«Μάχη» στο «Βελοντρόμ» για την ευρωπαϊκή του συνέχεια ο Ολυμπιακός – «Σφραγίζονται» τα εισιτήρια στους άλλους ομίλους

Από τη χθεσινή προπόνηση του Ολυμπιακού, Πηγή: EUROKINISSI

Σημαντικά ματς που θα κρίνουν σε μεγάλο βαθμό τη συνέχεια των ομάδων στο Champions League ή το Europa League περιλαμβάνει η προτελευταία (5η) αγωνιστική της φάσης των ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, που διεξάγεται την Τρίτη (1/12) και Τετάρτη (2/12). Ήδη, έξι ομάδες έχουν εξασφαλίσει την πρόκρισή τους στη φάση των «16» (Τσέλσι, Σεβίλλη, Μπαρτσελόνα, Γιουβέντους, Μάντσεστερ Σίτι και Μπάγερν Μονάχου) και τα υπόλοιπα δέκα εισιτήρια περιμένουν κάτοχο.

Από ελληνικής πλευράς ξεχωρίζει, βέβαια, η αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τη Μαρσέιγ στο «Βελοντρόμ» το βράδυ της Τρίτης (22:00, COSMOTE SPORT 2 HD). Οι Πειραιώτες με ισοπαλία σφραγίζουν μαθηματικά την κατάληψη της τρίτης θέσης και της «μετακίνησής» τους στο Europa League. Ενώ, με νίκη μπορούν να συνεχίσουν να ελπίζουν στο θαύμα της πρόκρισης στους «16» του Champions League (εφόσον η Πόρτο την ίδια ώρα δεν πάρει έστω έναν βαθμό από την Μάντσεστερ Σίτι).

Αναλυτικά, οι βαθμολογίες όλων των ομίλων και τα παιχνίδια των δύο τελευταίων αγωνιστικών:


1ος όμιλος

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Μπάγερν Μονάχου 12 (15-4)
  2. Ατλέτικο Μαδρίτης 5 (4-7)
  3. Λοκομοτίβ Μόσχας 3 (4-5)
  4. Ζάλτσμπουργκ 1 (7-14)

5Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (1/12)

Λοκομοτίβ Μόσχας – Ζάλτσμπουργκ (19:55)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Μπάγερν (22:00)

6Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (9/12)

Μπάγερν – Λοκομοτίβ Μόσχας

Ζάλτσμπουργκ – Ατλέτικο Μαδρίτης


2ος όμιλος

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Γκλάντμπαχ 8 (14-4)
  2. Ρεάλ Μαδρίτης 7 (9-7)
  3. Σαχτάρ Ντόνετσκ 4 (3-12)
  4. Ίντερ 2 (4-7)

5Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (1/12)

Σαχτάρ Ντόνετσκ – Ρεάλ Μαδρίτης (19:55)

Γκλάντμπαχ – Ίντερ (22:00)

6Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (9/12)

Ρεάλ – Γκλάντμπαχ

Ίντερ – Σαχτάρ Ντόνετσκ


3ος όμιλος

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Μάντσεστερ Σίτι 12 (9-1)
  2. Πόρτο 9 (8-3)
  3. Ολυμπιακός 3 (1-6)
  4. Μαρσέιγ 0 (0-9)

5H ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (1/12)

Μαρσέιγ – Ολυμπιακός (22:00)

Πόρτο – Μάντσεστερ Σίτι (22:00)

6Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (9/12)

Ολυμπιακός – Πόρτο

Μάντσεστερ Σίτι – Μαρσέιγ


4ος όμιλος

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Λίβερπουλ 9 (8-2)
  2. Άγιαξ 7 (7-5)
  3. Αταλάντα 7 (8-7)
  4. Μίντιλαντ 0 (2-11)

5Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (1/12)

Λίβερπουλ – Άγιαξ (22:00)

Αταλάντα – Μίτιλαντ (22:00)

6Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (9/12)

Μίτιλαντ – Λίβερπουλ

Άγιαξ – Αταλάντα


5ος όμιλος

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Τσέλσι 10 (9-1)
  2. Σεβίλλη 10 (6-3)
  3. Κράσνονταρ 1 (4-10)
  4. Ρεν 1 (1-7)

5Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (2/12)

Κράσνονταρ – Ρεν (19:55)

Σεβίλλη – Τσέλσι (22:00)

6Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (8/12)

Ρεν – Σεβίλλη

Τσέλσι – Κράσνονταρ


6ος όμιλος

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Ντόρτμουντ 9 (9-3)
  2. Λάτσιο 8 (8-4)
  3. Μπριζ 4 (3-8)
  4. Ζενίτ 1 (3-8)

5Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (2/12)

Ντόρτμουντ – Λάτσιο (22:00)

Μπριζ – Ζενίτ (22:00)

6Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (8/12)

Ζενίτ – Ντόρτμουντ

Λάτσιο – Μπριζ


7ος όμιλος

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Μπαρτσελόνα 12 (13-2)
  2. Γιουβέντους 9 (8-4)
  3. Ντινάμο Κιέβου 1 (3-10)
  4. Φερεντσβάρος 1 (5-13)

5Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (2/12)

Φερεντσβάρος – Μπαρτσελόνα (22:00)

Γιουβέντους – Ντιναμό Κιέβου (22:00)

6Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (8/12)

Μπαρτσελόνα – Γιουβέντους

Ντιναμό Κιέβου – Φερεντσβάρος


8ος όμιλος

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 9 (12-4)
  2. Παρί Σεν Ζερμέν 6 (5-4)
  3. Λειψία 6 (4-7)
  4. Μπασακσεχίρ 3 (3-9)

5Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (2/12)

Μπασακσεχίρ – Λειψία (19:55)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Παρί Σεν Ζερμέν (22:00)

6Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (8/12)

Λειψία – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Παρί Σεν Ζερμέν – Μπασακσεχίρ

Α.Μ.

Δείτε ακόμα...