οι Χεζόνια και Παπαπέτρου βοήθησε τον Παναθηναϊκό να μειώσει την διαφορά. Σε αυτό βοήθησε και η αστοχία του Λαυρίου στα σουτ 2 πόντων. Το σκορ του ημιχρόνου 41-40 άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς για την συνέχεια.

Ο Παναθηναϊκός με ένα ξέσπασμα στην αρχή του 3ου δεκαλέπτου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 5 πόντους. Τελικά το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό μπροστά 56-63 και όλα να δείχνουν ότι θα έκανε το 2-0 στην σειρά.

Όμως στο 4ο δεκάλεπτο το Λαύριο μπήκε αποφασισμένο και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 69-68. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος με τον Παναθηναϊκό να παίρνει διαφορά 3 πόντων λίγο πριν τη λήξη. Στο σημείο αυτό ο Κάτας αποφάσισε να μην σταματήσουν οι παίκτες του με φάουλ την επίθεση του Λαυρίου και ο Κάρτερ τους τιμώρησε ευστοχόντας στο τρίποντα 8,5’’ πριν την λήξη. Κακή η επιλογή του Χεζόνια στο τέλος και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί ο Μουράτος πέτυχε ένα καθοριστικό τρίποντο στο 43΄ κάνοντας το 89-87. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού ήταν άστοχοι, ο Κόζι ευστόχησε και έδωσε 4 πόντους διαφορά στο Λαύριο. Το τέλος της παράτασης βρήκε τους παίκτες του Λαυρίου να πανηγυρίζουν έξαλα την 2η φετινή νίκη τους απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Κορυφαίοι για τους νικητές ο Κάρτερ με 20, ο Μουράτος με 19, ο Γερομιχαλός με 14 και οι Ντιαλό και Κόζι με 12 πόντους. Για τον Παναθηναϊκό Μπρέι και Χεζόνια σημείωσαν από 18 πόντους. Μήτογλου με 12 και Παπαπέτρου με 11 πόντους προσπάθησαν κι αυτοί αλλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-18, 41-40, 56-63, 81-81 (κ.α.), 94-89

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 20 (4/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μουράτος 19 (4/8 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα), Ντιαλό 12 (2/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Ντέιβις 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 14 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Κόζι 12 (1/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Σάβατζ 8 (2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Περσίδης, Ανοσίκε, Μαστρογιαννόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Κάτας): Μπρέι 18 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Παπαγιάννης 9 (4/4 δίποντα), Παπαπέτρου 11 (5/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Χεζόνια 18 (5/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ 6 (3/4 δίποντα), Μακ, Μποχωρίδης 4, Όγκαστ, Κασελάκης 5 (1/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 12 (2/8 σουτ, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπέντιλ 6 (6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 16/39 δίποντα, 15/36 τρίποντα, 17/23 βολές, 48 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 16 επιθετικά), 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 25/44 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 21/27 βολές, 54 ριμπάουντ (38 αμυντικά – 16 επιθετικά), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 19 λάθη