Μουντιάλ 2022: Ισπανία – Ελλάδα 1-1

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ / ΙΣΠΑΝΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI)

Πολύτιμη ισοπαλία πήρε η Ελληνική εθνική ομάδα ποδοσφαίρου από την Ισπανία στην Γρανάδα στο 1ο παιχνίδι των προκριματικών αγώνων για το μουντιάλ 2022 που θα γίνει στο Κατάρ.

Με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς η Ελλάδα προσπάθησε από την αρχή να κλείσει τους χώρους και να ελαχιστοποιήσει τους κινδύνους για την εστία του Βλαχοδήμου.

Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι οι Ισπανοί αντιμετώπισαν υπεροπτικά την αναμέτρηση κατάφερε να μην δεχτεί πολλές φάσεις παρά το γεγονός της συντριπτικής κατοχής που διατήρησαν οι Ισπανοί στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού.

Πάντως στη μοναδικό σουτ που είχαν προς το τέρμα οι Ισπανοί στο 1ο ημίχρονο κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Μοράτα και να πάνε προηγούμενοι με 1-0 στα αποδυτήρια.

Στο 2ο ημίχρονο σε μία από τις ελάχιστες προσπάθειες της η Εθνική προς την εστία της Ισπανίας ο Μασούρας κέρδισε πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Μπακασέτας.

Παρά την ισοφάριση και το γεγονός ότι οι Ισπανοί ανέβασαν την πίεσή τους η άμυνα της εθνικής δεν τους επέτρεψε να δημιουργήσουν πολλές φάσεις. Οι λιγοστές φάσεις που έκαναν τελικά οι Ισπανοί δεν είχαν αποτέλεσμα και η Ελληνική ομάδα πανηγύρισε μία σημαντική επιτυχία.

Βέβαια για να έχει αξία η συγκεκριμένη επιτυχία θα πρέπει στον επόμενο αγώνα να πετύχει τη νίκη σε βάρος της Γεωργίας.

Περίληψη του αγώνα

Ισπανία – Ελλάδα 1-1

Γρανάδα Ισπανία με διαιτητή τον Ιταλό Μάρκο Γκουίντα

Γκολ: Μοράτα 33’ σουτ μετά από ασίστ Κόκε – Μπακασέτας 57’ με πέναλτι που κέρδισε ο Μασούρας (ανατροπή από Μαρτίνεθ)

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Μάρκος Γιορέντε, Ράμος (46′ Μαρτίνες), Γκαρσία, Γκαγιά, Όλμο (65′ Πέδρι), Ρόδρι, Κόκε (72′ Αλκάνταρα), Φεράν Τόρες (72′ Οργιαθάμπαλ), Μοράτα, Κανάλες (65′ Σαλβατιέρα)

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν Σιπ): Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Τσιμίκας (80′ Κυριακόπουλος), Μπουχαλάκης, Ζέκα, Μάνταλος (46′ Τζόλης), Λημνιός (46′ Σιώπης), Μασούρας (65′ Φορτούνης), Μπακασέτας (78′ Γιακουμάκης)

Κίτρινες κάρτες είδαν για τους Ισπανούς ο Μαρτίνεθ στο 56’ και για την Ελληνική ομάδα οι Ζέκα στο 81’ και Γιακουμάκης στο 83’