Με άλμα στο 8.65 ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό για 3η σερί χρονιά στο Ευρωπαϊκό

Ο Μίλτος Τεντόγλου στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στη Ρώμη, Ιούνιος 2024
Πηγή: Eurokinissi

Σ’ έναν εξαιρετικό τελικό στο μήκος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου στη Ρώμη ο Έλληνας πρωταθλητής, Μίλτος Τεντόγλου με μία εξαιρετική εμφάνιση και άλμα στα 8.65 μέτρα κατέκτησε την 1η θέση για τρίτη συνεχόμενη φορά.

Ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι, έκανε μία εξαιρετική εμφάνιση πηδώντας 3 φορές πάνω απ’ τα 8,40 και 2 (!) φορές στα 8.65 μέτρα ενώ είχε και μία άκυρη προσπάθεια.

Μόλις για 1 εκατοστό δεν κατάφερε να σπάσει το πανελλήνιο ρεκόρ του Λούη Τσάτουμα στα 8,66 μέτρα.

Σ’ ένα αγώνισμα με έντονο συναγωνισμό την δεύτερη θέση πήρε ο Ιταλός ανερχόμενος Φουρλάνι που με 8,38 μέτρα πραγματοποίησε παγκόσμιο ρεκόρ κάτω των 20 ετών, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Ελβετός, Εχάμερ με άλμα στα 8,31 μέτρα.